Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar, bir kargo gemisi yanarken uzayda “havai fişekler” gördü

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar, bir kargo gemisi yanarken uzayda “havai fişekler” gördü

the Astronotlar Ve Astronotlar Gemide Uluslararası Uzay istasyonu Çarşamba günü uzayda ışık gösterisi yapıldı Rus ilerlemesi MS-23, Dünya atmosferine yeniden girdiğinde yandı. Kargo gemisi ayrıldı Uluslararası Uzay istasyonu Dönüş uçuşuna sadece dört saat kala uzay Raporlar.

Bu dönüş uçuşu, Uluslararası Uzay İstasyonundan ayrıldıktan sonra yeniden kullanılamayan tüm kargo gemileri için standart prosedür olan ateşli bir vedadan ziyade bir eve dönüştü. Bu gemiler kargolarını teslim ettikten ve bir sonraki teslimat için yanaşma alanına ihtiyaç duyulduktan sonra, gemiler atmosfere geri gönderilerek yeniden giriş yoluyla elimine edilir.

resim: NASA

Astronotlar, gemilere artık ihtiyaç duymadıkları şeyleri yüklemek için pahalı çöp kutuları gibi kullanıyorlar. Birçoğu yere inerken yanacak, ancak bazıları Pasifik Okyanusu’na inecek. her biri için uzay:

29 Kasım Çarşamba günü, Russian Progress MS-23 kargo uzay aracı uzaydan fırlatıldı. Uluslararası Uzay istasyonu (ISS) yörünge bölgesinde artık ihtiyaç duyulmayan atık yüküne sahip. Roscosmos kozmonotu Oleg Kononenko, uzay aracının özellikle “eski ekipmanlar ve evsel atıklar ya da uzmanların istasyondan atmaya karar verdiği her şeyi” taşıdığını söyledi. Söylemek Rus medyası TASS.

UUİ’ye kargo teslimi için şu anda üç tip araç kullanılıyor ve bunlar rutin olarak yiyecek, yakıt ve diğer malzemeler de dahil olmak üzere birkaç ton kargo taşıyor. Kullanılan araçlar Rus İlerleme kapsülleri, Amerikan Cygnus kapsülleri (Northrop Grumman tarafından üretilmiştir) ve SpaceX Dragon kapsülüdür. İkincisi, atmosfere atılmayan tek şey çünkü yeniden kullanılabilecek ve kaynaklar tükendiğinde Dünya’ya güvenli bir şekilde inebilecek şekilde tasarlandı.

Diğer gemilerin uzaya tek yön bileti vardır ve yolculukları, bir NASA astronotu tarafından keşfedilen ateşli bir ihtişamla sonuçlanır. Yasemin Moqbeli Kameraya çekilip yayınlandı heyecan (X olarak da bilinir):

Mogbeli, MS-23’ün iki ila üç dakikalık yanmasını “havai fişeklere” benzeterek, karşılaştırmanın özellikle bir kargo gemisi söküldüğünde ve geride yanan enkaz hatları bırakıldığında geçerli olduğunu ekledi. İlerleme gemisinin 1 Aralık Cuma günü varması planlandığından, astronotlar yakında başka bir ışık gösterisine daha ev sahipliği yapacak. Kargo gemiye teslim edildiğinde yanacak ve Uluslararası Uzay İstasyonuna veda edecek.

Uluslararası Uzay İstasyonundaki Astronotları İzle başlıklı makale için resim

resim: NASA

READ  NASA'nın Artemis 1 ay görevinde uçan koyun bebeği Shaun