Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın 1970’lerden kalma Voyager 1 uzay sondası gizemli bir aksaklığa sahip

45 yaşındaki Voyager 1 uzay aracı bir harika. Güneş sistemimizin dışına çıkıyor ve hala Dünya ile temas halinde. Ama ekibine NASA’nın “bulmaca” dediği şeyi sundu. Normal çalışıyor ancak bazı tuhaf telemetri verileri gönderiyor.

Sorun muhtemelen, anteni Dünya’ya dönük tutma görevi de dahil olmak üzere uzaydaki yönelimi ile ilgilenen Voyager 1 İfade ve Tutum Kontrol Sisteminden (AACS) kaynaklanıyor.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı, “Tüm işaretler, AACS’nin hala çalıştığını, ancak geri verdiğiniz telemetri verilerinin geçersiz olduğunu gösteriyor. Örneğin, veriler rastgele oluşturulmuş gibi görünebilir veya olabilecek herhangi bir olası durumu yansıtmayabilir.” Dedi. “. Çarşamba günü yaptığı açıklamada.

bu Veriler mantıklı değilancak Voyager 1 ev ile açık bir iletişim hattını koruyor ve sorun önleyici bir “güvenli mod” yaratmadı.

İkiz uzay aracı Voyager 1 ve yolcu 2 1970’lerde piyasaya sürüldü ve beklenen ömründen çok daha uzun sürdü. Her ikisi de, Voyager 1 ve 2 proje yöneticisi Susan Dodd’un “hiçbir uzay aracının içine girmediği oldukça radyoaktif bir ortam” olarak tanımladığı yıldızlararası uzayda bulunuyor.

Voyager 1, evden yaklaşık 14,5 milyar mil (23,3 milyar kilometre) uzaklıktadır. Bir sinyal göndermek ve ardından tekrar dinlemek birkaç gün sürer, bu da neler olduğunu anlamanın zorluğunu artırır. Bu, NASA’yı birçok bilinmeyenle baş başa bırakıyor. AACS suçlu mu yoksa başka bir sistem arızalı mı? Voyager 1 bilim misyonunu sürdürebilecek mi?

Bu kusurdan ilerlemenin yolları var. Voyager 1 bununla yaşayabilir. Veya çözüm, yazılımı onarmak veya yedek donanıma geçmek olabilir. NASA, her iki Voyager’ın da bilimsel verileri 2025’ten sonra iletmeye devam edeceğini umuyor.

Dodd, “Böyle bir bulmaca, Voyager görevinin bu noktasındaki rotaya biraz benziyor,” dedi.