Eylül 28, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın Artemis 1 ay görevine geri sayım ve devasa SLS aracının ilk uçuşu başlıyor

NASA'nın Artemis 1 ay görevine geri sayım ve devasa SLS aracının ilk uçuşu başlıyor

NASA’nın yeni Uzay Fırlatma Sistemi roketinin Pazartesi günü ilk lansmanı için Cumartesi günü geri sayım saati görünmeye başladı. Uzun zamandır beklenen bir görev İnsansız bir Orion mürettebat kapsülünü ayın çevresine ve arkasına göndermek için.

NASA’nın ilk fırlatma direktörü Charlie Blackwell Thompson, ekibini Kennedy Uzay Merkezi’ndeki ateşleme odası 1’deki istasyonlarına çağırdı ve EDT sabah 10:23’te dikkatlice yazılmış 46 saat, 10 dakikalık bir geri sayıma başladı.

Uçuştan önce düzenlediği basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, “Şu anda önemli bir sorunla ilgilenmiyoruz” dedi. “Bu yüzden bunu bildirmekten mutluyum ve her şey planlandığı gibi gidiyor.”

082722-yıldırım.jpg
NASA’nın yeni SLS ay roketinin Pazartesi günü saat 8: 33’te EDT’de fırlatılmak üzere olduğu Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39B’yi koruyan 600 metrelik üç kuleden birine yıldırım çarptı.

Spaceflightnow.com


Brifingden kısa bir süre sonra, Launch Pad 39B’de SLS roketinin etrafındaki 600 metrelik üç koruyucu kuleden ikisine yıldırım çarptı. Grev, hiçbir hassas elektrik sisteminin etkilenmediğinden emin olmak için verilerin gözden geçirilmesine yol açtı, ancak ilk kontroller grevlerin “düşük hacimli” olduğunu gösterdi.

Her şey yolunda giderse, mühendisler uzaktan kumandalı bir plan üzerinde çalışarak 750.000 galon sıvı oksijen ve hidrojen yakıtını SLS dev roketinin ana aşamasına 12:18 EDT’de pompalamaya başlayacak ve sabah 8:33’te bir kalkış için yolu temizleyecek. iki saat boyunca. Tahminciler, yüzde 70’lik bir iyi hava ihtimali olmasını bekliyorlar.

SLS roketinin 42 günlük insansız test uçuşu ve 4.1 milyar dolarlık Orion mürettebat kapsülü, NASA’nın uzun vadeli keşifler için astronotları ay yüzeyine geri döndürme ve nihayetinde birkaç yıl boyunca ekipman ve prosedürleri test etme çabalarında bir kilometre taşıdır. Mars’a geziler.

NASA’nın teknoloji, politika ve politikadan sorumlu müdür yardımcısı Bhavya Lal, “Pazartesi günü Artemis 1’in lansmanı ile NASA, tarihi bir dönüm noktasında ve bir nesilden fazla bir süredir en önemli bilimsel ve insani keşif misyonları dizisine başlamaya hazırlanıyor” dedi. strateji.

“Ajansın insan keşfi mimarisinin, Amerika’nın Ay, Mars ve Güneş Sistemi boyunca devam eden varlığı olan uzun vadeli bir stratejik vizyona dayandığından emin oluyoruz.”

Ancak Görev Direktörü Mike Sarafin, “Bu bir test uçuşu. Bunun Orion uzay aracının ve Uzay Fırlatma Sistemi roketinin anlamlı bir stres testi olduğunu aklımızda tutuyoruz. Bu yeni bir yenilik, yeni bir roket ve yeni bir uzay aracı. bir sonraki uçuşta insanları Ay’a gönder.”

“Bu, 50 yılı aşkın süredir yapılmayan bir şey ve çok zorlu. Artemis 1 test yolculuğundan çok şey öğreneceğiz… Bu konuda çok fazla heyecan olduğunu anlıyoruz, ancak ekip çok heyecanlı. Odaklanmış.”

Geri sayıma giren bir soru, 20 Haziran’da bir geri sayım uygulaması ve yakıt ikmali testi sırasında sızan 4 inçlik bir sıvı hidrojen hızlı bağlantı kesme kurulumu durumudur.

Roket, NASA Meclis Binasına iade edildikten sonra kurulum düzeltildi. Ancak, ekipman aşırı soğuk sıcaklıklara (bu durumda eksi 423 derece Fahrenheit) maruz kalmadıkça hidrojen sızıntıları genellikle ortaya çıkmaz ve Pazartesi sabahı yakıt ikmaline kadar olmaz.

Güvenlik standartlarını ihlal eden bir sızıntı tespit edilirse, sürüm silinecektir. Ancak Blackwell Thompson, kurulumun normal şekilde çalışacağından emin olduğunu söyledi.

Bir röportajda, “Çok soğuk koşullarda yapana kadar tam testi gerçekten alamıyorsunuz” dedi. “Dolayısıyla bu sorunu düzeltmek için her şeyi yaptığımızı düşünüyoruz ve elbette lansman gününde, yüklememizin bir parçası olarak, bundan emin olacağız.”

Fırlatma Müdürü Charlie Blackwell Thompson, Kennedy Uzay Merkezindeki Fırlatma Kontrol Merkezindeki Ateşleme Odası 1'deki konumunda bir dosya fotoğrafında görülüyor.
Fırlatma Müdürü Charlie Blackwell Thompson, Kennedy Uzay Merkezindeki Fırlatma Kontrol Merkezindeki Ateşleme Odası 1’deki konumunda bir dosya fotoğrafında görülüyor.

NASA / Kim Shefflet


Artemis 1 görevinin birincil hedefleri, dev SLS roketinin performansını doğrulamak, Orion mürettebat kapsülünü yoluna koymak ve onu güvenli bir şekilde Dünya’ya geri döndürmek ve kapsülün 16.5 fit genişliğindeki ısı kalkanının geri dönenleri koruyabilmesini sağlamaktır. astronotlar. Yüksek hızlı ısıdan dönüşe.

Aletli ve uzay donanımlı bir manken, “Moonikin Campos” ve iki yapay dişi gövde, bilim adamlarının görev boyunca mürettebat kabinindeki titreşimler, ses seviyeleri, ivme, sıcaklıklar ve basınçlarla birlikte derin uzayın radyoaktif ortamını ölçmelerine yardımcı olacak.

Uçuş iyi giderse, NASA, 2024’ün sonlarında ayın etrafında özgürce dönmek için sık bir yolda dört gerçek astronot başlatma planlarını sürdürecek ve ardından 2025’in başlarında Ay’ın güney kutbunun yakınlarına iki astronot indirme görevi gelecek.

Bu uçuş, büyük ölçüde Kongre’den devam eden fonlara, Ay’ın yüzeyinde yürümek için yeni uzay giysilerinin geliştirilmesine ve SpaceX’in henüz uçmamış olan gelecekteki uzay aracı roketinin tasarımına dayalı bir aya iniş aracı geliştirmedeki ilerlemesine dayanacak. uzayın içine.

NASA yöneticileri iyimser olduklarını söylüyorlar ancak 2025 iniş hedefinin ne kadar gerçekçi olacağı henüz bilinmiyor.

SpaceX’in de “o hızda çalıştığını” ekleyen astronot Randy Bresnik, “Biz de bu hızda çalışıyoruz” dedi.

Bresnik, “Ve bu, oraya gideceksek, bu ilk görev için doğru ortağa sahip olduğumuza dair büyük umut veriyor.” Dedi. “Suits ve Starship, aya iniş yapan el ele gider. Biri olmadan diğeri olamaz. Bu yüzden önümüzdeki birkaç ay içinde daha fazla netlik elde edeceğiz.”

READ  Mars sondası InSight, Kızıl Gezegenin gizemlerini ifşa ettikten 4 yıl sonra acı tatlı bir veda özçekimi gönderiyor