Mayıs 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın dev ay roketi fabrikadan fırlatma rampasına gidiyor | NASA

Perşembe günü, NASA’nın yeni nesil ay roketinin, önümüzdeki haftalarda uzay aracının ne kadar hızlı uçabileceğini belirleyecek son bir test turu için bir montaj tesisinden Florida’daki bir fırlatma rampasına, merakla beklenen bir ağır çekim yolculuğu yapması planlandı.

Orion mürettebat kapsülüyle birlikte yükselen bir Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin fırlatılması, ABD’nin yıllarca süren aksiliklerden sonra yenilenen ayı keşfetme planlarında ve on yıldan fazla bir süredir geliştirilmekte olan bir uzay aracına ilk genel bakış planlarında önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. .

5.75 milyon tonluk, 32 katlı SLS-Orion uzay aracının Kennedy Araç Montaj Binasından taşınması Geçersiz Cape Canaveral’daki merkezin, hava müsait olduğu sürece yerel saatle 17:00’de başlaması planlandı.

Özgürlük Anıtı’ndan daha uzun olan devasa roket, yaklaşık 11 saat sürmesi beklenen dört millik bir yolculuk olan dev bir paletli gemide yavaşça Launch Pad 39B’ye taşınacak. Gösteri, NASA TV’de ve uzay ajansının web sitesinde canlı yayınlanacak.

Füzenin uçuş öncesi testinin tamamlanması yaklaşık iki gün sürecek.
Füzenin uçuş öncesi testinin tamamlanması yaklaşık iki gün sürecek. Fotoğraf: NASA/Getty Images

Çarşamba günkü tahmin, Florida’nın Atlantik kıyısı boyunca elverişli hava koşulları çağrısında bulundu.

NASA’nın ay çevresinde ve arkasında insansız Artemis I görevinin önünü açan fırlatma, uzay ajansının o zamandan beri ekipleri fırlatma rampası için roketi hazırlarken çözüldüğünü söylediği bir dizi teknik engel nedeniyle geçen ay ertelendi.

Artemis fırlatma müdürü Charlie Blackwell Thompson, NASA’nın ilerlemesi hakkında gazetecilere brifing verirken, “Çok iyi durumdayız ve Perşembe günü bu listeyle ilerlemeye hazırız.” Dedi.

Platformda emniyete alındıktan sonra, SLS-Orion, 3 Nisan’da başlayacak ve tamamlanması yaklaşık iki gün sürecek olan “ıslak prova” adı verilen kritik bir uçuş öncesi testi için hazır olmalıdır.

Mühendisler, SLS birincil yakıt tanklarını yüksek derecede soğutulmuş sıvı hidrojen ve sıvı oksijen yakıtı ile tamamen yüklemeyi ve tüm füzenin yukarıdan aşağıya bir değerlendirmesinde R-25 roketinin dört motorunun ateşlenmesinden saniyeler önce duran bir fırlatma simülasyonu geri sayımı yürütmeyi planlıyorlar. sistem.

ABD Apollo programı, 1969’dan 1972’ye kadar Ay’a altı insanlı görev gönderdi; bu, henüz ay yüzeyine ulaşmamış tek insanlı uzay uçuşlarıydı. Adını Yunan mitolojisinde Apollon’un ikiz kız kardeşinden alan Artemis, diğerlerinin yanı sıra ilk kadını ve ilk renkli insanı aya indirmeyi amaçlıyor.

NASA, Kasım ayında Artemis’in Ay’a ilk insan inişini 2025 gibi erken bir tarihte gerçekleştirmeyi hedefleyeceğini ve bunun öncesinde, belirsiz bir tarihte Artemis’in ayın etrafında ve arkasında bir uçuş gerçekleştireceğini duyurdu.

Bu görevlerin her ikisi ve onu takip eden diğer görevler, dünyanın en büyük ve en güçlü fırlatma aracı olarak Apollo döneminden kalma Satürn V’i ve NASA tarafından onun için inşa edilen ilk keşif sınıfı roketi geride bırakan SLS tarafından uzaya uçurulacak. insan uzay uçuşu. Satürn V.

READ  Uzayda gizemli "uzaylı radyo devreleri" ortaya çıkıyor