Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA'nın Europa Clipper misyonu okyanus ayına bir şiir ve milyonlarca isim taşıyacak

NASA'nın Europa Clipper misyonu okyanus ayına bir şiir ve milyonlarca isim taşıyacak

NASA/JPL-Caltech

NASA Europe Clipper uzay aracı, Ekim ayında Jüpiter'in okyanustaki uydusunu keşfetmek üzere fırlatmayı hedeflediğinde, hatıra niteliğinde bir metal plaket taşıyacak.

CNN'in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

NASA'nın Europa Clipper'ı Ekim ayında buzlu aya doğru merakla beklenen görevine başlamayı hedeflediğinde, uzay aracı, insanlığı simgeleyen isimler, şiirler ve sanat eserleriyle kazınmış benzersiz bir tasarım taşıyacak.

ABD uzay ajansının, Voyager sondaları da dahil olmak üzere görevlere son derece anlamlı isimler ve tasarımlar gönderme konusunda uzun bir geçmişi var. Rover Azim Parker Güneş Sondası. Şimdi, insanların evreni keşfetmeye neden istekli olduğunu gösteren tasarımı aktarma geleneğini sürdürme sırası Europa Clipper'da.

Bu son görev, dünya dışı yaşamı aramak için en iyi yerler olarak kabul edilen birkaç ay okyanusu dünyasından biri olan Jüpiter'in uydusu Europa'ya gidiyor. Bilim adamları, Dünya Okyanusunun Dünya okyanuslarının iki katından daha fazla su içerdiğini tahmin ediyor Avrupa'nın kalın buz kabuğunun altında bulunur. Bir rapora göre, Dünya'nın okyanusları yaklaşık 321 milyon mil küp (1,3 milyar kilometreküp) su içeriyor Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi.

Her iki tarafı da süslenmiş ve nadir metal tantaldan yapılmış üçgen panel, uzay aracının hassas elektronik aksamını Jüpiter'in sert radyasyonundan korumak için bir kasanın içinde kapatacak.

Kasanın iç kısmında üzeri baskılı küçük bir silikon çip var. Halk tarafından sunulan 2,6 milyon isim. Mikroçip, Jüpiter'in ve uydularının yörüngesinde yüzen bir şişeyi gösteren tasarımın merkezinde yer alıyor ve şişedeki kozmik bir mesajı simgeliyor.

NASA'nın Pasadena, California'daki Jet Propulsion Laboratuvarı'ndaki teknisyenler, insan saçının genişliğinin binde birinden daha küçük isimleri çizmek için elektron ışınlarını kullandılar.

READ  Kuantum Yerçekimini Ortaya Çıkarmak - Bilim adamları Einstein'ı şaşırtan kozmik kodu çözdü

Şişenin alt kısmındaki tasarımda orijinal şiir yer alıyor Belirsizliğe Övgü: Avrupa'ya Bir Övgü Amerikalı şair Ada Lemon tarafından kendi el yazısıyla yazılmış, gezegen biliminin öncülerinden birinin portresiyle birlikte yazılmıştır. Ron GreeleyAvrupa'ya yönelik bir misyonun geliştirilmesinin temellerinin atılmasında çok önemli bir rol oynayan Arizona Eyalet Üniversitesi'nden bir profesör.

Plakanın tonozun iç kısmına bakan tarafında ayrıca merhum gökbilimci tarafından geliştirilen Drake denkleminin bir yazısı da bulunmaktadır. Frank Drake 1961'de California Santa Cruz Üniversitesi'nden Dünya'nın ötesinde gelişmiş yaşam bulma olasılığını tahmin etmek için. Bilim insanları gezegenimizin ötesinde yaşamın kanıtlarını ararken, denklem astrobiyolojik araştırmaların önemli bir parçası olmaya devam ediyor.

Tablonun dış kısmında, dünyanın dört bir yanından 103 dilde “su” kelimesini tasvir eden dalga formları veya ses dalgalarının görsel temsilleri bulunuyor. Spiralin merkezinde Amerikan İşaret Dilinde “su” anlamına gelen bir sembol bulunmaktadır. NASA için dilbilimciler tarafından toplanan konuşulan dillerin sesleri web sitesinde mevcuttur.

NASA/JPL-Caltech

Metal plakanın diğer tarafı ise farklı dillerdeki “su” kelimesini tasvir eden dalga şekilleriyle kaplı.

Erken NASA araştırmaları, örneğin Öncü 10 Voyager, diğer gezegen bilimi görevlerinde taşınan sanat eserlerine ilham vermeye devam etti.

NASA'nın ikiz Voyager sondaları 1977'de sadece birkaç hafta arayla güneş sistemini keşfetmek için fırlatıldığında, Aynı altın plakları taşıyordu İnsanoğlundan evrendeki olası akıllı yaşama dair kaydedilen ilk yıldızlararası mesaj olarak tasarlandı. Kayıtlar, 59 insan dilindeki selamlar ve 115 yaşam fotoğrafının da aralarında bulunduğu, Dünya üzerindeki yaşam ve kültür çeşitliliğini yakalamayı amaçlayan ses ve video dosyalarını içeriyor.

NASA'ya göre Europa Clipper plaketi, Ay'ın okyanusları ile Dünya'nın okyanusları arasındaki potansiyel bağlantıyı onurlandırmak amacıyla bu ruh göz önünde bulundurularak tasarlandı.

READ  James Webb Uzay Teleskobu ve Chandra X-ray Gözlemevi'nden çarpıcı görüntüler kozmik sırları açığa çıkarıyor

NASA'nın Gezegen Bilimi Bölümü direktörü Lori Glaze yaptığı açıklamada, “Europa Clipper'ın kasa panelinin içeriği ve tasarımı anlamlarla dolu” dedi. “Resim, insanlığın evrende sunduğu en iyi şeyleri (bilim, teknoloji, eğitim, sanat ve matematik) bir araya getiriyor. Bildiğimiz kadarıyla tüm yaşam için gerekli olan su aracılığıyla bağlantı kurma mesajı, Dünya'nın bu gizemli okyanusla bağlantısını mükemmel bir şekilde gösteriyor.” Keşfetmek için yola çıktığımız dünya.”

Europa Clipper, Europa'ya 1,6 milyar mil (2,6 milyar km) yolculuk yaptıktan sonra önümüzdeki birkaç yılı, altındaki okyanusun yaşamı destekleyip destekleyemeyeceğini görmek için buzla kaplı ayın yanından uçarak geçirecek. Europa Clipper'ın, bu uydunun neredeyse tamamını araştırmak için Europa'nın yaklaşık 50 uçuşunu yapması ve sonunda kalın buzlu kabuğunun 16 mil (25,7 kilometre) yukarısına ulaşması planlanıyor.

Uzay aracı, Ay'ın nasıl oluştuğunu ve buzlu okyanus dünyalarında yaşamın var olup olmadığını anlamak için kameralar, spektrometreler, buza nüfuz eden radar ve termal bir alet kullanacak.

JPL'de proje bilimcisi olan Robert Pappalardo yaptığı açıklamada, “Bu panelin tasarımına, bu görevde olduğu kadar çok düşünce ve ilham verdik” dedi. “Bu onlarca yıllık bir yolculuktu ve Europa Clipper'ın bu su dünyasında bize neler göstereceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.”