Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın Mars Helikopteri gerçekten harika görüntüler gönderdi

NASA’nın Mars Helikopteri gerçekten harika görüntüler gönderdi

Dünya’da olup biten her şeyde bazen Mars’ın etrafında uçan bir helikopter olduğunu unutuyoruz.

NASA’nın Ingenuity helikopteri (başka bir gezegende motorlu, kontrollü uçuş yapan ilk araç) 64. uçuşunu (mühendisler beş kez uçacağını umuyorlardı) Ekim ayı sonlarında gerçekleştirdi. Dakikada 2.400 devirle dönen 1,2 metrelik rotor kanatlarına sahip deneysel araç, uçuşunun görüntülerini yayınladı. 1.348 feet seyahat etti (411 metre) Mars çölü boyunca.

Güneş tepede parlarken, araç dünya dışı Dünya’ya gölgeler düşürerek aşağıda gördüğünüz bilim kurgu benzeri görüntüler yaratıyor.

Ayrıca bakınız:

Mars uzay aracı geriye bakıyor ve Dünya’nın dokunaklı bir görüntüsünü yakalıyor

NASA, Ingenuity’nin bu çekimleri, helikopterin gövdesine monte edilen ve uçuş sırasında zemini takip etmek için doğrudan aşağıya bakan navigasyon kamerasını kullanarak yakaladığını açıklıyor.

Bir Ingenuity helikopteri yerin hemen üzerinde uçuyor. Gerçek bacaklarından ikisini dik açılarda görebilirsiniz.
Resim kaynağı: NASA/JPL-Caltech

Bir Ingenuity helikopteri Mars yüzeyinde uçuyor.

Bir Ingenuity helikopteri Mars yüzeyinde uçuyor.
Resim kaynağı: NASA/JPL-Caltech

Araç daha yüksek bir rakıma ulaştığında küçük yaratık yerde kaldı.

Araç daha yüksek bir rakıma ulaştığında küçük yaratık yerde kaldı.
Resim kaynağı: NASA/JPL-Caltech

Daha fazla bilim mi istiyorsunuz? Teknoloji haberleri doğrudan gelen kutunuza mı gönderiliyor? Abone olmak Mashable’ın Işık Hızı bülteni Bugün.

Bu görüntülerin bir araya getirilmesiyle 27 Ekim uçuşunun canlı bir videosu ortaya çıkıyor:

NASA’nın araba boyutundaki Perseverance gezgini, Ingenuity’nin keşif amaçlı desteğiyle, büyük ölçüde Mars’taki geçmiş ilkel yaşamın izlerini bulmaya adanmış bir görevde. Bu, görünür genetik materyal parçaları veya dejenere olan bir hücrenin parçaları anlamına gelebilir.

Şu ana kadar Mars’ta ya da Dünya dışında herhangi bir yerde yaşam olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Ancak bu robotlar çölü, özellikle de yaşamın toprakta devam edebileceği nehirleri, dereleri ve kuru göl yataklarını keşfetmeye devam edecek. Yaratıcılık ve Azim, gezegen bilim adamlarının bir zamanlar suyla dolu olduğuna inandığı bir nehir deltası olan Mars’ın Jezero Krateri’ni araştırıyor.

Ancak bir gün bilim insanları, kuru, soğuk ve ışınlanmış yüzeyden çok daha uzun süre yaşama ev sahipliği yapmış olabilecek korunaklı bir yer olan Mars tabanının derinliklerine bakma fırsatına da sahip olabilirler. Kim bilir ne bulacağız.

READ  Hasat Ayı 2022: Eylül ayındaki dolunay yıldız hayranlarını etkiliyor (fotoğraflar)