Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Plesiosaurlar yeni omurlar kazanarak boyun uzunluklarını iki katına çıkardılar

Plesiosaurlar yeni omurlar kazanarak boyun uzunluklarını iki katına çıkardılar

Yeni araştırmalar, uzun boyunlarıyla bilinen deniz sürüngenleri plesiosaurların, bu benzersiz özellikleri beş milyon yıl içinde, yani yaklaşık 250 milyon yıl önce geliştirdiğini öne sürüyor.

Plesiosaurlar, kendilerine özgü uzun boyunlarını hızlı bir şekilde geliştirdiler, beş milyon yıllık bir süre boyunca evrim geçirdiler ve yakın zamanda yapılan bir çalışma, yeni bir atanın ortaya çıktığını ortaya çıkardı: Chosurus xiangensis.

Araştırmalar, plesiosaurların kendine özgü uzun boyunlarını oldukça kısa bir süre içinde geliştirdiklerini gösteriyor.

Bu uzun boyunların, hızlı hareket eden balıkları kovalamak için kullanıldığı düşünülüyor ve yaklaşık 250 milyon yıl önce, 5 milyon yıl boyunca hızla evrimleştiler.

Sonuçlar yakın zamanda dergide yayınlandı BMC Ekoloji ve Evrim, Çin ve Birleşik Krallık’taki bilim adamları tarafından yürütülen çalışma şunu gösteriyor: A sınıflandırmak Pachypleurosaur olarak bilinen bu canlı, esas olarak yeni omurlar ekleyerek boyunlarını uzattı. Bu tipte 25 omur bulunurken, bazıları geç Kretase dönemi Elasmosaurus gibi Plesiosaur’ların sayısı 72’ye kadardı ve boyunları gövdelerinin beş katı uzunluğundaydı.

Yeni kökenler ve keşifler

Bu yaratıklar ilk kez erken ortaya çıktı TriyasDünyadaki türlerin yaklaşık %90’ının yok olmasına yol açan Permiyen döneminin sonundaki kitlesel yok oluştan sadece dört milyon yıl sonra. Bu dönem, bu felaket olayının ardından yaşanan hızlı dönüşümlerle karakterize edildi.

Araştırmada araştırmacılar, plesiosaur adı verilen yeni, kısa boyunlu bir plesiosaur atası tanımlıyor. Chosurus xiangensis Çin’in Hubei Eyaletindeki Erken Triyas döneminden. Boynu uzamaya başladı, ancak daha sonraki akrabalarında %80 veya daha yüksek bir oranla karşılaştırıldığında gövdesinin uzunluğunun yalnızca yarısı kadardı.

Plesiosaurların hızlı evrimi

Hızlı gelişme oranlarını ve örnekleri gösteren resim. Araştırmalar, uzun boyunlarıyla bilinen deniz sürüngenleri plesiosaurların, bu benzersiz özellikleri yaklaşık 250 milyon yıl önce, beş milyon yıl içinde geliştirdiğini öne sürüyor. Kredi bilgileri: Chi-Ling Liu

Projeyi yöneten Wuhan’daki Çin Yer Bilimleri Üniversitesi’nden Chi-Ling Liu, “Bu yeni canavarın iki tam iskeletini bulacak kadar şanslıydık” dedi. “Küçük, yarım metreden daha kısa ama köken olarak Sauropterygia adı verilen önemli bir deniz sürüngenleri grubuna yakındı.

Yeni sürüngenlerimiz var. Chaussures, Triyas döneminde çok önemli olan bir grup küçük deniz yırtıcısından biri olan pachypleurosaur’dur. İlk başta bu dinozorun pachypleurosaur olup olmadığından emin değildim çünkü boynu çok kısa görünüyordu.

Bağlam ve karşılaştırmalar

Projeyi denetleyen Wuhan’daki Çin Yer Bilimleri Üniversitesi’nden Dr Li Tian şunları söyledi: ‘Fosiller Hubei’deki Nanchang-yuan’an faunasından geliyor. “Bu, Triyas döneminden kalma en eski deniz sürüngen gruplarından biri olarak son yıllarda çok yoğun bir şekilde incelendi. Hayvanların 248 milyon yıl öncesine ait olduğunu gösteren kaliteli radyometrik tarihlere sahibiz.”

Doçent Michael Benton Bristol ÜniversitesiUCL Yer Bilimleri Okulu, “Permiyen sonu kitlesel yok oluşu şimdiye kadar kaydedilen en büyük kitlesel yok oluştu ve yirmi türden yalnızca biri hayatta kaldı” dedi.

“Erken Triyas bir iyileşme dönemiydi ve o dönemde deniz sürüngenleri çok hızlı bir şekilde evrimleşti ve bunların çoğu karides, balık ve diğer deniz organizmalarının yırtıcılarıydı. Yok oluştan hemen sonra ortaya çıktılar, dolayısıyla değişim oranlarının çok yüksek olduğunu biliyoruz.” Kriz sonrası Yeni Dünya’da hızlı.”

Pashepleurosaurus Çin’in Wuhan Jeolojik Araştırmaları’ndan eş danışman Profesör Qing Long, “Genellikle yeni omurlar ekleyerek boyunlarını uzattılar” dedi.

“genellikle, omurgalılar Sürüngenler gibi memelilerin de (bizim) boynunda yedi omur vardır. Chaussures Aslında 17 tane vardı, daha sonraki pachypleurosaur ise 25 taneydi. Geç Kretase’nin bazı plesiosaurları, örneğin osmosaurus Hatta 72 yaşındaydı ve boynu gövdesinin beş katı uzunluğundaydı. Bu kadar çok omur olduğundan, bu uzun boyunlar yılana çok benziyor olmalı ve muhtemelen vücudu sabit tutarken balık avını yakalamak için boynu kaldırmış olmalı.

Çeşitli evrimsel taktikler

Birleşik Krallık’taki Açık Üniversite’den Dr. Tom Stubbs şunları ekledi: “Uzun boyunlu hayvanların tümü bunu aynı şekilde yapmaz. Örneğin zürafaların standart yedi boyun omurları vardır, ancak her biri o kadar uzundur ki ağaçların tepelerine ulaşabilirler. Flamingoların ayrıca uzun bacakları sayesinde beslenmek için suya ulaşabilen uzun boyunları vardır.Yirmiye kadar ek omurları vardır, ancak her omurları da uzundur.

Yine Bristol Üniversitesi’nden Dr. Ben Moon şunu ekledi: “Çalışmamız pachypleurosaurların boyun uzunluğunun beş milyon yıl içinde iki katına çıktığını ve daha sonra bu artış hızının yavaşladığını gösteriyor.” “Yaşam tarzları için bir çeşit ideal boyun uzunluğuna ulaştıkları varsayılıyor.

“Küçük avcılar olarak muhtemelen öncelikle karides ve küçük balıklarla beslendiklerini düşünüyoruz, bu nedenle küçük sürülere gizlice girme, daha sonra suda asılı kalma ve başlarını hızlı yüzen avın arkasına atma yeteneklerinin hayatta kalmanın harika bir yolu olduğunu düşünüyoruz. Ancak çok daha uzun bir boyuna sahip olmanın ek maliyetleri olacaktı, bu yüzden gövde uzunluğuna eşit bir uzunluğa karar verdim.

Referans: “Çin’in Alt Triyas döneminden yeni bir bazal pachypleurosaur tarafından ortaya çıkarılan Sauropterygia’daki (Reptilia: Diapsida) hızlı boyun uzaması”, Qi-Ling Liu, Long Cheng, Thomas L. Stubbs, Benjamin C. Moon, Michael J. Benton ve Li Tian, ​​​​31 Ağustos 2023, Buradan ulaşabilirsiniz. BMC Ekolojisi ve Evrimi.
doi: 10.1186/s12862-023-02150-s

READ  NASA'nın Ay El Feneri Ateşlendi - Aya giden görevi gerçek zamanlı olarak takip edin