Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın Perseverance gezgini antik Mars gölünün sırlarını araştırıyor

NASA’nın Perseverance gezgini antik Mars gölünün sırlarını araştırıyor

NASA’nın Perseverance gezgini, Mars’taki 1000’inci gününde, Jezero Krateri’nden önemli örnekler toplayarak eski bir gölün ve yaşam için potansiyel olarak uygun koşulların kanıtlarını ortaya çıkardı. Bu sonuçlar Mars’ın jeolojik tarihinin anlaşılmasına ve antik yaşam arayışına katkıda bulunuyor. (Sanatçının konsepti.) Kredi: SciTechDaily.com

Şimdi 1000 gün sonra MarsMisyon, eski bir nehir ve göl sisteminden geçerek yol boyunca değerli örnekler topladı.

Kızıl Gezegendeki 1000. Mars günü vesilesiyle, NASAPerseverance gezgini, milyarlarca yıl önce Jezero Krateri’ni dolduran bir gölün kanıtlarını barındıran antik bir nehir deltasındaki araştırmasını yakın zamanda tamamladı. Altı tekerlekli dünya şu ana kadar toplam 23 örnekBu süreçte Mars’ın bu bölgesinin jeolojik tarihini ortaya çıkardı.

Mars örneklerinde biyolojik keşifler

Liveroy Körfezi adı verilen bir örnek, Dünya’daki eski fosilleri koruduğu bilinen bir madde olan büyük miktarda ince taneli silika içeriyor. Diğer Otis Zirvesi ise çoğunlukla bildiğimiz yaşamla ilişkilendirilen büyük miktarda fosfat içeriyor. Her iki örnek de karbonatlar açısından zengin; bu da kayanın oluşmasından bu yana çevre koşullarının kaydını tutabiliyor.

Keşifler 12 Aralık Salı günü San Francisco’daki Amerikan Jeofizik Birliği’nin sonbahar toplantısında paylaşıldı.

Jezero Krateri Erie Tepesi NASA'nın Azim Mars Rover'ı

Jezero Krateri içindeki “Airey Tepesi” bölgesinin 360 derecelik bu mozaiği, Perseverance Mars gezgininin Mastcam-Z’si tarafından 3-6 Kasım tarihleri ​​arasında çekilen 993 ayrı görüntü kullanılarak oluşturuldu. Uzay aracı, güneş kavuşumu sırasında birkaç hafta boyunca Airey Tepesi’nde park halinde kaldı. Görüntü kaynağı: NASA/JPL-Caltech/Arizona Eyalet Üniversitesi/MSSS

Jezero Kraterinin jeolojik tarihi

California Teknoloji Enstitüsü’nden Perseverance projesi bilimcisi Ken Farley, “İniş alanı olarak Jezero Krateri’ni seçtik çünkü yörüngesel görüntüler bir delta gösteriyordu; bu da bir zamanlar kraterin büyük bir gölle doldurulduğunun açık kanıtıydı” dedi. “Delta, krater için harika bir ortam. Antik yaşamın izlerini fosil olarak jeolojik kayıtlara gömdük.” “Kapsamlı bir araştırmadan sonra kraterin jeolojik geçmişini bir araya getirdik ve göl ile nehrin evresini baştan sona haritalandırdık.”

READ  Katil Balinanın İki Katı Büyüklükte Yeni kanıtlar, dev pliozorların geç Jurassic denizlerinde yüzdüğünü gösteriyor

Jezero, yaklaşık 4 milyar yıl önce bir asteroit çarpması sonucu oluştu. Araç Şubat 2021’de iniş yaptıktan sonra görev ekibi, krater tabanının yeraltındaki magmadan veya yüzeydeki volkanik aktiviteden oluşan magmatik kayalardan oluştuğunu keşfetti. O zamandan bu yana kumtaşı ve çamurtaşı buldular; bu, ilk nehrin yüz milyonlarca yıl sonra kratere ulaştığını gösteriyor. Bu kayaların üzerinde, buharlaşmaya maruz kalan sığ bir gölün varlığına işaret eden, tuz bakımından zengin çamurtaşları bulunmaktadır. Ekip, gölün sonunda 22 mil (35 kilometre) çapında ve 100 fit (30 metre) derinliğe ulaşacağına inanıyor.


Bu sanatçının animasyonlu konsepti, NASA’nın Perseverance gezgininin şu anda araştırdığı Mars’taki Jezero Krateri’nin kenarını aşan suyu tasvir ediyor. Su, milyarlarca yıl önce kratere girdi ve kızıl gezegen kurumadan önce bir göl, delta ve nehirler oluşturdu. Kredi bilgileri: NASA/Jet Tahrik Laboratuvarı-Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü

Daha sonra hızla akan sular, Jezero Adası’nın dışından kayaları taşıyarak onları deltaya ve kraterin başka yerlerine yaydı.

NASA’nın Güney’deki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda doktora sonrası araştırmacı olan Libby Ives, “Jezero’nun tarihindeki bu bölümlerin ana hatlarını yörünge görüntülerinde görebildik, ancak zaman çizelgesini ayrıntılı olarak anlamak için Perseverance’a yaklaşmamız gerekti” dedi. Görevi yürüten Kaliforniya.

Çekici örnekler

Perseverance tarafından toplanan örnekler, sınıftaki bir tebeşir parçası büyüklüğünde ve NASA ile Avrupa Uzay Ajansı (ESA) arasındaki ortak bir çaba olan Mars Örnek İade kampanyasının bir parçası olarak özel metal tüplerde saklanıyor.Avrupa Uzay Ajansı). Tüplerin Dünya’ya getirilmesi, bilim adamlarının Mars’a taşınamayacak kadar büyük olan güçlü laboratuvar ekipmanlarını kullanarak örnekleri incelemesine olanak tanıyacak.

Perseverance, hangi numunelerin toplanacağını belirlemek için öncelikle potansiyel bir kaya parçasını aşındırmak için bir kazıma aleti kullanıyor ve ardından Jet Propulsion Laboratuvarı’nın X-ışını Litokimyası için Gezegensel Aleti veya PIXL dahil olmak üzere hassas bilimsel enstrümanlar kullanarak kayaların kimyasını inceliyor.

Mars Jezero krateri için mineralojik veriler

Mars’taki Jezero Kraterinin bu görüntüsü, yörüngeden tespit edilen mineral verileriyle kaplanmıştır. Yeşil renk, antik yaşamın izlerini korumak için uygun olabilecek koşullarla su ortamlarında oluşan mineraller olan karbonatları temsil eder. NASA’nın Perseverance gezgini şu anda Jezero fanının (ortada) üzerindeki yeşil bölgeyi araştırıyor. Görüntü kaynağı: NASA/JPL-Caltech/MSSS/JHU-APL

PIXL, Bells Bay adlı bir hedefte, organik moleküllerin korunmasına uygun koşullarla su ortamlarında oluşan karbonat minerallerini gözlemledi. (Organik moleküller jeolojik ve biyolojik süreçlerle oluşur.) Bu kayalar aynı zamanda yaşamla ilişkili olanlar da dahil olmak üzere organik molekülleri korumak için mükemmel bir malzeme olan silika bakımından da bol miktarda bulunuyordu.

READ  Bilim adamları maddenin garip bir manyetik durumunu keşfettiler

PIXL’in baş araştırmacı yardımcısı JPL’den Morgan Keppel, “Dünyada, bu ince taneli silika, daha önce kumlu olan bir alanda sıklıkla bulduğunuz şeydir” dedi. “Dünyada eski yaşamın kalıntılarının korunabileceği ve daha sonra bulunabileceği ortamdır.”

Bells Körfezi Aberdead Kaya Yaması

NASA’nın Perseverance Mars gezgini üzerindeki PIXL cihazı, Bells Körfezi adı verilen bu aşınmış kaya parçasını analiz ederek, bu kayanın karbonat (mor) ve silika (yeşil) açısından zengin olduğunu buldu; bunların her ikisi de antik yaşamın izlerini korumada iyi. Görüntü, cihazın kimyasal verileriyle kaplanmıştır. Resim kaynağı: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Perseverance’ın araçları, antik mikropların geride bırakmış olabileceği mikroskobik, fosil benzeri yapıları ve kimyasal değişiklikleri tespit edebiliyor ancak henüz ikisinin de kanıtını göremediler.

PIXL tarafından incelenen ve “Ouzel Şelalesi” adı verilen başka bir hedefte cihaz, fosfata bağlı demirin varlığını tespit etti. Fosfat bileşenlerden biridir DNA Bilinen tüm karasal yaşam formlarının hücre zarıdır ve hücrelerin enerji taşımasına yardımcı olan bir molekülün parçasıdır.

Ekip, PIXL’in bu erozyon bölgelerinin her birine ilişkin bulgularını değerlendirdikten sonra geziciye yakındaki kaya çekirdeklerini toplaması için komutlar gönderdi: Lefroy Körfezi, Bills Körfezi’nin yanında ve Otis Zirvesi, Ouzel Şelaleleri’nde toplandı.

Ouzil Şelalesi aşınmış bir kaya parçası

NASA’nın Perseverance Mars gezginindeki araçlardan biri olan PIXL, “Ouzel Şelalesi” olarak adlandırılan aşınmış kaya alanının kimyasal bileşimini analiz etti ve buranın DNA ve hücre zarlarında bulunan bir madde olan fosfat içeren mineraller açısından zengin olduğunu buldu. bilinen tüm yaşam formlarının Resim kaynağı: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Keeble, “Yaşanabilir bir su ortamını gösteren karbonatlar ve fosfatların yanı sıra koruma için mükemmel olan silika bulduğumuz için, eski yaşamın izlerini bulmak için ideal koşullara sahibiz” dedi.

Azim işi elbette tamamlanmaktan çok uzaktır. Misyonun devam eden dördüncü bilim gezisi, bir zamanlar krater tabanını sular altında bırakan bir nehrin bulunduğu kanyonun ağzının yakınındaki Jezero Krateri’nin kenarını keşfedecek. Yörüngesel görüntülerde küvet içindeki bir halka gibi göze çarpan kenar boyunca zengin karbonat yatakları gözleniyor.

READ  Bill Nelson, NASA'ya iki şey yapmak için geldi ve hepsinin sakızı bitti.

Görev hakkında daha fazla bilgi

Perseverance Mars misyonunun ana hedefi, antik mikrobiyal yaşamın izlerini araştırmak da dahil olmak üzere astrobiyolojidir. Gezici, gezegenin jeolojisini ve geçmiş iklimini tanımlayacak, Kızıl Gezegenin insan tarafından keşfedilmesinin önünü açacak ve Mars kayalarını ve regolitlerini (ezilmiş kayalar ve toz) toplayıp depolayan ilk görev olacak.

Sonraki NASA misyonları, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile işbirliği içinde, bu mühürlü örnekleri yüzeyden toplamak ve derinlemesine analiz için Dünya’ya geri göndermek üzere Mars’a uzay aracı gönderecek.

Mars 2020 Azim misyonu, NASA’nın Ay’dan Mars’a keşif yaklaşımının bir parçası olup, Kızıl Gezegenin insan tarafından keşfedilmesine hazırlanmaya yardımcı olacak Ay’a Artemis misyonlarını da içermektedir.

Pasadena, California’daki NASA için California Teknoloji Enstitüsü tarafından yönetilen JPL, Perseverance gezicinin operasyonlarını inşa etti ve yönetti.