Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın uzay aracı macera dolu bir yolculuğa çıkıyor ve ardından Mars’ın büyüleyici bir fotoğrafını çekiyor

NASA’nın uzay aracı macera dolu bir yolculuğa çıkıyor ve ardından Mars’ın büyüleyici bir fotoğrafını çekiyor

Uzun bir yolculuk oldu. Ancak NASA’nın Curiosity uzay aracı bunu yaptı.

Uzay ajansının yaklaşık on yıl önce Mars’taki Sharp Dağı’na tırmanma cesaretini gösteren araba boyutundaki robotu, antik kaya, moloz ve su çığlarından oluşan bilimsel açıdan ilginç bir bölgeye ulaşmak için kayalık araziyi başarıyla geçti. Bugün Gediz Vadileri Sırtı olan bu yer, büyük kayalarla kaplı belirgin bir masif olarak varlığını sürdürüyor.

Zorlu yolculuğu yaptıktan sonra (bilim adamları üç yıl boyunca bu bölgeye kabul edilebilir bir rota bulmak için çalıştılar), Curiosity uzay aracı geri döndü ve NASA’nın 5 Ekim’de yayınladığı, arkasındaki Mars manzarasının genişletilmiş bir görüntüsünü yakaladı.

Ajans, “Önünüzde engebeli bir yol varsa, sizin için üzülüyorum. Bunu anlıyoruz” dedi X’te yayınlandı (eski adıyla Twitter).

Ayrıca bakınız:

Bu NASA uzay aracı görüntüsü Mars’taki suyun tam akışını gösteriyor

Bu Mars sahnesinde görülecek çok şey var:

– Uzakta dağlar var: Kenar, Sharp Dağı’nı içeren dev çarpışma havzası olan Gale Krateri’ni oluşturuyor.

– Ön planda, aracın tepelere ulaşmak için üzerinden geçtiği engebeli, kayalık araziyi görebilirsiniz.

-Sağda, yaklaşık 150 metre yüksekliğinde bir özellik olan Kukenán Butte’nin bir parçası var.

– Gezicinin sağda gösterilen silindirik kısmı, robotun ultra yüksek frekanslı (UHF) antenidir. NASA’nın Mars yörüngesindeki uydularına mesaj ve veri iletmek için kullanılır.

Curiosity uzay aracının Geddes Valley Ridge yakınlarındaki Sharp Dağı’ndan görünümü.
Kredi bilgileri: NASA

Daha fazla bilim mi istiyorsunuz? Teknoloji haberleri doğrudan gelen kutunuza mı gönderiliyor? Mashable’ın Işık Hızı bültenine kaydolun Bugün.

Sharp Dağı’ndaki bu bölgeye gürlemek zorluyordu. “Son birkaç ayda dağa çıkan rota, Curiosity’nin bugüne kadar gerçekleştirdiği en zorlu tırmanışı gerektirdi.” NASA açıkladı

NASA’nın Curiosity ekibinin bir üyesi olan Amy Hill, “Sahilde kum tepelerinin üzerinden koşmayı denediyseniz -ki aslında bizim yaptığımız da buydu- bunun zor olduğunu bilirsiniz ama orada da kayalar vardı” dedi. Mevcut durumda.

READ  Gerçekliğimiz bir bilgisayar simülasyonu mu? Yeni bir fizik yasası Elon Musk'un haklı olduğunu kanıtlayabilir

Ajansın Perseverance gezgini ve diğer Mars misyonları ile işbirliği içinde, Kızıl Gezegendeki robotlar, Mars’ın eski tarihini ve yüzeyinde yaşamın gelişip gelişmesi için uygun özel koşulları içerip içermediğini ortaya çıkarıyor. Yaklaşık 3 milyar yıl önce Mars’ın sulardan, geniş göllerden ve gürleyen nehirlerden oluşan bir dünya olduğu açıktı. Yaşamın ortaya çıkıp çıkmadığı kalıcı bir sorudur.