Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

New Mexico’daki eski ayak izleri, Kuzey Amerika’daki ilk insan varlığının zaman çizelgesini değiştiriyor

New Mexico’daki eski ayak izleri, Kuzey Amerika’daki ilk insan varlığının zaman çizelgesini değiştiriyor

ile

White Sands Milli Parkı’ndaki fosilleşmiş ayak izleri bilimsel tartışmalara yol açtı. Çeşitli tarihleme yöntemleri kullanılarak yapılan daha sonraki araştırmalar, ayak izlerinin 21.000 ila 23.000 yıl arasında olduğunu tutarlı bir şekilde desteklemektedir. Kredi bilgileri: USGS, NPS, Bournemouth Üniversitesi

İki yeni kanıt dizisi, 2021’de tanımlanan ilk ayak izlerinin 21.000 ila 23.000 yıllık tahminini destekliyor.

2021’de New Mexico’daki White Sands Ulusal Parkı’nda bulunan ayak izlerinin bilimsel tarihleme sonuçları, halkın hayal gücünü harekete geçiren ve bilim camiasında konuyla ilgili muhalif yorumlara yol açan küresel bir tartışma başlattı. Kesinlik Çağlardan beri.

USGS’den araştırma jeologu Jeff Bigatti, “Arkeoloji camiasının bazı çevrelerindeki ilk tepki, tarihlememizin doğruluğunun, son buzul maksimumu sırasında Kuzey Amerika’da insanların var olduğuna dair olağanüstü bir iddiada bulunmak için yetersiz olduğu yönündeydi” dedi. Yeni yayınlanan bir çalışma, beyaz kum ayak izlerinin yaşını doğruluyor, “ancak bu mevcut araştırmadaki hedeflenen metodolojimiz gerçekten işe yaradı.”

White Sands Milli Parkı'ndaki açmanın tabanının ayak izi

White Sands Milli Parkı’ndaki açmanın tabanındaki ayak izleri. Kredi bilgileri: USGS

Orijinal flört endişeleri

Ana tartışma noktası, radyokarbon tarihlemesi ile elde edilen orijinal yaşların doğruluğu üzerinde yoğunlaşıyordu. Beyaz kum ayak izlerinin yaşı başlangıçta yaygın su bitkilerinin tohumlarının tarihlendirilmesiyle belirlendi. Rubia sirozu Fosilleşmiş izlenimlerde bulunurlar. Ancak su bitkileri, çevredeki hava yerine suda çözünmüş karbon atomlarından karbon kazanabilir ve bu da ölçülen yaşların çok eski olmasına neden olabilir.

Kanıtların yeniden değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi

USGS’de araştırma jeologu ve mevcut araştırmanın ortak yazarlarından Kathleen Springer, “Orijinal çalışmayı yayınlarken bile, birden fazla kanıt dizisi kullanarak bulgularımızı test etmek için ilerliyorduk” dedi. Bilimler kağıt. “Güçlü jeolojik, hidrolojik ve stratigrafik kanıtların yanı sıra orijinal yaşlarımıza da güveniyorduk, ancak bağımsız zaman kontrolünün kritik olduğunu biliyorduk.”

Trench White Sands Milli Parkı'nın ayak izlerinin temeli

Açmanın tabanındaki baskılar, White Sands Milli Parkı. Kredi bilgileri: USG

Takip çalışmalarında araştırmacılar, karasal bitkilerden geldiği için kozalaklı ağaç poleninin radyokarbon tarihlemesine odaklandılar, böylece Rubia gibi su bitkilerinin tarihlendirilmesinde ortaya çıkan potansiyel sorunlardan kaçınıldı. Araştırmacılar, tarihlendirdikleri her örnek için yaklaşık 75.000 polen tanesini izole etmek için özenli prosedürler kullandılar. Önemli olan, polen örneklerinin orijinal tohumlarla aynı katmanlardan toplanmış olması, böylece doğrudan bir karşılaştırma yapılabilir. Her durumda polen yaşı, karşılık gelen tohum yaşıyla istatistiksel olarak aynıydı.

USGS’de araştırma coğrafyacısı ve mevcut çalışmanın ortak yazarı David Wahl, “Polen örnekleri aynı zamanda ayak izlerinin yapıldığı dönemdeki daha geniş çevresel bağlamı anlamamıza da yardımcı oldu” dedi. Bilimler durum. “Örneklerdeki polenler, bugün orada bulunan çöl bitkilerini yansıtan modern playa polenlerinin tam tersine, tipik olarak soğuk, ıslak ve buzul koşullarında bulunan bitkilerden geldi.”

Ek tarihlendirme yöntemleri sonuçları doğruluyor

Ekip, polen örneklerine ek olarak, kuvars tanelerinin güneş ışığına en son ne zaman maruz kaldığını tarihlendiren, optik olarak uyarılmış lüminesans adı verilen farklı bir tarihleme türü kullandı. Bu yöntemi kullanarak, iz taşıyan katmanlardan toplanan kuvars örneklerinin minimum yaşının yaklaşık 21.500 yıl olduğunu buldular ve bu da radyokarbon sonuçlarına daha fazla destek sağladı.

Yaklaşık olarak aynı yaşı gösteren üç ayrı kanıt dizisi olduğundan, bunların hepsinin yanlış ya da taraflı olması pek mümkün değil ve birlikte ayak izleri için 21.000 ila 23.000 yıllık yaş aralığına güçlü bir destek sağlıyorlar.

Referans: “Bağımsız Yaş Tahminleri, White Sands’deki Eski İnsan Ayak İzleri Üzerindeki Tartışmayı Çözüyor”, Jeffrey S. Bigatti, Kathleen B. Springer, Jeffrey S. Honke, David Wahl, Mary R. Vincent L. Santucci, Daniel Udis, David Bustos ve Matthew R. Bennett, 5 Ekim 2023, Bilimler.
doi: 10.1126/science.adh5007

Araştırma ekibinde ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı, Ulusal Park Servisi ve akademik kurumlardan bilim insanları yer aldı. White Sands’de devam eden çalışmaları, son buzul maksimumu sırasında New Mexico’nun güneyinde insanların gelişmesine olanak sağlayan çevresel koşullara odaklanıyor ve İklim Araştırma ve Geliştirme Programı tarafından destekleniyor. ABD Jeolojik Araştırmalar ve USGS-NPS Doğal Kaynakları Koruma Programı.

READ  Robot, kavisli bir evrenin boşluğunda yüzmenin mümkün olduğunu gösteriyor: ScienceAlert