Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın yeni uzay kıyafetlerinde göstermediği gizli detaylar: ScienceAlert

NASA’nın yeni uzay kıyafetlerinde göstermediği gizli detaylar: ScienceAlert

NASA yeni prototipini tanıttı uzay giysisi Ay’daki bir sonraki astronotları dekore etmeye mahkum. Ama görünüş biraz yanıltıcı.

15 Mart’ta gerçekleşen bir etkinlikte, NASA ve yeni uzay giysisi müteahhidi Axiom Space, Artemis nesli ay astronotları için ilk defa üniforma yinelemesiyle çıktı.

“Yeni Nesil AxEMY” olarak adlandırılan, onu koruyacak olan uzay giysisi. Ay’da yürüyen ilk astronotlar 1972’den beri – NASA’nın planlarına göre 2025’te aya ayak basan ilk kadın ve ilk beyaz olmayan insan da dahil.

Axiom Space baş mühendisi Jim Stein, bir prototipin esnekliğini gösteriyor, Houston, 15 Mart 2023. (David J. Phillip/AP Fotoğrafı)

Uyanış, astronotların Apollo uzay giysilerindekinden daha kolay hareket etmelerini sağlayacak yeni eklemleri ve ilk insan iniş için zıplamak yerine yürümek için yapılmış ayakkabıları içeriyor. Ayın donmuş güney kutbunda.

Ancak bir ayırt edici özellik diğerlerini gölgede bıraktı: renk. Turuncu ve mavinin şık çizgileri koyu renk bir takım elbisenin üzerine yerleştirilmiştir, uzay boşluğu kadar siyahtır.

Tasarım zarafeti yansıtır SpaceX uzay aracından karanlık parlaklıkBazı bilim kurgu filmlerinde uzay giysileri filmleruzay araştırması Fortnite Giysiler ve diğer kozmik keşif vizyonları. Ama bir astronot bunu Ay’da giyerse, büyük bir tehlike içinde olur.

Starship’ten ay yüzeyine çıkan ilk Artemis ay astronotları Axiom uzay giysisi giyecekler ama beyaz olacak.

Bir astronot, beyaz bir uzay giysisi giyerek Ay'dayken atlamanın ortasında bayrağı selamlıyor.
Astronot John Young, Apollo 16 görevi sırasında atlarken bayrağı selamlıyor (NASA/Charlie Duke)

Astronotlar Ay’da siyah giyemezler

Apollo Moon’un kıyafetlerinin beyaz olmasının bir nedeni vardı.

Sizi güneşten koruyacak atmosferin olmadığı zorlu bir ortamda, sıcaklık yönetimi hayatta kalmanın anahtarıdır. Astronotları güneşin filtresiz parıltısında serin tutmak için uzay giysileri yansıtıcı olmalı ve iyi yalıtılmış olmalıdır.

Axiom Space bir gazetede, yeni prototipte, “kabuk katmanı şu anda yalnızca giysinin özel tasarımını gizlemek için görüntüleme amacıyla kullanılıyor” diye yazdı. öğle yemeği.

Bir mühendis, siyah bir uzay giysisi prototipinde bir bacağını yerden kaldırıyor.
Prototip, uzay giysisinin özel tasarımını gizlemek için siyah bir kapüşona sahiptir. (David G. Phillip/AP Fotoğrafı)

Şirket, kapak katmanını Apple TV+ serisinin kostüm tasarımcısı Esther Marquis ile birlikte tasarladı. bütün insanlık içinuzay yarışı farklı ilerleseydi ne olabileceğini hayal ediyor.

READ  Teleskop, Dünya'dan 1.300 ışıkyılı uzaklıkta doğan bir yıldızın çarpıcı görüntüsünü yakalıyor

İlk Artemis görevi için uzay giysisinin gerçek görünümü şimdiye kadar bir sır olarak kaldı.

Tipik siyah uzay giysisinin tam görünümü
Ay’da böyle giyinemezsin. (Mani Jawa / Aksiyom Uzayı)

Axiom sözcüsü Meredith Moore, Insider’a bir e-postada “Beyaz versiyon doğrudan NASA’ya sağlanacak. NASA’ya bu yaz sonunda teslim edilecek bir eğitim uzay giysisi filosu sunuyoruz” dedi.

Gerçek beyaz elbisenin halka açıklanmasıyla ilgili olarak Moore, “Güncel bir tarihimiz yok, ancak bu, NASA ile işbirliği yapmaya devam edeceğimiz bir konu” dedi.

Bu makale ilk olarak tarafından yayınlandı İşle ilgilenen.

Business Insider’dan daha fazlası: