Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NATO Ukrayna'ya Putin'in kırmızı çizgisini aşması için yeşil ışık yaktı

NATO Ukrayna'ya Putin'in kırmızı çizgisini aşması için yeşil ışık yaktı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya sınırları içindeki hedefleri vurmayı kapsasa bile, Ukrayna'nın kendisini Rusya'ya karşı savunmak için Batı tarafından sağlanan silahları kullanma hakkına sahip olduğunu söyledi.

Stoltenberg Salı günü Radio Liberty'ye verdiği röportajda “Bu, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırganlık savaşıdır ve uluslararası hukukun açık bir ihlalidir” dedi.

“Uluslararası hukuka göre Ukrayna'nın meşru müdafaa hakkı var. Bu aynı zamanda meşru askeri hedeflere, yani Ukrayna dışındaki Rus askeri hedeflerine yönelik saldırıları da içeriyor. Bu uluslararası hukuktur ve elbette Ukrayna'nın bunu yapma hakkı vardır. kendini savun.” Kendisi.”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Cuma günü Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen 60. Münih Güvenlik Konferansı'nda düzenlediği basın toplantısında konuşuyor. Stoltenberg bu hafta Ukrayna'nın kendisini Rusya'ya karşı savunma hakkına sahip olduğunu söyledi.


Getty Images aracılığıyla Thomas Kienzle/AFP

NATO yetkilisi doğruladı Finans Zamanları Perşembe günü Stoltenberg, Kiev'in meşru müdafaa hakkının Ukrayna dışındaki Rus askeri hedeflerini vurmayı da içerdiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın Rusya topraklarına saldırı düzenlemek için Batı tarafından sağlanan ekipmanları kullanmasına karşı defalarca uyardı ve bunun çatışmanın tırmanmasına yol açabileceğini söyledi. Bu uyarılar, ABD gibi müttefiklerin Kiev'e Rusya'ya ulaşabilecek uzun menzilli silahlar sağlamaktan kaçınmasına neden olmuştu, ancak NATO müttefikleri o zamandan beri Ukrayna'ya bu tür silahlar sağladı.

Putin geçen ay Rus müfettişlerin ABD yapımı Patriot hava savunma sisteminin Rusya topraklarında bulunan Ilyushin 2-76 askeri nakliye uçağını düşürmek için kullanıldığını keşfettiğini söyledi. Washington, Kiev'e çok sayıda ek karadan havaya ve topçu silah sistemi sağladı.

READ  Ukrayna: Rusya nükleer santrale füze rampası yerleştirdi

Moskova'daki yetkililer, 24 Ocak'ta Belgorod bölgesine düşen II-76'da bulunan 65 Ukraynalı savaş esiri dahil herkesin öldüğünü iddia etti. Kiev olayın sorumluluğunu kabul etmedi Haber haftası Rusya'nın iddialarını doğrulayamadı.

Stoltenberg, Radio Liberty'ye verdiği röportajda, Putin'in uyarıları ışığında Ukrayna'ya “ne tedarik edeceği konusunda herhangi bir çekincesi olup olmadığına” karar vermenin her NATO müttefikinin kendisine bağlı olduğunu belirterek, “farklı müttefiklerin biraz farklı politikaları var” dedi. bu konuda.”

Haber haftası Perşembe günü yorum almak üzere Rusya Dışişleri Bakanlığı'na ulaştı.

NATO Genel Sekreteri ayrıca F-16 savaş uçaklarının Ukrayna'ya teslim edilmesi çabalarından da söz ederek, uçağın ne zaman savaşa hazır olacağını “kesin olarak söylemenin imkansız” olduğunu söyledi.

Stoltenberg, Radio Liberty'ye “Hepimiz F-16'ların mümkün olan en kısa sürede orada olmasını istiyoruz” dedi. “Aynı zamanda elbette F-16'nın etkisi daha eğitimli pilotlarla daha güçlü ve daha iyi olacaktır. Ve sadece pilotlar değil, aynı zamanda bakım, personel ve olması gereken tüm destek sistemleri de mevcut.”

Ukrayna'ya çeşitli NATO üyeleri tarafından F-16'lar tedarik ediliyor ve modern uçaklara ilişkin eğitim programları ABD, İngiltere, Danimarka ve Romanya'da yürütülüyor.