Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Netanyahu, ultra Ortodoks Yahudilerin askerlik hizmetinden muaf tutulması kararıyla tehdit ediliyor

Netanyahu, ultra Ortodoks Yahudilerin askerlik hizmetinden muaf tutulması kararıyla tehdit ediliyor

Dünya Haberleri

İsrail Yüksek Mahkemesi'nin, öğrencileri orduya katılmadıkça aşırılık yanlısı dini okullara sağlanan fonların dondurulmasına ilişkin çarpıcı kararı, Hamas'la savaş yoğunlaşırken Başbakan Binyamin Netanyahu'nun sağcı koalisyonunu parçalayabilir.

İsrail hükümetinin, tarihsel olarak ultra-Ortodoks Yahudileri hizmetten muaf tutan mevcut sistemin ayrımcı olduğunu tespit eden 2018 Yüksek Mahkemesi kararını onaylayan Perşembe günü kararının ardından Pazartesi gününe kadar yeni bir ulusal zorunlu askerlik planı sunması gerekiyor.

İsraillilerin büyük çoğunluğu askerlik hizmetinden muafiyetin adil olmadığına inanıyor.

Karar, Netanyahu'nun mahkemeden İsrail nüfusunun yüzde 13'ünü oluşturan ultra Ortodoks Yahudilerin askerlik hizmetinden muaf tutulması konusunda uzlaşmaya varmak için 30 günlük süreyi uzatmasını talep ettiği bir dönemde geldi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun kırılgan iktidar koalisyonu, mahkemenin ultra Ortodoks Yahudilere yönelik muafiyet taslağını bozma kararı alması durumunda ciddi şekilde parçalanabilir. Reuters
İsrail Yüksek Mahkemesi, öğrencileri orduya katılmadıkça ultra Ortodoks Yahudi dini okullarına sağlanan fonların geçici olarak dondurulmasına karar verdi. Erişim noktası

Muafiyet meselesi, Netanyahu'nun laik milletvekilleri ve ultra-Ortodoks Yahudilerden oluşan kırılgan hükümetini mahkemenin kararı konusunda ikiye böldü.

Netanyahu'nun iktidar koalisyonunda yer alan ve ülkede zorunlu askerlik muafiyetinin kalıcı olacağı sözü verilen ultra Ortodoks partiler, mahkemenin kararını “Kabil'in İşareti” olarak nitelendirerek eleştirdiler. Bloomberg bildirdi.

26 Mart 2024'te Kudüs'te askerlik hizmetinde eşitlik talebiyle düzenlenen protesto. Fotoğraf: Amir Levy/Getty Images

Ancak Ekim ayında Netanyahu'nun savaş kabinesine katılan merkezciler bu kararı desteklediler ve Yahudi devletinin Lübnan'daki Hizbullah'ın yanı sıra Gazze'deki Hamas'tan gelen tehditlerle karşı karşıya olması nedeniyle daha fazla birliğe ihtiyaç olduğu konusunda ısrar ettiler.

Taslak dava nedeniyle İsrail'in birlik hükümetinden istifa etmekle tehdit eden savaş kabinesi üyesi ve muhalefet lideri Benny Gantz, “Sorun Yüksek Mahkeme değil” dedi. “Sorun, zorlu bir savaşta askere olan ihtiyacımız ve toplumumuzun millete hizmet etme onurunu herkesin paylaşmasına olan ihtiyacıdır.”

Koalisyondaki ultra-Ortodoks üyelerin bu konu yüzünden hükümetten ayrılması, Netanyahu'nun sandıklarda tökezlediği bir dönemde yeni seçimleri tetikleyecek.

İsrail polisi, 18 Mart 2024'te kararı protesto etmek için bir sokağı kapatan aşırılık yanlısı Yahudi erkekleri gözaltına aldı. AFP Fotoğrafı/Leo Correa

Çoğu İsraillinin orduya katılması ve daha sonra yedek kuvvetlerde hizmet etmesi zorunluyken, onlarca yıldır ultra Ortodoks Yahudilerin tam zamanlı Tevrat okumasına ve devletten maaş almasına izin veriliyor.

READ  Brezilyalı futbol yıldızı Neymar, seçimden günler önce aşırı sağcı Bolsonaro'yu destekliyor | Neymar

Bu erteleme, özellikle ülke 500'den fazla askerin öldürüldüğü ve onbinlerce İsraillinin yedek göreve çağırılarak hayatlarının altüst olduğu savaşın altıncı ayına yaklaşırken, geniş kamuoyunda hoşnutsuzluğa yol açtı.

Posta kablolarıyla.

Daha fazla yükle…
https://nypost.com/2024/03/30/world-news/netanyahu-threatened-by-ultra-orthodox-military-exemption-ruling/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Paylaşım URL'sini kopyalayın