Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Stephen Roach, Rusya’nın temerrütünün gelişmekte olan piyasalara ve Çin’e zarar vereceğini söyledi

Stephen Roach, Rusya’nın temerrütünün gelişmekte olan piyasalara ve Çin’e zarar vereceğini söyledi

Bir adam 28 Şubat 2022’de Moskova şehir merkezindeki Moskova Menkul Kıymetler Borsası binasının önünden geçiyor.

Natalya Kolesnikova | AP | Getty Resimleri

Ekonomist Stephen Roach, Ukrayna krizinin bir sonucu olarak Rusya’nın devlet borcu üzerindeki herhangi bir temerrütün etkilerinin Çin de dahil olmak üzere gelişmekte olan pazarlara yayılacağı konusunda uyardı.

CNBC’den Squawk Books Asia’ya verdiği demeçte, “Rusya borcunu temerrüde düşürürse… dünya çapında gelişen piyasalarda devlet borcu için geniş etkiler olacak ve Çin etkilenmeyecek” dedi. “Ama ben gerçekten daha geniş bir riskten bahsediyorum – uzantısı olarak suçluluk.”

Yale Üniversitesi’nde kıdemli bir araştırmacı olan Roach, “Çin şu anda masum Ukrayna’ya karşı bu gerçekten korkunç kampanyayı yürüttüğü için Rusya ile yakın ittifak içinde kalmayı göze alamaz” dedi.

“Çin Rusya’dan ne kadar hızlı ayrılırsa o kadar iyi – ve bunu bekleyip yakından görmemiz ve izlememiz gerekecek” dedi.

CNBC Pro’dan Çin hakkında daha fazla bilgi edinin

Moskova’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını başlatmasından kısa bir süre sonra ABD, Rusya’nın devlet borcuna, bankalarına ve merkez bankasına yaptırımlar ilan etti. O zamandan beri, önde gelen derecelendirme kuruluşları Fitch, Moody’s ve Standard & Poor’s, Batı yaptırımlarının Rusya’nın borcunu ödeme kabiliyetini baltalayabileceğini söyleyerek ülkenin kredi notunu “çöp”e düşürdü.

Çin dedi Rusya’ya karşı bu yaptırımlara katılmayacak.

Bu arada, küresel endeks sağlayıcıları MSCI ve FTSE Russell geçen hafta Rus hisse senetlerinin tüm endekslerinden çekileceğini duyurdu. MSCI ayrıca, MSCI Rusya endekslerini gelişen piyasalar yerine “bağımsız piyasalar” olarak yeniden sınıflandıracağını duyurdu.

Londra’da listelenen Rus hisse senetleri geçen hafta çöktüLondra Menkul Kıymetler Borsası 27 Rus menkul kıymetinin alım satımını askıya almadan önce. Ancak, askıya alma Perşembe günü açıklandığında, değerinin neredeyse tamamı silinmişti.

READ  Tayvanlı ve ABD'li yetkililer Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesini bekliyorlardı

Yüksek petrol fiyatları ‘enflasyonist’

Petrol fiyatları Pazartesi sabahı yükseldi Asya’da, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in Washington ve müttefiklerinin Rus petrol ve doğalgaz ithalatını yasaklamayı düşündüklerini açıklamasının ardından.

ABD ham petrolü bir noktada yaklaşık %9 artışla varil başına 130 doların üzerine çıkarken, Brent ham petrolü varil başına %9 kadar bir artışla yaklaşık 128 dolar oldu. Her ikisi de 2008’den beri görülmeyen en yüksek seviyeleri kaydetti. ABD ham petrolü son zamanlarda %7,49 artışla 124,35$’a yükselirken, Brent ham petrolü %8,85 artışla 128,56$’a yükseldi.

Amerika Birleşik Devletleri, Suudi Arabistan, Rusya’dan sonra Dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi. O da bir dosya Dünya pazarlarına en büyük ham petrol ihracatçısı.

Roach, CNBC’ye daha yüksek petrol fiyatlarının “kesinlikle stagflasyona yol açtığını” söyledi.

Stagflasyon, ekonomi aynı anda durgunluk ve enflasyonun hızlanması yaşadığında ortaya çıkar. Bu fenomen ilk olarak 1970’lerde bir petrol şokunun GSYİH büyümesinde keskin bir düşüşle birlikte uzun bir yüksek fiyatlar dönemine yol açtığı zaman fark edildi.

Roach, “Kesinlikle dünya çapındaki merkez bankaları üzerinde baskı oluşturuyor… ve sonuç olarak faiz oranlarının önemli ölçüde yükselme ihtimalini artırıyor, ancak bu eğilimin 1970’lerin sonundaki stagflasyon gibi uzun yıllar devam edip etmeyeceği henüz belli değil” dedi. dedim: