Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

New York Community Bancorp'un kredi notu gayrimenkul endişeleri nedeniyle hurdaya düşürüldü

New York Community Bancorp'un kredi notu gayrimenkul endişeleri nedeniyle hurdaya düşürüldü

Brendan MacDiarmid – Reuters

Ekranda, 31 Ocak 2024'te Amerika Birleşik Devletleri'nin New York City kentindeki New York Menkul Kıymetler Borsası'nda (NYSE) New York Community Bancorp'un alım satım bilgileri gösteriliyor.CNN

Kuşatılmış bölgesel banka New York Community Bancorp, Salı akşamı Moody's Investors Service'in kredi notunu önemsiz durumuna düşürmesiyle bir darbe daha aldı.

Moody's, not indiriminin, bankanın geçen hafta kararıyla Wall Street'i şok etmesinin ardından New York Community Bancorp'un karşılaştığı “zorluklar” hakkındaki endişelerden kaynaklandığını söyledi. Ani bir kaybın tespiti Buna maruz kalınca Sıkıntılı ticari emlak piyasası. Bu not düşüşü, bankanın kredi notunun önceki seviyesine göre iki kademe düşmesine neden oldu ve bu durum, bankanın borç sahiplerine geri ödeme kabiliyetine olan güvenin önemli ölçüde azaldığını gösteriyor.

Moody's raporunda, “New York Commercial Bank'ın tarihsel temel emlak kredileri ve New York ofisi ile çok aileli mülklerindeki önemli ve beklenmedik kayıplar, güven konusunda potansiyel hassasiyet yaratabilir” dedi.

New York Community Bancorp'un hisseleri, kredi notunun düşmesinin ardından Salı akşamı mesai sonrası işlemlerde %17 düştü. Bu kayıp, normal ticaret sırasındaki %22'lik keskin satışın üzerine geldi.

Kredi notunun düşmesi, borçlanma maliyetlerini daha da artırarak zor durumdaki şirketlerin hayatını zorlaştırabilir.

Moody's, New York Bancorp'un fonlama ve likiditesinin emsallerine kıyasla “nispeten zayıf” olarak görüldüğü konusunda uyardı ve Bancorp'un, stres zamanlarında kuruyabilen piyasaya duyarlı toptan fonlamaya dayandığına dikkat çekti.

Ayrıca Moody's, banka mevduatlarının üçte birinin sigortasız olduğunu kaydetti. Geçen yıl, Silikon Vadisi'ndeki bir bankadaki sigortasız mevduatlar gergin müşteriler tarafından ele geçirildi ve bu da klasik bir banka hücumunu alevlendirdi.

Moody's, “Mevduat sahiplerinin güveninde bir kayıp olması halinde banka önemli fonlama ve likidite baskılarıyla karşı karşıya kalabilir” dedi.

READ  Ford, UAW grevinin ardından Chicago Heights tesisinde 243 kişiyi işten çıkardı

New York Community Bancorp, bir hafta önce beklenmedik zararını açıklamasından bu yana piyasa değerinin yarısından fazlasını kaybetti, temettüsünü kesti ve kredi zararı rezervlerini artırdı.

Moody's, New York Community Bancorp'un kredi notunu inceleme altında tutuyor, bu da daha fazla not indirimi ihtimaline işaret ediyor.

New York Community Bancorp, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Hazine Bakanı Janet Yellen Salı günkü duruşmada New York Community Bancorp'un sorunları hakkında özel olarak yorum yapmayı reddetti.

Ancak Yellen, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'ne, ABD'li yetkililerin “mevcut bankacılık baskılarını dikkatle izlediklerini” ve düzenleyici kurumların, batık ipotek nedeniyle karşılaştıkları riskleri yönetmelerine yardımcı olmak için bankalarla birlikte çalıştıklarını söyledi.

Yellen, “Endişeliyim. Bu sorunun yönetilebilir olduğunu düşünüyorum, ancak bazı kurumlar bu sorundan dolayı oldukça stresli olabilir” dedi.