Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

New York Times bulmacası 31 Ağustos 2023 cevapları

New York Times bulmacası 31 Ağustos 2023 cevapları

Atlamak: bugünün konusu | Zor kanıtlar

Perşembe Bulmacası – Sorunu çözebilen ve New York Times Perşembe Bulmacasının benzersiz yönlerinden keyif alabilenler var ve olmayanlar da var. Ben kesinlikle ilk kategoriye giriyorum.

İkinci kategoriye giren çözücüler (Perşembe günkü bulmacalardan sıkılanlar) iki kategoriye daha ayrılabilir: Bulmacanın, haftanın geri kalanında olduğu gibi kelimelerin üzerini çizdikleri bir tablo olmasını isteyenler ve Konuyu anlamak için yardıma ihtiyaç duyanlar ama cevaplar bekledikleri gibi olmadığı için zincirleri alınmış gibi hissediyorlar.

İkinci grupla, yani bulmaca konusu türü daha önce hiç görmedikleri bir şey olduğu için kendilerinden yararlanıldığını düşünen bulmaca çözenlerle konuşmak istiyorum.

İyi haber şu ki, bulmaca editörleri İstiyor Bulmacayı çözebilmek için. Çözülmesi kolay olmasa da, her bulmacayı adil hale getirmek için çok fazla çalışma yapılıyor. (Cidden. Gerçekten terlediklerini gördüm.)

Okurların bana yıllar boyunca söylediklerine göre asıl sorun, zor bir konuyu ne zaman bekleyeceklerini bilmemeleri ve bulmacanın bir çeşit uyarı ya da öngörü içermesini istemeleri. Sorun şu ki, bu, bir bulmacayı çözmenin tüm amacını, yani bir şeyleri kendi başınıza çözmenin tatminini yaşamayı boşa çıkaracaktır. Daha fazla tecrübeye sahip olanlar için eğlenceyi kaçırır.

Daha zor bulmacalardan keyif almanın anahtarı, yaratıcılardan her şeyi beklemeyi öğrenmektir. Fizik kanunlarının dışında neredeyse hiçbir şey masanın dışında değildir. (Ve o zaman bile. Dördüncü duvarı yıkmaktan bahsedin. Cevaplar burada.)

Bulmacalardaki hilelerin öngörülebilirliğini artırmak için bazı ipuçları:

  • Genel olarak perşembe günleri tekrarlar ve girişleri okumanın diğer tuhaf yolları gibi şeyler göreceksiniz. Bazen bir Pazar bulmacasında da bunlara rastlayabilirsiniz. Çarşamba günü bir veya iki bulmaca gördüm ama çok nadirdir.

  • Olduğu yere uymayan veya mantıklı olmayan cevaplar bir şeylerin ters gittiğini düşünmek için yeterli nedendir. Bu, durmanız, nefes almanız ve zihninize dikkatli ilerlemesini söylemeniz için bir işarettir. İhtiyacınız olursa ara verin, çünkü bulmacaya geri dönmek daha önce fark etmediğiniz şeyleri görmenize yardımcı olabilir.

  • Pratik yapmak daha iyi tahmin yeteneklerine yol açacaktır. “Alıştırma” kelimesinin sizi çocukluğunuzun piyano derslerine geri götürdüğünü biliyorum, ama bunun başka yolu yok. Ne kadar çok bulmaca çözerseniz, püf noktalarını o kadar iyi keşfedebilirsiniz.

READ  Apple, cihazda çalışan açık kaynaklı yapay zeka modellerini piyasaya sürüyor

Bu son nokta çok önemlidir. Bugün neler olup bittiğini bilmek neredeyse imkansız olabilir. Ancak en azından her hafta Perşembe bilmecesini deneme alışkanlığı edinirseniz yararlı bir model görebilirsiniz. Zamanla, benim yaptığım gibi, perşembenin tercih ettiğiniz düzeltme günü haline geldiğini fark edebilirsiniz.

Freddy Change’in konusu kesinlikle zor diyebileceğim bir konu çünkü yazmanız gereken cevaplar tam değil. Eğer kabul etmeyi seçerseniz göreviniz cevabın geri kalanını bulmaktır. Düşündüğünüz kadar uzakta değil.

47D’deki ipucunun cevabı (“Daha bulanık değil misin!”…ya da ilk iki harf sona yerleştirildiğinde, bu bulmacadaki yedi cevabın önemli bir parçası”) bir ipucu değil.

Bay Cheng’in bulmacasını çözmeye başladığımda, konunun cevaplarının ilk iki harfinin sona yazılması gerektiğini düşünerek kafamı karıştırdım ama antik anahtara ihtiyacı olan dedektördü. Bu, dedektörün aslında şuna benzediği anlamına gelir: İPUCU NO.

Bunu fark ettin mi? NO artık “Sayı”nın kısaltmasıdır. Her konunun cevabının başlangıcını bulmak için ipucu numaralarına bakmalıyız.

Örneğin 30D’de “Tina Fey ve Alec Baldwin’in başrolde olduğu NBC komedi dizisi”ne yazmamız gereken cevap ROCK’tır ama o komedileri izleyen bizler bunun daha fazlası olduğunu biliyoruz. Gösterinin adı aslında “30 ROCK” ve – dur, şuna bak! Bay Cheng, cevabı 30 sayısını içeren bir kutuya ustaca koydu.

Yani konu cevaplarını okumamız gereken yol “[clue no.] +Gir.”

Bir tane daha yapalım. 39D’de ipucunda “Hitchcock’un ‘The’ ile birlikte 1935 yapımı gerilim filmi” yazıyor ve yazılı şekliyle cevap ADIMLAR. Bay Hitchcock’un filminin adı The Steps değil, The 39 Steps’ti.

Zordu ama imkansız değildi, değil mi? Ve eğer öyleyse, kendinize veya bulmaca editörlerine kızmak yerine Perşembe Günlerini Çözmeyi bir yol olarak düşünmeyi deneyin. İlk adım başlamaktır ve sonra tek yapmanız gereken bir ayağınızı diğerinin önüne koymaktır. İhtiyacınız olduğunda yardım bulmak için buraya gelin. Başkalarının sorunu nasıl çözeceği konusunda endişelenmeyin; bunu kendiniz için yaparsınız, başkası için değil.

READ  Apple'ın iPhone 15 etkinliği büyük olasılıkla 12 Eylül'de yapılacak

Bu bende var.

1 A. “Kasım takipçisi” ARALIK değil OSCAR’dır çünkü bu rehber NATO alfabesini referans almaktadır. İnsanların alfabeyi neden kendi sözcüklerini kullanarak kendi ihtiyaçlarına göre uyarladıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Sam Corbin’in bu makalesine bakın.

26 A. Eski NBA yıldızı ve Kim Jong Un’un “ömür boyu arkadaşı” Dennis Rodman, Kuzey Kore’nin “barış elçisi” idi.

44a. “Kışın sonbahar” kar yağışında olduğu gibi kardır.

50 a. İngiltere’de patates cipsine Crips denir.

58 a. “Köpek Dişleri Nerede Bulunur” kılavuzundaki köpekler köpek değil dişlerdir. Çenede dişler bulacaksınız.

36 D. “Ben sorun muyum?” Bu görsel sorunlarla ilgili değil. Bu sadece homojen bir rehberdir (göze karşı ego) ve cevap Freudcu egodur.

Şimdiye kadar yaptığım birçok (çok) tuhaf ve (çok) tuhaf perşembe günleri arasında, bu, kıyaslandığında çok daha kolay çünkü hileden habersiz olarak tüm bulmacayı teknik olarak çözebilirsiniz. New York Times’ın bulmaca ekibi Çarşamba günü kısmen bunu düşünüyordu. Neyse ki bugün yayınlandı, böylece sonunda “kursa girebileceğim”. (Kişinin hayatında ulaşmak istediği veya ulaşmayı umduğu hedefler!)

Önceki Perşembe bulmacalarında, yaratıcılar beyaz/siyah karelere ne olacağından ızgaranın dışındaki boşluğa ve tabii ki ipuçlarına kadar ellerine geçen neredeyse her şeyi denediler. Neden kanıt sayılarıyla da oynamıyorsunuz?

Dizin numaralandırma formatına uygun olarak konu girişlerini yalnızca Arap rakamları içerenlerle sınırlandırdım. Siyah karelerin hareket ettirilmesi numaralandırma sırasını etkilediğinden, simetri ihtiyacından dolayı inşaatta çok fazla deneme yanılma yaşandı. Konu kutularını giriş başına yalnızca bir Arap rakamıyla sınırlamak isterdim, ancak sonuçta ekstra esneklik için bu fedakarlığa değmedi.

43A ve 63A ipuçları için bulmaca düzenleme ekibine teşekkür ederiz!

İçerik Oluşturucu Kaydı: Mayıs ve Ağustos 2022 arasında gönderilip kabul edildi.

Bulmaca Editörü Christina Iverson, Kolay Mod haber bültenine kaydolursanız, doğrudan gelen kutunuza erişilebilir ipuçları içeren haftalık bir Cuma bulmacası gönderecektir. Bu ekstra iyilik, Cuma bulmacalarını denemek isteyen ancak bu bulmacaların ne kadar zor olduğunu duymuş olanlar içindir.

READ  Cartier Crush: ünlülerin favorisi haline gelen gerçeküstü "damlayan" saat

Aşağıdaki Normal Mod ile Kolay Mod kılavuzları arasındaki farka göz atın. Bağlantılar Cuma günkü bulmacanın ipuçlarının küçük bir örneğidir. Üzerine tıkladığınızda, normal bulmacayı oynayacak versiyonun yanı sıra daha kolay versiyonu da göreceksiniz.

(Uyarı: Aşağıdakiler Cuma gününün gizemi hakkında spoiler içermektedir.)