Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Nitish Kumar yakında güvenoyu alacak ve Bihar Meclisi oturumu başlayacak

Nitish Kumar yakında güvenoyu alacak ve Bihar Meclisi oturumu başlayacak

Bihar güven oyu: Güven oylamasından önce birçok RJD MLA'sının ortadan kaybolduğuna dair söylentiler geldi

Patna:
Bihar'daki yeni Nitish Kumar-BJP ittifak hükümeti bugün bir güç sınavıyla karşı karşıya kalacak ve bu engeli kolayca aşması bekleniyor. Eyalet Meclisi'nin bütçe oturumu güven oylamasıyla başlayacak.

İşte bu büyük hikayedeki en önemli 10 nokta:

  1. BJP ve RJD(U)'nun 243 üyeli Bihar Meclisi'nde 128 üyesi bulunuyor ve çoğunluk puanı 122'de bulunuyor.

  2. Bharatiya Janata Partisi 78 sandalyeye, Nitish Kumar liderliğindeki Janata Dal Birleşik Partisi 45 sandalyeye ve Jitan Ram Manjhi liderliğindeki Hindustan Awam Morcha Partisi ise dört sandalyeye sahip. Geriye kalan koltuk ise bağımsız bir MLA'ya ait. Muhalefetteki Rashtriya Janata Dal partisi ve müttefiki Kongre 114 sandalyeye sahip.

  3. Bu arada, RJD'nin lideri olan Bihar Meclisi Sözcüsü Awadh Bihari Chowdhury, BJP liderliğindeki birçok NDA liderinin onun görevden alınmasını istemesi nedeniyle gensoru önergesiyle karşı karşıya.

  4. Meclis Başkanı aleyhindeki görevden alma önergesi, bütçe oturumunun açılış gününde Valinin üyelere yaptığı konuşmanın hemen ardından masaya yatırıldı.

  5. RJD milletvekili Manoj Jha, JD(U) ve BJP'nin Meclis Başkanını görevden almak için toplam üyelerin yarısının oyunu alması gerektiğini söyledi. Ancak bu, sayıları göz önüne alındığında NDA'nın kolayca üstesinden gelmesi beklenen bir başka engel.

  6. Şu ana kadar istifa etmeyi reddeden Chaudhry'nin, görevden alınmanın utancından kaçınmak için bugün bunu yapabileceğine dair spekülasyonlar var.

  7. Güven oylamasından önce, Rashtriya Janata Dal'dan çok sayıda MLA'nın ortadan kaybolduğuna dair söylentiler geldi.

  8. Kıdemli polis memurları, RJD MLA Chetan Anand'ın “kayıp” olduğu yönündeki şikayet üzerine Pazar akşamı geç saatlerde Tejashwi Yadav'ın Patna'daki evini ziyaret etti. Chetan Anand'ın Tejashwi'nin evinde kriket oynadığı bir video ortaya çıktı.

  9. Nitish Kumar, büyük ittifakta durumun “doğru olmadığını” söyleyerek 28 Ocak'ta Bihar'ın başbakanı olarak rekor dokuzuncu kez yemin etti. Kaynaklar, kendisinin Hindistan bloğundaki seçim hazırlıklarının netlik kazanmamasından ve potansiyel bir başbakan adayı olarak göz ardı edilmesinden rahatsız olduğunu belirtti.

  10. Başbakan, Büyük İttifak ve Tüm Hindistan Muhalefeti blokunu terk etti ve 18 aydan kısa bir süre önce terk ettiği Bharatiya Janata Partisi ile yeni bir hükümet kurdu.

READ  İsveç'te sağ muhalefet seçimleri kazandı