Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail ile Hamas arasında Gazze'deki savaşa ilişkin haberler: canlı güncellemeler

İsrail ile Hamas arasında Gazze'deki savaşa ilişkin haberler: canlı güncellemeler
Refah'taki nüfus yoğunluğu orada kara operasyonu gerçekleştirmeyi büyük bir zorluk haline getirecek.kredi…Muhammed Abed/AFP – Getty Images

Gazze sağlık yetkililerine göre, askeri yetkililerin Pazartesi günü erken saatlerde Refah'ta iki rehineyi serbest bıraktığı İsrail özel kuvvetleri operasyonuna düzinelerce Filistinliyi öldüren bir hava saldırıları dalgası eşlik etti. Saldırılar, İsrail'in kara kuvvetlerinin Şeridi'nin güneyindeki kalabalık Gazze Şehri'ni işgal etmesi durumunda karşı karşıya kalacağı zorlukları gösteriyor.

İsrailli liderler Refah işgalini Hamas'ı ortadan kaldırma hedeflerine ulaşmak için bir zorunluluk olarak çerçevelediler. Ancak İsrailli yetkililere ve analistlere göre, bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı bir şehirde böyle bir operasyonun planlanması oldukça karmaşık ve muhtemelen biraz zaman alacak.

İsrail güçlerinin karşı karşıya olduğu temel zorluk, şehre doluşan sivillerin tehlikeden nasıl uzaklaştırılacağı olacak. Pek çok Gazzeli, İsrail ordusunun Gazze'nin kuzeyindeki çatışmalardan kaçınma talimatı üzerine Refah'a kaçtı ve bir grup uluslararası lider, oradaki insanların gidecek hiçbir yeri olmadığı yönündeki endişelerini dile getirdi.

Refah'a saldırı olasılığı, Filistinli mültecilerin sınırlarından istikrarsız bir şekilde akın etmesinden korkan Mısır ile gerginlik yaratıyor. Mısır, İsrail'in bölgede önemli bir stratejik ortağıdır ve Hamas'ın elinde tuttuğu İsrailli rehinelerin serbest bırakılmasını amaçlayan müzakerelerde önemli bir rol oynamıştır.

Başkan Biden'ın Pazar günü yaptığı telefon görüşmesinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu Refah'taki kara saldırısının sivilleri korumaya yönelik bir plan içermesi gerektiği konusunda uyarmasıyla bu durum ABD ile bölünmeleri daha da kötüleştirdi.

Tartışmalardan haberdar olan İsrailli yetkililere göre Biden yönetimi, Müslümanların kutsal ayı olan Ramazan ayında da çatışmalarla ilgili endişelerini dile getirdi. Zamanlaması ayın Mekke üzerinde görülmesine bağlı olsa da 10 Mart'ta başlaması beklenen Ramazan ayı boyunca herhangi bir saldırı, bölgedeki ve dışındaki Müslümanlar açısından özellikle kışkırtıcı görülebilir.

READ  Polonya, Slovakya ve Macaristan Avrupa Birliği'ne meydan okuyor ve Ukrayna'dan tahıl ithalatına uygulanan yasağı genişletiyor

İsrailli yetkililer, ordunun Refah'ı işgal etme planları üzerinde hâlâ çalıştığını ve bu planların henüz Netanyahu'ya sunulmadığını söylüyor. Bu arada bazıları, yetkililerin Hamas'ın Gazze'deki son kalesi olarak tanımladığı şehre yönelik beklenen saldırı konusunda meydan okuyan bir ton sergiledi.

Netanyahu'nun muhafazakar Likud partisinden bakan Avi Dichter, Pazar günü İsrail'in Kan kamu yayıncısına “Operasyon Refah'ta gerçekleşecek” dedi. “Tıpkı diğer yerlerde olduğu gibi başlayacak ve bitecek” diye ekledi.

Ayrıca Ramazan'ın herhangi bir kısıtlama getirmesi gerektiği fikrini de reddetti. Dedi ki: “Ramazan bir ay savaştan arınmış değil – ve asla olmadı” dedi Mısır'ın 1973'te İsrail'e karşı kutsal ay boyunca savaştığını belirtti.

Eski bir general ve ulusal güvenlik danışmanı olan Yaakov Amidror, İsrailli yetkililerin “Rafah'ın karmaşık bir konu” olduğunun farkında olduğunu söyledi. Ancak işgalin, İsrail'in Hamas'ın askeri yeteneklerini ve Gazze'yi yönetme kabiliyetini ortadan kaldırmaya yönelik savaş hedeflerine ulaşmak için şehirde kalan Hamas tugaylarını yok etmek için gerekli olduğunu belirtti.

Operasyonla ilgili olarak “Yakın değil ama yapılması gerekiyor” dedi.

Sivilleri tahliye etmeden bunu yapmanın “neredeyse imkansız” olacağını, bunun da Refah'taki sivillerin başka yere yerleştirilmesi gerekeceği anlamına geldiğini ekledi. Netanyahu, Pazar günü ABC News'e verdiği röportajda İsrail'in bunu yapmak için “ayrıntılı bir plan geliştirdiğini” söyledi ancak ayrıntı vermedi.

Sayın Dichter, Gazzelilerin Refah'ın batısında deniz kıyısı boyunca uzanan bölgeye taşınmasını önerdi. Bay Amidror, Gazze'nin merkezinde ordunun henüz aktif olmadığı bazı bölgeler veya İsrail'in buradaki harekâtı sona erdiğinde yakınlardaki Han Yunus şehri de dahil olmak üzere başka seçenekler önerdi.

Gabe Sobelman Raporlara katkıda bulunuldu.