Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Noel Ayini'nde Papa: Gelin gözlerimizi gerçek Tanrı'ya çevirelim

Noel Ayini'nde Papa: Gelin gözlerimizi gerçek Tanrı'ya çevirelim

Papa Francis, Aziz Petrus Bazilikası'nda bir gecede düzenlenen Noel Ayini'ne başkanlık ediyor ve “Noel harikasının” sonsuz Tanrı'nın “bizim için sınırlı hale gelmesi” olduğunu söylüyor.

Joseph Tulloch'un yazdığı

“Bütün dünyayı say.”

Papa Francis böyle başladı Gece boyunca Noel ayinindeki vaazı Aziz Petrus Bazilikası'nda, Aziz Luka İncili'nden doğrudan bir alıntı.

Papa, evanjelistin, yeri gelmişken belirtebileceği bu istatistiğe odaklandığını kaydetti.

Böylece çok keskin bir çelişki ortaya çıkıyor: “İmparator dünya nüfusunu sayarken, Tanrı neredeyse görünmez bir şekilde oraya giriyor. İktidarı elinde bulunduranlar tarihin büyükleri arasında yer almaya çalışırken, Tarihin Kralı küçüklerin yolunu seçiyor.”

Papa, “güçlü kimselerin ona aldırış etmediğini, sadece birkaç çobanın sosyal hayatın sınırlarına itildiğini” vurguladı.


Aziz Petrus Katedrali'nde Gece Noel Ayini

Başarı değil, enkarnasyon

Papa Francis, “İmparatorun tüm dünya nüfus sayımının” tarih boyunca devam eden insani ipliği gösterdiğini söyledi: Her şeyi başarı açısından ölçen güç, dünyevi güç, şöhret ve şan arayışı, sonuçlara, rakamlara ve rakamlara yol açar , takıntılı bir dünya. tamamlama“.

Ancak bu yaklaşımın bir alternatifi de var. Papa, İsa'nın “başarı Tanrısı değil, bir Tanrı olduğunu” öne sürdü. Enkarnasyon.

Papa Francis, adaletsizliğin yukarıdan güç göstererek değil, aşağıdan sevgi göstererek ortadan kaldırılacağını vurguladı. Sınırsız bir güçle sahneye fırlamıyor, aksine hayatımızın dar sınırlarına iniyor.

Aziz Petrus Katedrali'nde Gece Noel Ayini

Aziz Petrus Katedrali'nde Gece Noel Ayini

Büyüklüğünde küçüldü

Bu nedenle Papa Francis, gözlerimizi bu “gerçek yaşayan Tanrı”ya dikmemiz konusunda ısrar etti.

Papa, O'nun “tarihin bir parçası olarak tarihte devrim yaratan” Tanrı olduğunu ve “bize o kadar saygı duyduğunu ve kendisini reddetmemize izin verdiğini; Günahı kendi üzerine alarak ortadan kaldıran kişidir.”

Papa şunu ekledi: “Tanrı hayatlarımızı kucaklamayı o kadar çok istiyor ki, sonsuz olmasına rağmen bizim iyiliğimiz için sınırlı oluyor. Büyüklüğü içinde küçük olmayı seçer; Ve kendi doğruluğuyla bizim adaletsizliğimize boyun eğiyor.”

READ  Çin, Covid salgınının nüfusun yüzde 80'ine bulaştığını söyledi | Koronavirüs salgını haberleri

Papa Francis bunun Noel mucizesi olduğunu vurguladı.

Aziz Petrus Katedrali'nde Gece Noel Ayini

Aziz Petrus Katedrali'nde Gece Noel Ayini

Kutsal Topraklarda Savaş

Papa'nın düşünceleri şu anda İsrail-Filistin çatışmasından muzdarip olan Kutsal Topraklara, özellikle de İsa'nın doğduğu şehir olan Beytüllahim'e yöneldi.

Şöyle dedi: “Bu gece kalplerimiz, Barış Prensi'nin, savaşın beyhude mantığını ve bugün bile dünyadaki yerini bulmasını engelleyen silahların çatışmasını bir kez daha reddettiği Beytüllahim'de.

Aziz Petrus Katedrali'nde Gece Noel Ayini

Aziz Petrus Katedrali'nde Gece Noel Ayini

Çözüm

Papa Francis hutbesini duayla sonlandırdı.

“Bu gece aşk tarihi değiştirir. Bizi, dünyanın gücünden farklı olan sevginin gücüne inandır Ya Rabbi. Bizi Meryem, Yusuf, çobanlar ve Mecusiler gibi senin etrafında toplanalım ve sana ibadet edelim. Ve sen bizi kendine benzettikçe yüzünün güzelliğine dünya önünde şahitlik edeceğiz.

Noel Arifesi Ayini'nin tam videosu