Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Nokia ve Türk Telekom, Türkiye’deki ilk 25G PON testini tamamladı

Nokia ve Türk Telekom, Türkiye’nin ilk başarılı 25G PON testini tamamlayarak ülkenin en hızlı fiber ağına dönüştürdü.

Türk Telekom Ankara Keşif Merkezi’nde gerçekleştirilen laboratuvar testi, dalga boyunda 20Gbps rüzgar yönü hızına ulaştı. Türk Telekom, akıllı şehir, ofis ve ev hizmetlerini desteklemek için süper hızlı hizmetlerin nasıl sunulacağını araştırıyor.

Nokia’nın 25G PON çözümü, dünyanın ilk 25G PON teknolojisini kullanır ve Lightspan ve ISAM erişim düğümlerini, Quillion tabanlı Multi-PON hat kartlarını ve fiber modemleri içerir. 25G PON, seçilen optiğe bağlı olarak simetrik bit hızlarını (altta 25Gb/sn ve yukarı akışta 25G) ve asimetrik bit hızlarını (25/10) destekler.

Nokia’nın tipik olarak telekomünikasyon merkezinde bulunan yüksek kapasiteli erişim düğümleri, büyük ölçekli fiber dağıtımları için kullanılır. Binlerce kullanıcıyı fiber optik aracılığıyla birbirine bağlayarak geniş bant trafiğini entegre ediyor ve onları ağın derinliklerine gönderiyorlar. Fiber erişim düğümleri, GPON, XGS-PON, 25G PON ve Noktadan Noktaya Ethernet dahil olmak üzere birçok fiber teknolojisi için en uygun teknoloji dahil olmak üzere çok çeşitli hizmetleri destekleyebilir.

Kullanıcı konumunda bulunan Nokia ONT (Optik Şebeke Sonlandırma) cihazları veya fiber modemler. Optik fiber bağlantısını durdururlar ve kullanıcı tesislerinde veya hücre sitelerinde geniş bant hizmetleri sağlarlar.

Türk Telekom CTO’su Yusuf Karach
Nokia ile test ettiğimiz 25G PON çözümü, mevcut GPON ağlarının bant genişliğinin yaklaşık 10 katına ulaşıyor. Testlerimiz, 16K TV, 3D 360 derece videolar ve artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimleri gibi gelecek hizmetler için en iyi kaliteyi destekleyecek olan, aşağı akış için 20 Gbps ve yukarı akış için 9.1 Gbps gösterdi.

Erzgür Erzincan, Genel Müdür, Nokia Türkiye
Türk Telekom’a Türkiye’nin ilk 25G PON şebekesini hayata geçirme ve Nokia’nın Quillion yonga setinden güç alan üç nesil PON teknolojisini aynı anda kullanarak Türkiye’nin en büyük fiber (FTTH) ağı üzerinden müşterilere yüksek hızlı geniş bant sağlama konusunda destek vermekten mutluluk duyuyoruz.

READ  Turk Fortune, uluslararası müşterilerin talebini karşılamak için İngilizce web sitesi ve YouTube kanalını yayına aldı