Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Novak Djokovic’in babası, Avustralya Açık’ta Rus yanlısı “Z” sembolünü giyen bir hayranla poz veriyor.CNN

Avustralya Açık Şampiyonası CNN’e verdiği demeçte, Çarşamba günü ortaya çıkan bir videonun ardından Perşembe günü oyunculara ve refakatçilerine “bayraklar ve sembollerle ilgili turnuva politikası” hakkında “bilgi verdiğini ve hatırlattığını” söyledi. Novak DjokovicBaba Srdjan’ın Rus bayrakları taşıyan hayranlarla bir gösteride Rusya’ya desteğini ifade ederken çekilmiş fotoğrafı.

Tanınmış bir Vladimir Putin hayranı tarafından YouTube’a yüklenen bir videoda, Sırp oyuncunun babası Melbourne’daki Rod Laver Arena’nın önünde bir hayranla birlikte dururken görülüyor. Adamın gömleğinde “Z” simgesi var ve üzerinde Putin’in yüzü olan bir Rus bayrağı tutuyor. “Yaşasın Rusya” diyor.

“Z” sembolü Rusya’ya desteğin bir işareti olarak görülüyorUkrayna işgali dahil. Sembol, Ukrayna’daki Rus teçhizatı ve kıyafetlerinde görülmüştür.

Avustralya Açık sözcüsü Perşembe günü CNN’e verdiği demeçte, “Oyunculara ve takımlarına, bayraklar ve sembollerle ilgili etkinliğin politikası ve bunu bozabilecek herhangi bir durumdan kaçınmaları için brifing verildi ve hatırlatıldı.”

“Çocuk güvenliği ve kolluk kuvvetleriyle yakın çalışmaya devam ediyoruz.”

Bir Avustralya Açık sözcüsü, “Çarşamba geceki maçın ardından küçük bir grup insan uygunsuz bayraklar ve semboller sergiledi ve güvenlik görevlilerini tehdit etti ve tahliye edildi. Şimdi bir patron, alakasız konularda polise yardım ediyor.”

Cuma günü eylemlerine yönelik eleştirilere değinen ancak özür dilemeden önce yaptığı açıklamada Serjan Djokoviç, Melbourne’a “yalnızca oğlumu desteklemek için” geldiğini ve “bu tür manşetlere veya kargaşaya neden olmaya niyeti olmadığını” söyledi.

“Oğlumun tüm maçlarından sonra zaferlerini kutlamak ve onlarla fotoğraf çektirmek için Novak’ın hayranlarıyla birlikteydim. Buna dahil olmaya hiç niyetim yoktu” dedi.

“Ailem savaşın dehşetini yaşadı ve biz sadece barış diliyoruz.”

Cuma günü oğlunun Amerikalı süperstar Tommy Ball ile oynayacağı yarı final maçını evinden izleyeceğini de sözlerine ekledi, “bu nedenle … oğlum veya başka bir oyuncu için rahatsızlık olmasın.”

Yönetimi CNN’e Novak Djokovic’in durum hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

Cuma günü erken saatlerde Ukrayna’nın Avustralya büyükelçisi, oyuncuyu savaşla ilgili tutumunu ifade etmeye çağırdı ve babasıyla yaşanan olayın bir “provokasyon” olduğunu ve “Novak’ın yarı final maçına hazırlanırken kendisine olumsuz bir ışık tuttuğunu” söyledi.

Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Mrosnichenko CNN’e, “Spekülasyonu ortadan kaldırmak için, bu savaşla ilgili tutumu hakkında çok güçlü bir açıklama yapmanın önemli olduğunu düşünüyorum ve Novak Djokovic’ten bir özür görmek istiyorum.”

“Elbette oğul, babasının günahlarından sorumlu tutulamaz ama babasıyla aynı görüşte olabilir. Bence dünya onun nerede durduğunu bilmeli.”

Tennis Australia, Çarşamba günü savaş yanlısı görüntüler sergileyen dört kişinin turnuvadan ihraç edildiğini doğruladı.

Avustralya Açık kurallarına göre Rus ve Belarus bayrakları yasaktır olaydan

Tennis Australia’nın ‘bayraksız’ bir politikası var ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında politikasını yeniden teyit etti.

READ  Florida üçlüsünün, Rolex'i çalınan bir adam için üzücü bir sonu var.