Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya, Putin’in Ukrayna’da Wagner’e katılabilmeleri için hükümlüleri affettiğini kabul etti

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Wagner paramiliter grubunun üyeleri olarak Ukrayna’da savaşmalarına izin vermek için hükümlüleri affettiğini kabul etti.

Rusya, ABD Hazine Bakanlığı’nın Yevgeny Prigozhin’in, Putin’in geniş çaplı işgali 12. ayına girerken cephe hatlarında giderek daha belirgin bir rol oynayan grubuna isim verme hamlesini de reddetti. “Uluslararası suç örgütü”.

Cuma günü, Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov, afların “Rus yasalarına sıkı sıkıya bağlı olduğunu” söyledi ve onu işe alan hüküm giymiş bir silahlı soyguncuyu övdü. Wagner Başkan ona bir madalya verdikten sonra savaş alanındaki “kahramanlık” için.

Kurucusu Prigozhin’in var olmadığını iddia ettiği paralı asker operasyonunun faaliyetlerini yaklaşık on yıl boyunca gizli tuttuktan sonra, Kremlin, Wagner’i onu yenmek için bocalayan çabalarının önemli bir bileşeni olarak benimsedi. Ukrayna ve endişeli bir halk arasında savaşa destek toplamak.

Rusya başlangıçta grubun Ukrayna’da savaştığını inkar etse de, Rus düzenli ordusunun zayıf performansı ve Rus seçkinleri arasındaki kampanyaya yönelik yaygın hoşnutsuzluk, “Putin’in şefi” lakaplı ve kendisi de eski bir mahkum olan eski yemek şirketinin kurulmasına izin verdi. olarak rol Militan bir savaş yanlısı grubun liderison savaş alanı istismarlarından dolayı devlet televizyonunda Wagner övgüsü kazandı.

Yevgeny Prigozhin ve sözde Wagner savaşçıları, bu ayın başlarında Ukrayna’nın Donetsk bölgesindeki Soledar’da bulunduğuna inanılan bir tuz madeninde duruyor. © Concord / Reuters aracılığıyla Bildiri

Peskov, “Rusya anayasası Putin’e mahkumları affetme yetkisi veriyor, ancak “açık kararnameler ve gizli olarak işaretlenmiş kararlar var” dedi ve daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

Putin, 2019’da silahlı soygun suçundan yedi yıl hapis cezasını çekmekte olan Aik Gasparyan’a yılbaşı gecesi “Cesaret” madalyası verdi. Peskov, Gasparyan’ın “askeri özel operasyonda yer aldığını, kahramanlık gösterdiğini ve bunun devlet onuruyla ödüllendirildiğini” söyledi.

Peskov, grubun Orta Afrika Cumhuriyeti, Libya ve Suriye gibi gizli paralı asker konuşlandırması yürüttüğü ülkelerde gerçekleştirdiği iddia edilen vahşete dair geniş çapta belgelenmiş raporlara yanıt olarak, Washington’ın Wagner’in uluslararası erişimini sınırlama yönündeki son hareketini umursamadı.

READ  Çin askeri tatbikatları genişletiyor, Tayvan'a yönelik tehditleri artırıyor

Peskov, ABD’nin Wagner’i yıllardır “şeytanlaştırdığını” iddia etti ve suçlamaların “temelsiz” olduğunu söyledi.

Belirlemenin bir parçası olarak ABD Perşembe günü, Ukrayna’daki Rus savaş alanı kaynaklarını hedef almak amacıyla Wagner’in yanı sıra 15 diğer Rus kuruluşu, sekiz personel ve dört uçağa karşı yeni yaptırımlar yayınladı.

Prigozhin, çalışanlarının sosyal medyada Amerikalı kılığına girerek 2016 ABD seçimlerini etkilemeye çalıştığı, St.

Cuma günü Concorde Catering tarafından yayınlanan bir açıklamada Prigozhin, “Wagner’in suçlarıyla ilgili bir iç soruşturma yürüttük, ancak zararlı herhangi bir şey bulamadık. Wagner’in suçlarıyla ilgili herhangi bir bilgisi olan varsa, lütfen bunu basın servisimize gönderin veya yayınlayın.” medyada.” Böylece Amerikalı dostlarımızın konumlarını şekillendirmelerine yardımcı olabiliriz.

İngiliz istihbaratı, uzun süredir Putin’in sırdaşı olan Prigozhin’in Ukrayna’da Wagner için savaşmak üzere en az 50.000 mahkum topladığını tahmin ediyor.

Prigozhin, taslak kampanyayı, Moskova’nın Rusya İmparatorluğu’na aşırı güveninin neden olduğu savaşa karşı halkın muhalefetini azaltmak için gerekli bir önlem olarak açıkladı. Çok sevilmeyen bir proje Putin bunu geçen Eylül ayında başlattı. Seferberlik yüzbinlerce erkeğin ülkeyi terk etmesine neden oldu.

Gizemli grubu yönettiğini itiraf etti o aydan sonra.

Prigozhin, bu ayın başlarında Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesindeki ele geçirilen Soledar kasabasında bir tuz madeninde sözde Wagner savaşçılarıyla birlikte fotoğraflanmıştı. Kremlin, Putin’in Rusya’ya ilhak etmeye çalıştığı güneydeki Herson şehri gibi bölgelerden bir dizi küçük düşürücü geri çekilmenin ardından, grubun Solidar’ı ele geçirmedeki rolünü kabul etti.

Ancak Batılı ve Ukraynalı yetkililere göre, Wagner’in güçleri çok az somut ilerleme kaydetti ve Donbass’ta önemli kayıplar verdi.