Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Nvidia S&P 500 ile birlikte düşüyor ve Nasdaq rekordan düşüyor

Nvidia S&P 500 ile birlikte düşüyor ve Nasdaq rekordan düşüyor

Yatırımcıların faiz indirimi umutlarının arttığı bir dönemde yeni istihdam verilerine ağırlık vermesiyle, Büyük Teknoloji şirketleri tarafından desteklenen karlı bir seansın ardından ABD hisse senetleri Perşembe günü pek fazla değişmedi.

S&P 500 (^GSPC) rekor kapanışın ardından yatay çizginin yakınında seyrediyordu. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (^DJI) %0,2 yükselirken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite (^IXIC) ilk seanstan yaklaşık %0,2 düşüşle geri çekildi.

Hisse senetleri, Çarşamba günü Nasdaq’ı tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkaran devasa yükselişin ardından bir nefes aldı. Teknoloji hisseleri, Nvidia’nın (NVDA) Apple’ı (AAPL) geride bırakarak ABD’nin en büyük ikinci şirketi haline gelmesiyle kazançların artmasına yardımcı oldu.

Ancak perşembe günü Nvidia hisseleri erken seans kazançlarından vazgeçerek düz çizginin altına geriledi ve yapay zeka çipi devinin piyasa değeri 3 trilyon doların altına düştü. Diğer büyük teknolojiler sabit kalırken, Apple ve Meta (META) çok az değişti.

Bu arada, Hazine getirileri hisse senetlerindeki yükselişi tetikleyen düşüşlerin ardından toparlandı. Gösterge 10 yıllık getiri (^TNX), Mart ayında Çarşamba günü ulaştığı en düşük seviyeden uzaklaşarak yaklaşık %4,30’a yükseldi.

Piyasa, son zamanlardaki zayıf ekonomik verileri Federal Rezerv’in politikasını yeniden masaya yatırmak için bir neden olarak karşıladı; ABD özel sektör istihdam raporunda istihdam piyasasının yavaşladığına dair en son işaretler alınamadı. Avrupa Merkez Bankası’nın raporuna göre trader’lar, bir hafta önceki %50’ye kıyasla Eylül ayında faiz indirimi olasılığını artık %69 olarak görüyor. CME FedWatch aracı.

Avrupa Merkez Bankası, geniş çapta beklenen bir hamleyle Perşembe günü 2019’dan bu yana ilk kez faiz oranlarını 25 baz puan düşürdü.

Devamını oku: İşgücü piyasası enflasyonu nasıl etkiliyor?

Perşembe sabahı açıklanan haftalık ABD işsizlik başvuruları, ekonomistlerin beklediği 220.000’e kıyasla 229.000’e ulaştı. Veriler, yatırımcılara Fed’in ekonomi için arzu edilen yumuşak inişi gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği konusunda başka bir ipucu veriyor. Ancak hisse senetleri açısından önemli görülen aylık Mayıs ayı istihdam raporu için geri sayım Cuma günü başladı.

Bireysel hareket edenlerde Lululemon (LULU) hisseleri, atletik giyim üreticisinin kazanç beklentilerini artırması ve hisse geri alım programı sonrasında %4 arttı.

O yaşar8 güncelleme

 • Nvidia, piyasa değerini 3 trilyon doların altına düşürme konusunda geri adım attı

  Nvidia’nın (NVDA) değerlemesi, şirketin dönüm noktasına ulaşmasından bir gün sonra Perşembe günü 3 trilyon doların altına düştü.

  Yapay zeka yonga seti devi yüksek açıldı ancak hızlı bir şekilde düştü. Hisse senedi saat 11:45 ET civarında %1’den fazla düşüşle işlem görüyordu.

  Nvidia hisseleri bugüne kadar hala %150 civarında yükselişte.

  Daha fazlasını buradan okuyun.

 • Petrol, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmesi ve Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerini aşamalı olarak kaldırma konusunda esneklik sinyali vermesiyle yükseldi

  Petrol fiyatları Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmesinin ardından yükseldi ve OPEC’in en büyük üreticisi Suudi Arabistan’ın hala fiyat istikrarına öncelik verdiğinin sinyalini vermesi, bu yıldan itibaren bazı gönüllü kesintileri kademeli olarak kaldırma yönündeki erken kararını değiştirebileceğini öne sürdü.

  West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri (CL=F) %0,8 artarken, uluslararası referans fiyat olan Brent ham petrolü (BZ=F) de %1 arttı.

  Ham petrol fiyatı, petrol ittifakının üretim kesintilerinin çoğunu devam ettirme kararının ardından bu hafta başında düştü, ancak Ekim ayından itibaren gönüllü kesintileri aşamalı olarak kaldırmaya başladı. Piyasa genel olarak tüm kesintilerin 2024 yılına kadar devam etmesini bekliyordu.

  Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü, geniş çapta beklenen bir hamleyle 2019’dan bu yana ilk kez temel faiz oranını 25 baz puan düşürdü.

  Düşük faiz oranları, petrol ve gaza olan talebi artıran ekonomik aktiviteyi teşvik etme eğilimindedir.

 • Nvidia önceki kazanımlarını tersine çevirerek negatif bölgeye düşüyor

  Nvidia (NVDA) hisseleri erken işlemlerde %2,6’lık kazancın ardından negatif bölgeye geriledi.

  Hisse senedi, piyasa açıldıktan kısa bir süre sonra tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.255,87 dolara ulaştı ancak ardından sabah saat 10’da %3’e kadar düştü.

  Nvidia’nın düşüşü Nasdaq Composite’i negatif bölgeye sürükledi

 • Nvidia yükselirken hisse senetleri yatay seyrediyor

  ABD hisse senetleri, S&P 500 (^GSPC) ve Nasdaq Composite’i (^IXIC) rekor seviyelere gönderen teknoloji destekli yükselişin ardından Perşembe sabahı pek değişmedi.

  Nvidia (NVDA), AI Darling şirketinin önceki seansta 3 trilyon dolarlık piyasa değerini aşmasının ardından biraz yüksek açıldı.

  Perşembe sabahı S&P 500 ve Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (^DJI) yatay çizginin etrafında gezindi. Nasdaq endeksi yüzde 0,1 civarında yükseldi.

  Yatırımcılar gözlerini Cuma sabahı açıklanacak olan istihdam raporuna dikmiş durumda.

 • İş bilgisayarı pazarı toparlanıyor

  İkisi kitaplarımda bir trend.

  Büyük bilgisayar üreticilerinin son bulguları, iş bilgisayarı pazarında uzun zamandır beklenen bir iyileşmeye işaret ediyor.

  Loop Capital’den John Donovan bu sabah ortaya çıkan trend hakkında daha fazla bilgi sunan bir notla çıktı:

  “Sektörü derinlemesine araştırdıkça, haberler ve güncellemeler açıkçası giderek daha heyecan verici hale geliyor. Uzun ve genişletilmiş bir güncelleme döngüsü için tüm bileşenler mevcut. çıkış süreci ve pandemiden bu yana yükseltme eksikliği (bu aynı zamanda tüketici tarafını da bir dereceye kadar etkiliyor) ve Windows 10-11’in yenilenmesi – bu artan iyimserliğe yol açıyor, buna PC için yapay zeka çözümlerinin de dahil olduğu basit gerçeğini ekleyin Profesör, iyimserliğin gerçekçi göründüğünü, hizmet sağlayıcılar için şüphesiz daha yüksek sonuçlar sağlayacağını, çünkü yapay zeka inovasyonlarının “yeterince iyi çözümleri” geçersiz kılacağını düşünüyor. yani Aşırı Alım seviyesine ulaşmak için bir yol haritası görüyoruz. Yakın gelecekte PC üreticileri için daha iyi haberler gelecek.

  İşte HP Inc.’in CEO’su bana şunu söyledi. (HPQ) Enrique Lloris bu sıçramada.

 • Walmart’ın tabağında yeni bir yüz

  Fast food sektörünün en ünlü CEO’larından biri için anlamlı yeni bir yan arayış.

  Chipotle (CMG) CEO’su Brian Nichol, resmi olarak Walmart (WMT) yönetim kurulunun direktörlüğüne seçildi. CEO Doug McMillon Çarşamba sabahı hissedar oylamasından önce yaptığı açıklamada, Walmart’ın 2017’den bu yana bünyesine kattığı beşinci yeni bağımsız direktör olduğunu söyledi.

  Nicol, Çarşamba günü geçerli olmak üzere emekli olan uzun süredir yönetim kurulu üyesi olan Rob Walton’un (Walmart’ın kurucusu Sam Walton’un oğlu) yerini aldı.

  Bu Nicole’ün yönetim kurulu üyesi olarak Chipotle sınırları dışındaki ilk rodeosu değil. Daha önce KB Home (KBH) ve Harley-Davidson (HOG) yönetim kurullarında görev yapmıştı.

  Nicole’ün eklenmesi çok mantıklı.

  Hem Chipotle hem de Walmart son yıllarda değer bilincine sahip tüketicilerin paralarını genişletmelerine olanak sağlayacağına inandıkları ürünleri aramaları nedeniyle başarı elde etti. Nicol ayrıca Chipotle’da dijital siparişe liderlik ederken McMillon, Walmart’ta dijital bir rönesansa öncülük etti.

  Diğer gıda zincirleri geçen çeyrekte trafiği yüksek tutmakta zorlanırken Chipotle, kısmen Nicole’ün çabaları sayesinde aynı mağazanın satışlarında %7 artış gördü.

  Walmart’ta da benzer bir atmosfer: ABD’deki aynı mağazanın satışları geçen yıla göre %3,9 arttı.

  Burrito zincirinin hisseleri bugüne kadar neredeyse %38 artarken Walmart’ın hisseleri %26’dan fazla arttı. Walmart’ın yakın zamanda hisselerini 3’e 1’e böldüğünü, Chipotle’un ise 50’ye 1 bölünmesi için hissedarların onayını beklediğini de belirtmekte fayda var.

 • Hey, Lululemon mahallesi hakkında fazla heyecanlanmadan önce

  Ayılar dün gece kazanç raporu öncesinde Lululemon (LULU) hisselerine baskın düzenledi, bu nedenle sonuçlarda piyasa öncesi %9’luk bir yükseliş elde etmek o kadar da acımasız olmadı.

  Ancak bu hiçbir şekilde tipik bir Lululemon çeyreği değildi (her bölümde güçlü çift haneli büyüme) ve olumlu tepki abartılmış olabilir.

  Endişe verici bir şekilde, Amerika bölümündeki karşılaştırılabilir satışlar önceki yıla göre değişmedi. Şirket müşterilerinin rengini adlandırdı ve bu genellikle gelecekteki talep için iyi bir işaret değil. (Hisse senedini bir analist olarak takip ediyordum; inanın bana bu iyiye işaret değil.)

  Jefferies analisti Randall Konick bu sabah müşterilere yazdığı bir notta, “Bizim görüşümüze göre Lululemon markası ve onun temelleri zirveye ulaştığından, yatırımcılara her türlü güçte satıcı olmalarını tavsiye ediyoruz ve ileride şiddetli bir rekabet bekliyoruz” dedi.

  Connick, hisse senedine ilişkin düşük performans notunu yineledi.

  Çok mantıklı.

 • Yapay zeka terminolojisini öğrenmek iyidir

  Yapay zekaya yatırım yapacaksanız kullanılan dili anlamak iyi bir fikirdir.

  Ve bu, yapay zekaya yatırım yapmayan ancak on yıl önce düşündüğümden çok daha fazla yazan sizinkiyi de içeriyor.

  HPE (HPE) CEO’su Antonio Neri ile Yahoo Finance Live’da yaptığım sohbette aşağıda “sıvı soğutma” konusuna faydalı bir bakış yer alıyor. Yeni AI çiplerinin ürettiği güç göz önüne alındığında, bunun hakkında daha fazla şey duyacağınızı düşünüyorum.

  Ayrıca Neri’nin Nvidia (NVDA) hakkında söylediklerini de ilginç buldum.