Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Öfke artarken protestocular İsrail Başbakanı Netanyahu’nun evinin önünde toplandı

Öfke artarken protestocular İsrail Başbakanı Netanyahu’nun evinin önünde toplandı

KÜDÜS, Reuters – İsrail polisi, Hamas militanlarının geçen ay Gazze Şeridi’ndeki kasabalara düzenlediği ölümcül saldırıya yol açan başarısızlıklara duyulan yaygın öfkenin ortasında, Cumartesi günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ikametgahı önünde protestocuları engelledi.

Yüzlerce kişi mavi-beyaz İsrail bayraklarını sallayarak, “Şimdi hapsedildi!” diye slogan attı. Netanyahu’nun Kudüs’teki ikametgahının etrafındaki polis bariyerlerine saldırdılar.

İsraillilerin dörtte üçünden fazlasının Netanyahu’nun istifa etmesi gerektiğine inandığını gösteren bir kamuoyu yoklaması ile aynı zamana denk gelen protesto, siyasi ve güvenlik liderlerine yönelik artan halk öfkesinin altını çiziyor.

Netanyahu, yüzlerce Hamas silahlı üyesinin 7 Ekim’de İsrail’in güneyine saldırarak 1.400’den fazla insanı öldürdüğü ve en az 240 kişiyi rehin aldığı sürpriz saldırıya olanak sağlayan başarısızlıkların kişisel sorumluluğunu henüz kabul etmedi.

İlk şok atlatıldıkça halkın öfkesi arttı; Gazze’de tutulan birçok rehine ailesi, hükümetin tepkisini sert bir şekilde eleştirdi ve akrabalarının evlerine geri gönderilmesini talep etti.

Tel Aviv’de binlerce kişi bayrak sallayarak, Gazze’deki bazı tutukluların resimlerini taşıyarak ve üzerinde “Ne pahasına olursa olsun rehineleri hemen serbest bırakın” sloganları taşıyan pankartlar taşıyarak gösteri yaptı, kalabalıklar ise “Onları hemen evlerine gönderin” sloganları attı.

Kardeşi, 4 yaşındaki oğlu Ariel ve 10 aylık oğlu Kfir’in Hamas tarafından gözaltına alındığı Ofri Bibas Levy, Reuters’e ailesine destek göstermeye geldiğini söyledi.

“Nerede olduklarını bilmiyoruz, ne durumda tutulduklarını bilmiyoruz. Kfir’in yiyecek alıp almadığını bilmiyorum, Ariel’in yeterince yiyecek alıp almadığını bilmiyorum. küçük.” Çocuğum,” dedi Pippas Levy.

Hamas yönetimindeki bölgedeki sağlık otoriteleri, saldırıdan bu yana İsrail’in Gazze’ye yoğun bir hava ve kara saldırısı başlattığını, 9.000’den fazla insanı öldürdüğünü ve Şeridi’nin geniş bölgelerini moloz yığınına çevirdiğini söylüyor.

READ  Uçuş görevlileri şiddetli türbülans sırasında nasıl güvende kalınacağını anlatıyor

Savaştan önce bile Netanyahu bölücü bir figürdü; kendisinin reddettiği yolsuzluk suçlamalarıyla mücadele ediyordu ve yargının yetkilerini sınırlandıracak bir planı zorlayarak yüzbinlerce insanı protesto için sokaklara çekiyordu.

İsrail TV Kanalı 13 tarafından Cumartesi günü yapılan bir anket, İsraillilerin yüzde 76’sının, altıncı dönem başbakanlık rekorunu kıran Netanyahu’nun istifa etmesi gerektiğine inandığını, yüzde 64’ünün ise ülkenin savaştan hemen sonra seçim yapılması gerektiğini düşündüğünü gösterdi.

Ankete göre İsraillilerin yüzde 44’ü Netanyahu’yu, yüzde 33’ü Genelkurmay Başkanı’nı ve üst düzey İsrail ordu yetkililerini, yüzde 5’i ise Savunma Bakanı’nı suçladı.

Emily Rose’un haberi var. Düzenleyen: Ross Russell ve Emilia Sithole-Matarise

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar