Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yetkililer, Nepal depreminde en az 128 kişinin hayatını kaybettiğini ve ölü sayısının artabileceğini söyledi

Yetkililer, Nepal depreminde en az 128 kişinin hayatını kaybettiğini ve ölü sayısının artabileceğini söyledi

KATHMANDU, 4 Kasım (Reuters) – Yetkililer Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Nepal’de ülkenin batısındaki Jajarkot bölgesinde meydana gelen güçlü depremde en az 128 kişinin öldüğünü ve düzinelerce kişinin yaralandığını, bölgedeki evlerin çöktüğünü ve binaların çok uzağa ulaştığını söyledi. komşu Yeni Delhi olarak. Hindistan sarsıldı.

Nepal Ulusal Sismoloji Merkezi, depremin Cuma günü saat 23.47’de (1802 GMT) 6,4 büyüklüğünde meydana geldiğini söyledi. Alman Yer Bilimleri Araştırma Merkezi depremin gücünü 6,2 dereceden düşürerek 5,7 derece olarak ölçerken, ABD Jeolojik Araştırmalar depremin gücünü 5,6 derece olarak tahmin etti.

Bu deprem, Himalaya ülkesinde meydana gelen iki depremde yaklaşık 9.000 kişinin öldüğü 2015 yılından bu yana yaşanan en ölümcül deprem. O dönemde tüm şehirler, asırlık tapınaklar ve diğer tarihi alanlar enkaz haline getirilmiş, bir milyondan fazla ev yıkılmış ve bunun ekonomiye maliyeti 6 milyar dolardı.

Yetkililer, başkent Katmandu’nun yaklaşık 500 kilometre batısında, sakinlerin de sarsıntıları hissettiği, merkez üssü yakınındaki dağlık alanla bağlantı kuramamaları nedeniyle Cuma günkü depremde ölü sayısının artmasından korkuyor. Bölgenin nüfusu 190.000 kişi olup, köyleri uzak tepelere yayılmıştır.

Jajarkot bölgesi yetkilisi Harish Chandra Sharma, Reuters’e telefonla yaptığı açıklamada, “Enfekte olan kişilerin sayısı yüzlerce kişiye ulaşabilir ve ölümler de artabilir.” dedi.

Polis sözcüsü Cooper Kadiat, Karnali vilayetinde Jajarkot’ta 92, komşu batı Rukum ilçesinde ise 36 kişinin öldürüldüğünü söyledi. Depremin merkez üssü Ramidanda köyü oldu.

Başbakanlık’tan bir yetkili, Rukum West’te en az 85, Jajarkot’ta 55 kişinin enfekte olduğunu söylerken Sharma, yalnızca Jajarkot’taki hastanelerde en az 50 kişinin bulunduğunu söyledi.

READ  Putin önümüzdeki hafta İran'ı ziyaret edecek

Sharma, “Birçok ev çöktü ve diğerlerinde de çatlaklar oluştu. Binlerce bölge sakini, artçı sarsıntılar meydana geldiğinde çatlak evlere girmekten korktukları için bütün geceyi soğuk ve açık arazilerde geçirdi.” dedi. “Kendim içeri giremedim.”

Polis memuru Namraj Bhattarai, depremden etkilenen bölgelere ulaşmak için arama ve kurtarma operasyonlarının heyelan nedeniyle kapatılan yolları açması gerektiğini söyledi.

Ofisi, başbakanın arama, kurtarma ve yardım operasyonlarını denetlemek üzere Cumartesi günü erken saatlerde 16 kişilik bir askeri sağlık ekibiyle bölgeye uçtuğunu söyledi.

Sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda

Yerel medyada yayınlanan görüntülerde, çok katlı evlerin harap cepheleri ve büyük mobilya parçaları etrafa saçılmış halde görülüyordu. X’teki videolar, bazı binalar boşaltılırken insanların sokağa koştuğunu gösteriyordu.

Polis yetkilisi Santosh Roka telefonda, “Evler çöktü. İnsanlar evlerinden dışarı fırladı. Dehşete düşmüş sakinlerden oluşan bir kalabalığın ortasındayım. Hasarla ilgili ayrıntıları bulmaya çalışıyoruz.” dedi.

Katmandu’da Gopal Sharma tarafından rapor ediliyor – Arapça Bülten için Muhammed tarafından rapor ediliyor (Yeni Delhi’de Aditya Kalra ve Shivam Patel ve Bengaluru’da Jnaneshwar Rajan ve Jahnavi Nedumulu tarafından ek rapor) Düzenleyen: Sandra Maller, YP Rajesh ve William Mallard

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar