Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Öğrenci ölümü İran’daki Azerbaycan Türkleri arasında protestolara yol açtı

İranlı yetkililerin, geçen hafta hükümet karşıtı protestolar sırasında yerel bir tıp öğrencisinin öldürülmesinin ardından ülkenin kuzeybatısındaki Azerbaycan Türk topluluklarından düzinelerce kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

23 yaşındaki tıp öğrencisi Aylar Haqi, geçen Çarşamba günü Tebriz’deki bir protestoya katılırken öldürüldü. Cuma günü Tebriz’deki Wadi Rahmat mezarlığında cenazesine katılan yas tutanlar İran güvenlik güçleri tarafından saldırıya uğradı.

İnternette yayınlanan videolar, motosikletli güvenlik güçlerinin yas tutanları dövdüğünü gösteriyor Slogan atan göstericiler “Hepimiz Ayler’iz, karşı koyacağız”, “Azerbaycan halkı bu zulme göz yummayacaktır” gibi hükümet karşıtı sloganlar ve “Özgürlük, Adalet ve Ulusal Hükümet” popüler sloganları.

Cumartesi günü, Haqi’nin ölümüne kızan protestocular Tebriz ve Haqi’nin memleketi İran’ın Doğu Azerbaycan eyaletinin güneyindeki Malekhan (yerel olarak Melikendi olarak bilinir) sokaklarına döküldü.

İran dışındaki gazeteciler tarafından yönetilen bir diaspora haber sitesi olan Iran Wire, Pazar günü Doğu Azerbaycan, Batı Azerbaycan ve Erdebil eyaletlerinde düzinelerce kişinin tutuklandığını bildirdi. Hükümet karşıtı protestolarda ölenlerin anısına. Iran Wire, birkaç gün önce İran güvenlik güçleri tarafından Tebriz, Melikendi, Urmiye, Khoi ve Erdebil şehirlerinde gözaltına alınan 40’tan fazla Azerbaycan Türkünün isimlerini yayınladı.

İranlı yetkililer, devam eden protestoların ABD, Fransa ve diğer Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere dış “düşmanlar” tarafından desteklendiğini söylemeye devam ediyor. Devlet haber ajansı IRNA tarafından Pazar günü yayınlanan yorumlarda Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi, yetkililerin “yurt dışında planlanan ihanetleri geçersiz kılmak” amacıyla harekete geçtiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere ve Avrupa Birliği, protestoculara yönelik baskıların ardındakilere karşı yaptırımlar açıkladı. Ancak bazı muhaliflerin Tahran’la bağları tamamen kesme çağrılarına katılmayı reddettiler.

Twitter akış çizelgeleri siyasi bölünmeler

İran devlet haber ajansı IRNA, Haqi’nin inşaat çukuruna düşmesi sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi. Ancak yakın akrabalarından biri RFE/RL Radyo Farda’ya Haqi’nin Tebriz’deki protestolara katıldığı sırada güvenlik güçleri tarafından arkadan vurulduğunu söyledi.

READ  Turks ve Caicos Tahkim Mahkemesi, Mary Gulna'nın ölümüyle ilgili idam cezasını onadı.

Son iki yıldır Twitter hesabında (Türkçe “ay yüzlü” anlamına gelen “Ay Yuslu” takma adıyla yaptığı) paylaşımlar, kadın hakları ve diğer sosyal, siyasi ve insan hakları hakkında konuştuğunu gösteriyor. İran halkı ve özellikle Azerbaycan Türklerin karşısındaydı.

Son iki aydır Haki, İran ahlak polisi tarafından tutuklanırken hayatını kaybeden Mahza Amini’nin ölümünün ardından ülke çapında patlak veren protestoları desteklemek için tweet atıyor ve ülke çapında protestoları ateşliyor.

son tweetinde, Haqi, çarşamba akşamı vefatından kısa bir süre önce şöyle yazmıştı: “Tebriz’de Laura dışında bütün dükkanlar kapalıydı. [women’s clothing store]İran’ın şiddetli baskılarına karşı ülke çapında bir greve atıfta bulunuyor.

Ayrıca önceki yıllarda hükümet karşıtı protestoları desteklemek için tweet attı.

Temmuz 2021’de Tebriz’de İran’ın Arap nüfuslu Kuzistan eyaletindeki su kıtlığı protestolarıyla dayanışma amacıyla bir miting düzenlendi. Haqi tweet attı, “Azerbaycan ne zaman susmaması gerektiğini çok iyi biliyor.”

Haqi, İran okullarında öğretilmesi yasak olan ana dilinde yazmayı öğrenmek için sosyal medyada önemli çabalar sarf etti.

“Günlerce bir şey eksik sandım. Şimdi hatırladım. Uzun zamandır Türkçe tweet atmıyorum. Daha az beğeni alsam da bu benim ana dilim.” tweet attı Aralık 2020’de.

Haqi’nin ölümünden bir gün sonra, Azerbaycan-Türkiye’nin Zencan kasabasında yaşayan eski bir siyasi tutuklu ve sivil haklar aktivisti Ruzbeh Saadati, tweetini alıntıladı, “Bir gün okullar yapılacak, Aylar Haki’nin anadilinde kitaplar basılacak ama bugün attığı tweet beğenimizi hak etmiyor mu?”

Türkler, İran’daki en büyük dilsel azınlıktır ve öncelikle Azerbaycan ile Türkiye arasındaki sınırda İran Azerbaycan’da yaşamaktadır.

İran hükümeti, ülkenin etnik ve dilsel gruplarının nüfusu hakkında hiçbir zaman resmi istatistikler yayınlamadı. Ancak dönemin İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salehi Ocak 2011’de Türkiye’ye yaptığı resmi ziyarette İranlıların %40’ının Türkçe konuştuğunu iddia etti.

READ  Pakistan ve Türkiye, Pak-Türkiye Kültür Merkezi kurma kararı aldı

Azerbaycan Türklerinin çoğu, İran’ın resmi devlet dini olan Şii Müslümanlardır, ancak ana dillerinde eğitim görmeleri uzun süredir yasaklanmıştır.