Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD’li araştırmacılar kafessiz evlerde suni hindiler ve gübre temizliği üzerinde çalışıyor

Zemin substratı tavuk refahını etkiler, buldular


2 Aralık 2022

Saat simgesi
2 dakika okudum

USPOULTRY VE USPOULTRY VAKFI Finanse edilen bir araştırma projesinin tamamlandığını duyurdu. Purdue Üniversitesi Hayvan Bilimi Bölümü’ndeki araştırmacılar, kafessiz sistemlerde suni çim ve gübre imhasının etkilerini değerlendirdiler.

Araştırma kısmen mümkün MPS Yumurta Çiftlikleri Uluslararası Üretim ve İşleme Fuarı’nın (IPPE) bir parçası olan Uluslararası Kümes Hayvanları Fuarı’ndan alınmıştır. Araştırma, derneğin kümes hayvanları ve yumurta üretimi ve işlenmesinin tüm aşamalarını kapsayan kapsamlı araştırma programının bir parçasıdır.

Purdue Üniversitesi Hayvan Bilimleri Doçenti Dr. Marissa Erasmus ve meslektaşları kısa bir süre önce, bir çim alanı kullanan kümes hayvanlarını içeren suni çim ile ilk deneyim ve suni çimin etkilerinin değerlendirilmesi dahil olmak üzere belirli hedefleri olan bir araştırma projesini tamamladılar. Gübre bertaraf sistemi hava kalitesi, dış mekan yumurta kalitesi ve kümes hayvanlarının refahı ve üretkenliği üzerindeki etkileri.

Bu çalışmanın sonuçları, zemin substratının yetiştirme ve yumurtlama sırasında tavuk refahı parametrelerini etkilediğini ve refah üzerindeki etkinin, refahın değerlendirildiği yaşa ve kuşun genetik dizisine bağlı olduğunu göstermektedir. AstroTurf kullanımı, kafessiz kümeslerde amonyak seviyelerini düşürdü, kirli yumurtalar ve daha az yer yumurtası ile ilişkilendirildi ve bazı tavukların davranışlarını etkiledi. Halı saha, kafessiz kümeslerde talaşlara kabul edilebilir bir alternatif olabilir, ancak yaşlanma sırasında tavuk davranışı üzerindeki etkileri tam olarak araştırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

READ  Bulgaristan'da sınır muhafızları için yerliler öldürüldü: Türkler mültecilere yardım ediyor! - Novinite.com