Kasım 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Olimpiyatların Önemli Noktaları: Çiftler, curling ve yarış kızağı madalyaları

Olimpiyatların Önemli Noktaları: Çiftler, curling ve yarış kızağı madalyaları
kredi…Gabriela Bhaskar/The New York Times

Elaine Jo, bu hafta tek bir Olimpiyatta üç madalya kazanan ilk serbest stil patenci olarak Pekin’de muhteşem bir performans sergileyerek tarihe geçti. Bayanlar için Yarım Boru Altın Perşembe.

Çin ile rekabet eden Kaliforniyalı 18 yaşındaki Gu, İlk altın madalyasını kazandı IOC’nin Oyunlarda cinsiyet eşitliğini sağlama çabalarının bir parçası olarak sunulan kadınlar büyük serbest paten yarışmasının açılışında Oyunların sayısı. O da kazandı Yamaç Stilinde Gümüş Madalya . bu hafta.

bu Pekin oyunlarıPazar günü sona eren, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından en “cinsiyet dengeli” olarak tanımlanan Kadınların sporcuların yüzde 45’ini oluşturduğu Kış Oyunlarının Tarihi. Bugün nasılsın Yüzde 41’den yukarı 2018 Pyeongchang Oyunlarında – ve Fransa’nın Chamonix kentindeki 1924 Oyunlarında yüzde 4,3.

bu Büyük kadın hava etkinliği Pekin’deki Olimpiyat programına eklenen yedi yarışmadan biridir. Kısa mesafe sürat pateni, snowboard, aerobik ve buz geçişi etkinliklerine erkek ve kadınların birlikte yarıştığı karma bir takım formatı eklemek, IOC’nin cinsiyet eşitliğini teşvik etme çabalarının bir başka parçasıdır. O sadece kadınlar tarafından açılış monobob yarışmasında yarıştı.

Minnesota Üniversitesi Tucker Sporda Kızlar ve Kadınlar Araştırma Merkezi direktörü Nicole M. Lavoye, cinsiyet eşitliğini sağlama çabalarının bazı yönlerden doğru yönde gittiğini söyledi.

Lavoie, kadın Olimpiyatçılar için “Yeteneklerini erkek yaşıtlarıyla birlikte sergileyebilmek iyi bir hamle” dedi.

Ancak Oyunlarda yarışan kadın sayısı, eşitliğin ölçülebileceği tek kıstas değil ve kadınlar hala “kendilerini güvende, değerli hissetmedikleri veya desteklenmedikleri bir sistemde rekabet ediyor” dedi.

Modern Olimpiyatların kurucusu Baron Pierre de Coubertin, kadınların 1896’nın açılış oyunlarında yarışmasını yasakladı. 1900’de, kroket dahil olmak üzere 22 kadın beş etkinliğe kabul edilirken, 975 erkek atletizmden kanoya kadar her şeyde yarıştı;

READ  Edwards, Towns, Timberwolves için Memphis'i 1. maçta galibiyete taşıdı

Olimpiyatlara katılan kadın sayısı o zamandan beri kademeli olarak arttı, ancak 2014’e kadar değildi. IOC Planlama Gündemi Komitenin “Olimpiyat Oyunlarına kadınların yüzde 50 katılımını sağlamak” için çalışması yönünde bir tavsiye de içeriyordu.

Fark daralırken, erkeklere kıyasla kadınlar için hala çok az erişim alanı var veya hiç yok.

Kros kayağı ve snowboard’u birleştiren ve 1924’ten beri Olimpiyat programında yer alan Nordic Kombine, kadınların katılmadığı tek kış sporu. (Kadınların yakında rekabet edebilmeleri bekleniyor, Belki 2026’ya kadar.)

Spor hem erkekler hem de kadınlar için mevcut olsa bile, genellikle kadınlar için erkekler için olduğundan çok daha az yarışma yeri vardır. Bu hafta, 2018’de Olimpiyatlarda iskeletle yarışan ilk siyah kadın olan patenci ve iskelet atlet Semedel Adigbo, sporunun cinsiyet ayrımcılığının bu yılki Oyunlarda yarışmasını engellediğini iddia ettiği için yönetim kuruluna bir mektup gönderdi. . . mesajda ki Reuters’in daha önce bildirdiğiAdeagbo’nun avukatları, Adeagbo’nun Pekin’deki bir monobob etkinliğinden “kadınlar ve erkekler için mevcut olan paten yerlerinin sayısındaki tehlikeli ve kasıtlı bir cinsiyet eşitsizliği” nedeniyle dışlandığını söyledi.

Erkeklerin koltuk avantajı var: Dört kişilik yarış kızağı etkinliği için erkek pateni için 28 yer ve iki kişilik yarışma için 30 yer var. Monopopta 20 yer bayanlara, iki kişilik kızakta 20 kişilik yer ayrılmıştır.

Kış Olimpiyatları’nda diğer spor dallarında eşitsizlikler var. Kros kayağı, alp kayağı, biatlon ve uzun mesafeli sürat kayağının hepsinde, kadınlardan daha uzun mesafeleri kapsayan erkek etkinlikleri vardır. Lavoie, erkeklerin kadınlardan “daha büyük” olarak görülen etkinliklerde rekabet etmesi durumunda, bunun “ikincil veya daha az olarak kabul edilebilecek” kadın etkinliklerine gölge düşürdüğünü söyledi.

2014 yılında bayanlar bölümü de eklenen artistik patinaj atlayışı da kısaydı. Pekin’deki Olimpiyat gündemine karma bir takım etkinliği eklenmiş ve kadınlara madalya kazanma şansı daha verilmiş olsa da, erkeklerin podyuma çıkma şansı hala daha yüksek. Pekin’deki Olimpiyatlara giriş yapan ABD’li Anna Hoffman, TikTok’ta, yaklaşık 450 fit yüksekliğindeki büyük tepeyi gösteren snowboard etkinliğinin kadınları Olimpiyatlardan dışladığını, ancak kadınların Olimpiyatlardan dışladığını vurgulayan bir video yayınladı. yap bunu. Şimdi diğer uluslararası etkinliklerde büyük tepelerde yarışın, Dünya şampiyonası dahil.

READ  2022'de güç dengesini değiştirecek sekiz NFL oyuncusu: Her bölümden biri büyük bir etki yaratacak

Hoffman, kadınlar oyununda büyük tepedeki rekabetin olağanüstü olduğunu, ancak son yıllarda elde edilen başarılara rağmen, Olimpiyat programları söz konusu olduğunda “hala sabırlı olmamız ve beklememiz söyleniyor” dedi.

“Bunun için mücadele etmemeliyiz,” dedi ve daha sonra sorunun farklı spor dallarında kadın ve erkek için eşit sonuçlar sağlamak olmadığını da sözlerine ekledi.

Hoffman, “Bu, fırsatlarla ilgili ve biz de bunu istiyoruz” dedi.