Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ölümcül füze saldırısı Ukrayna’daki tıp kliniğine çarptı: canlı güncellemeler

Ölümcül füze saldırısı Ukrayna’daki tıp kliniğine çarptı: canlı güncellemeler
kredi…The New York Times için Jim Hoilebrook

Pokrovsk, Ukrayna – Rus kuvvetleri, Ukrayna ordusunun Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, Ukrayna’nın doğusundaki bir nehir üzerindeki bir barajı havaya uçurdu ve su seviyelerini yükseltti.

Perşembe öğleden sonra Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk bölgesindeki Karlivka Barajı’nın kapılarına füze saldırısı, selin 15 aylık savaşta bir taktik olarak son kez kullanılmasıydı. Ukrayna’yı boydan boya geçen nehirler, Rus ve Ukrayna kuvvetleri arasındaki birkaç doğal engelden bazılarını temsil ediyor ve her iki taraf da bunları ilerlemeyi engellemek veya diğerinin duba köprülerini hedef almak için kullandı.

Ukrayna’nın bölgedeki askeri departmanı başkanı Pavlo Kirilenko tarafından Perşembe günü mesajlaşma uygulaması Telegram’da yayınlanan bir videoya göre, yıkılan barajdan büyük seller fışkırdı. Yerel makamların 26 kişiyi evlerinden tahliye ettiğini ve Vovca nehri kıyısındaki köylerin sel alarmına geçirildiğini söyledi.

Kirilenko, Telegram’da Rus güçlerinin barajı aylarca “sürekli bombaladığını” ve ardından kapılarına doğrudan isabet ettiğini yazdı.

Bu eylemlerden en çok siviller zarar görecek” dedi.

Cephe hattına yakın Ukrayna askeri operasyonlarının yoğun olduğu bölge sular altında kaldı. Ordu, güvenlik endişelerini gerekçe göstererek barajın yukarısındaki alanı kapattı.

Bölgede faaliyet gösteren Ukrayna 59. Tugayı’nın sözcüsü Binbaşı Serhiy Tsikhotsky bir röportajda, “Rusya eylemleri tahmin edilebilir.” dedi. “Aynı şeyi tekrar tekrar yapıyorlar.”

Hem Ukrayna hem de Rusya, savaş boyunca karşı tarafın ilerlemesini engellemek için nehirleri ve geçişlerini kullandı.

Savaşın ilk günlerinde, Ukrayna ordusu bent kapaklarını havaya uçurarak Kiev’in kuzeyindeki Irbin Nehri vadisini sular altında bıraktı, başkente giden bir yolu Rus tankları için kapattı ve savunmaları hazırlamak için zaman kazandı, ancak düzinelerce evi sular altında bıraktı. alan.

READ  Rus generaller olağanüstü bir oranda öldürülüyor

Geçen Eylül ayında, Rus kuvvetleri Ukrayna’nın merkezindeki Kryvyi Rih şehri yakınlarındaki bir baraja füze yağmuru yağdırdı ve Ukraynalı yetkililerin Ingolets Nehri üzerindeki Ukrayna askeri duba geçişlerini yıkama girişimi olarak tanımladıkları olayda iki kapıyı havaya uçurdu. Ukrayna’nın, sonunda Rus kuvvetlerini Herson’dan çıkarmayı başaran bir karşı saldırı için Rus topçu ve hava saldırısına da maruz kalan yüzen geçişlere ihtiyacı vardı.

Bu barajın değerini askeri bir hedef olarak gören Rusya, en gelişmiş İskender ve Kinzhal füzelerinden yedisini kapılara ateşledi. Yerel yetkililer o sırada iki sel kapısından yalnızca birinin hasar gördüğünü ve bunun da, grevin her ikisini de yok etmiş olmasından daha fazla suyun kademeli olarak rezervuardan dışarı sızmasına neden olduğunu söyledi.

Nehrin aşağısındaki yüzer geçitler etkilenmedi, ancak Ingolets Nehri’ndeki su seviyesi 2 metre yükseldi ve Kryvyi Rih’deki mahalleleri su bastı.

Ukrayna hükümeti, Rusya’nın Kakhovka rezervuarından su çıkarmak için Dnipro Nehri üzerindeki büyük bir hidroelektrik barajını havaya uçurma tehlikesi konusunda defalarca uyardı. Ukraynalı yetkililer, böyle bir saldırının amacının nehir kenarındaki toplulukları ve Ukrayna askeri karakollarını nehir aşağısında su basmak veya rezervuardan soğutma suyu çeken Zaporizhia Nükleer Santrali’nde acil bir durum yaratmak olacağını öne sürdüler.

Ukraynalı yetkililer, Kakhovka Barajı alanında nehrin doğu yakasını işgal eden ve bent kapaklarını kontrol eden Rus kuvvetlerinin, henüz belirsiz nedenlerle rezervuardaki su seviyesini değiştirdiğini söyledi.

Kış aylarında, rezervuardaki su seviyesi kırk yılın en düşük seviyesine düşerek Ukrayna şehirlerini su kaynaklarından mahrum etti. İlkbaharda yüksek kar erimesi sırasında Rus ordusu, Ukraynalı yetkililerin söylediğine göre baraj için güvenlik riskleri oluşturacak kadar yüksek seviyelere kadar su birikmesine izin verdi.

Altimetre verileri Rakımı ölçmek için uyduları kullanan bir Fransız coğrafi veri şirketi olan Thea tarafından geçen hafta yayınlanan, rezervuardaki su seviyelerinin 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını göstererek bölgede sel olasılığını artırdığını ve düzenleme eksikliğine işaret ettiğini gösterdi.