Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Önemli bir okyanus akıntıları sistemi çöküyor olabilir ve bunun küresel hava durumu üzerinde yıkıcı etkileri olabilir

Önemli bir okyanus akıntıları sistemi çöküyor olabilir ve bunun küresel hava durumu üzerinde yıkıcı etkileri olabilir

Daniele Orci/Reda & Co/Universal Images Group/Getty Images

Gatklitor, İzlanda yakınlarında Kuzey Atlantik'teki dalgalar, Mart 2020.CNN

A Okyanus akıntılarının önemli sistemi Yeni bir rapora göre, endişe verici sonuçlar doğuracak şekilde halihazırda çökme yolunda olabilir Deniz seviyesi yükselmesi Ve küresel hava koşulları sıcaklıkların bazı bölgelerde önemli ölçüde düşmesine, bazılarında ise yükselmesine neden oluyor.

Science Alert'e göre bilim insanları, son derece karmaşık ve pahalı bilgisayar sistemlerini kullanarak, bu akımların çöküşüne ilişkin erken uyarı sinyalini tespit etmenin yeni bir yolunu buldular. çalışma Cuma günü Science Advances dergisinde yayınlandı. Gezegen ısındıkça bu yöne doğru gittiğine dair işaretler zaten var.

Körfez Akıntısı'nın da bir parçası olduğu Atlantik Devrilme Sirkülasyonu (AMOC), dev bir küresel taşıma bandı gibi hareket ederek sıcak suyu tropik bölgelerden uç noktalara taşıyor. Kuzey Atlantik, su soğudukça daha tuzlu hale gelir ve güneye yayılmadan önce okyanusun derinliklerine batar.

Akıntılar ısıyı ve besin maddelerini dünyanın farklı bölgelerine taşır ve Kuzey Yarımküre'nin büyük bölümünün ikliminin nispeten ılıman tutulmasında hayati bir rol oynar.

İklim değişikliği okyanusları ısıtıp buzları eritip akıntıların gücünü belirleyen ısı-tuz dengesini bozduğundan, bilim insanları onlarca yıldır dolaşım istikrarı konusunda alarm veriyor.

Pek çok bilim insanı iklim değişikliği nedeniyle AMOC'nin yavaşlayacağına, hatta tamamen durabileceğine inanıyor olsa da bunun ne zaman ve ne kadar hızlı gerçekleşeceği konusunda hâlâ büyük bir belirsizlik var. AMOC yalnızca 2004 yılından bu yana sürekli olarak izlenmektedir.

Bilim adamları, buz çekirdekleri ve okyanus çökeltileri gibi şeyleri kullanarak geçmişin bir resmini oluşturarak, AMOC'un buzulların hızla erimesinden sonra 12.000 yıldan fazla bir süre önce durduğunu biliyorlar.

Şimdi bunun tekrar olup olmayacağını öğrenmek için çabalıyorlar.

READ  Yaşlanmanın panzehiri mi? HKDC1'in hücre gençliğini korumadaki kritik rolü

Hollanda'daki Utrecht Üniversitesi'nde deniz ve hava durumu araştırmacısı ve çalışmanın ortak yazarı Rene van Westen, bu yeni çalışmanın “önemli bir atılım” sağladığını söyledi.

Bilim adamları, karmaşık iklim modellerini üç ay boyunca çalıştırmak için bir süper bilgisayar kullandılar; bu, AMOC'ye giden tatlı su miktarının kademeli bir artışını simüle etti; bu, buzun erimesinin yanı sıra, okyanus tuzluluğunu azaltabilecek ve akıntıları zayıflatabilecek yağış ve nehir akışını da hesaba katıyor.

Modeldeki tatlı suyu yavaş yavaş artırdıkça AMOC'nin aniden çökene kadar yavaş yavaş zayıfladığını gördüler. Raporda, “iklim sistemi ve insanlık için kötü haber” anlamına gelen çöküşün bu kadar karmaşık modeller kullanılarak ilk kez tespit edildiği belirtiliyor.

Ancak çalışmanın yapmadığı şey, olası bir çöküş için zaman çerçeveleri vermek değil. Van Westen CNN'e, iklim değişikliğinin etkilerini de simüle eden modeller de dahil olmak üzere daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Gezegenin ısınmasından kaynaklanan artan kirlilik seviyeleriBu çalışma bunu yapmadı.

Van Westen, “Fakat en azından iklim değişikliğinde bir dönüm noktasına doğru ilerlediğimizi söyleyebiliriz” dedi.

AMOC'un çöküşünün etkileri felaket olabilir. Çalışma, Avrupa'nın bazı bölgelerinde sıcaklıkların bir yüzyıl boyunca 30°C'ye kadar düşebileceğini ve bu durumun sadece on veya yirmi yılda çok farklı bir iklime yol açabileceğini buldu.

Çalışmanın yazarları, “Bu kadar hızlı sıcaklık değişimleriyle baş edebilecek gerçekçi bir adaptasyon önlemi yok” diye yazdı.

Öte yandan, Güney Yarımküre'deki ülkelerde sıcaklıklar artabilir, Amazon'da yağışlı ve kurak mevsimler tersine dönebilir ve ekosistemde ciddi bozulmalara yol açabilir.

Van Westen, AMOC'nin çökmesinin deniz seviyelerinin yaklaşık 1 metre (3,3 feet) yükselmesine neden olabileceğini söyledi.

Araştırmaya dahil olmayan, Almanya'daki Potsdam Üniversitesi'nden fiziksel oşinograf Stefan Rahmstorf, bunun “AMOC stabilitesi biliminde büyük bir ilerleme” olduğunu söyledi.

READ  MIT astronomları uzak bir nötron yıldız sistemindeki "disk rüzgarlarını" haritalıyor

CNN'e verdiği demeçte, “Bu, AMOC'nin, Kuzey Atlantik'in tatlı suyla seyreltilmesi durumunda çökeceği bir devrilme noktasına sahip olduğunu doğruluyor” dedi.

AMOC için devrilme noktasını bulan önceki çalışmalarda çok daha basit modeller kullanılmış, bu da bazı bilim adamlarına bunun daha karmaşık modellerde bulunamayacağı konusunda umut verdiğini söyledi.

Rahmstorf, bu çalışmanın bu umutları yıktığını söyledi.

Önemli bir okyanus akıntıları sistemi 'gezegendeki her insanı etkileyecek' çöküşe doğru gidiyor

Birleşik Krallık Ulusal Oşinografi Merkezi'nde deniz sistemleri modelleme başkan yardımcısı Joel Hirschi, çalışmanın karmaşık iklim modellerini kullanan ilk çalışma olduğunu ve AMOC'nin nispeten küçük miktarlardaki taze okyanuslara yanıt olarak “açık” durumdan “kapalı” duruma geçebildiğini gösterdiğini söyledi. su… Okyanusa giriyorsunuz.

Ancak dikkatli olmak için nedenlerin olduğunu da sözlerine ekledi. Çalışmanın karmaşık bir model kullanmasına rağmen hala düşük çözünürlüklü olduğunu, bunun da akımların bazı kısımlarını temsil etmede sınırlamalar olabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Bu çalışma, AMOC'nin bir devrilme noktasına yaklaştığını, hatta yaklaşabileceğini öne süren giderek artan kanıtlara katkıda bulunuyor.

2021'de yapılan bir araştırma AMOC'nin daha zayıf olduğunu ortaya çıkardı Diğer zamanlardan daha Son 1000 yılda. Geçen yılın temmuz ayında yayınlanan özellikle endişe verici ve biraz da tartışmalı bir rapor, AMOC'un… Çökme yolunda Belki 2025 gibi erken bir tarihte.

READ  NASA, güneş sistemimizin dışında 5.000 gezegen olduğunu doğruladı

Ancak hâlâ çok büyük şüpheler var. Arizona'daki Gezegensel Bilim Enstitüsü'nün baş bilim insanı Jeffrey Cargill, AMOC'nin yakın zamanda kapatılması ihtimaline ilişkin teorinin “bunun gerçekleştiğini bir yıl sonra bilene kadar hala biraz tartışmalı olacağını” söyledi.

Potansiyel çöküşü “büyük bir çöküşten önce borsadaki şiddetli dalgalanmalara” benzetti; hangi değişikliklerin geri döndürülebilir olduğunu ve hangilerinin felaketin habercisi olduğunu belirlemek neredeyse imkansızdır.

Hershey, son verilerin AMOC'nin gücünün dalgalandığını gösterdiğini ancak henüz bir düşüşe dair gözle görülür bir kanıt bulunmadığını söyledi. “İklimimiz ısınmaya devam ettikçe AMOC'de geçmişte görülenlere benzer ani değişikliklerin olup olmayacağı önemli bir açık sorudur.”

Rahmstorf, bu çalışmanın bu bulmacanın bir parçası olduğunu söyledi. “(Bu), çok uzak olmayan bir gelecekte AMOC'nin çöküşüne ilişkin artan endişeleri önemli ölçüde artırıyor” dedi. “Tehlikemize rağmen bu riski göz ardı edeceğiz.”