Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Onlarca yıl önceki son kullanma tarihi geçmiş somon konserveleri büyük bir sürprizi ortaya çıkarıyor: ScienceAlert

Onlarca yıl önceki son kullanma tarihi geçmiş somon konserveleri büyük bir sürprizi ortaya çıkarıyor: ScienceAlert

Konserve somon balığı, Alaska'nın onlarca yıllık deniz ortamını salamura ve kalay içinde koruyan, ara sıra deponun arkasındaki doğa tarihi müzesinin beklenmedik kahramanlarıdır.

Parazitler bize bir ekosistem hakkında çok şey söyleyebilir çünkü genellikle birçok türde bulunurlar. Ancak insanlar için büyük sorunlara yol açmadıkları sürece, tarihsel olarak onlara pek dikkat etmedik.

Bu, parazitlerin Kuzeybatı Pasifik'teki deniz memelileri üzerindeki etkilerini geriye dönük olarak izlemenin bir yolunu arayan Washington Üniversitesi'nden Natalie Mastic ve Chelsea Wood gibi parazit ekolojistleri için bir sorundur.

Wood, Seattle Deniz Ürünleri Ürünleri Derneği'nden, tarihi 1970'lerden kalma eski, tozlu, son kullanma tarihi geçmiş somon kutularını ellerinden almak isteyip istemediğini soran bir telefon aldığında, cevabı kesinlikle evet oldu.

Vakalar, Derneğin kalite kontrol sürecinin bir parçası olarak onlarca yıldır bir kenara bırakılmıştı, ancak ekolojistlerin elinde mükemmel şekilde korunmuş örneklerden oluşan bir arşiv haline geldiler; Somondan değil solucanlardan.

Konserve balıklarda solucan olduğu fikri biraz endişe verici olsa da bu deniz parazitleri yaklaşık 1 cm uzunluğundadır. AnisakidlerKonserveleme işlemi sırasında öldürüldüğünde insanlara zararsızdır.

“Herkes somon balığınızda solucan bulunmasının işlerin çığırından çıktığının bir işareti olduğunu varsayıyor.” o diyor odun.

“Fakat anisakidlerin yaşam döngüsü, besin ağının birçok bileşenini birleştiriyor. Bunların varlığını, tabağınızdaki balığın sağlıklı bir ekosistemden geldiğinin bir işareti olarak görüyorum.”

Konserve somon filetosunda Anisakid solucanı (kırmızı daire içine alınmış). (Natalie Mastic/Washington Üniversitesi)

Anisakiler yutulduklarında besin ağına girerler KrilBunlar da daha büyük türler tarafından yenir. Böylece somon balığına ve sonunda deniz memelilerinin bağırsaklarına ulaşırlar; solucanlar burada üreyerek yaşam döngülerini tamamlarlar. Memeliler yumurtalarını okyanusa bırakarak döngüyü yeniden başlatırlar.

“Eğer konakçı mevcut değilse (örneğin deniz memelileri), anisakiler yaşam döngülerini tamamlayamayacak ve sayıları azalacaktır.” o diyor Wood, makalenin kıdemli yazarı.

Arşivdeki 178 kutu, 42 kutu somon da dahil olmak üzere 42 yıllık bir süre (1979-2021) boyunca Alaska Körfezi ve Bristol Körfezi'nden yakalanan dört farklı somon türünü içeriyor. (Onchorinkhus kita), 22 koho (Onkorynchus Kesoch), 62 pembe (Onkorynchus Gorbuşa) ve 52 Ain al-Suki (Onchorinkhus nerca).

Somon balığını korumak için kullanılan teknikler solucanları orijinal hallerinde korumasa da araştırmacılar filetoları parçalara ayırıp somonun gramı başına düşen solucan sayısını saymayı başardılar.

READ  Yaşamın kökenini araştırmak için önemli keşif - astronomlar kozmik 'toz kapanında' şimdiye kadarki en büyük molekülü keşfettiler
Beyaz arkaplanda büyütülmüş kahverengi solucan
Konserve somonda bulunan yüksek oranda hidrolize anisakid. (Natalie Mastic/Washington Üniversitesi)

Solucanların zamanla chum ve pembe somonda arttığını, ancak sockeye veya coho'da olmadığını buldular.

“Pembe somonda yaptığımız gibi sayılarının zamanla arttığını görmek, bu parazitlerin tüm uygun konakçıları bulup üreyebildiklerini gösteriyor. Bu, anisakiler için yeterli sayıda uygun konakçının bulunduğu istikrarlı veya iyileşen bir ekosisteme işaret ediyor olabilir.”, ” o diyor Mastic, makalenin baş yazarı.

Ancak koho ve sockeye'deki kararlı anisakid seviyelerinin yorumlanması zordur, özellikle de konserveleme işlemi belirli anisakid türlerinin tanımlanmasını zorlaştırdığından.

“Aile düzeyinde kimliğimize güvendiğimiz halde kimliğimizi tanıyamadık. [anisakids] Bunu tür düzeyinde keşfettik” diyor yazarlar. O yazıyor“Dolayısıyla, büyüyen türlerin parazitlerinin pembe ve sockeye somonunu enfekte etme eğiliminde olması, hareketsiz türlerin parazitlerinin ise koho ve sockeye somonunu enfekte etme eğiliminde olması mümkündür.”

Mastic ve meslektaşları, tozlu eski kutuları çevre arşivine dönüştüren bu yeni yaklaşımın birçok bilimsel keşfi ateşleyebileceğine inanıyor. Görünüşe göre büyük bir solucan kutusu açmışlar.

Bu araştırma şu tarihte yayınlandı: Çevre ve evrim.