Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Roket Raporu: Delta IV'ün büyük finali; Angara başka bir sahte yük ile uçuyor

Roket Raporu: Delta IV'ün büyük finali;  Angara başka bir sahte yük ile uçuyor
Yakınlaştır / Bu hafta ilk kez bir Angara A5 roketi Vostochny'den fırlatıldı.

Roskosmos

Roket Raporunun 6.39 sürümüne hoş geldiniz! Bu haftanın büyük haberi Delta IV Heavy roketinin son misyonu United Launch Alliance'tan geldi. Hem Stephen'ın hem de benim bu lansman hakkında hem acı hem de tatlı düşüncelerimiz vardı ve bunları aşağıda bağlantısı verilen hikayelerde ifade ettik. Bu büyük roketin ilk kez piyasaya sürülmesinden bu yana 20 yıldan az bir süre geçti ve o zamandan bu yana fırlatma endüstrisinin ne kadar değiştiğini düşünmek ilginç.

Her zamanki gibi biz Okuyucu başvuruları kabul edilirHiçbir konuyu kaçırmak istemiyorsanız, lütfen aşağıdaki kutuyu kullanarak abone olun (form, sitenin AMP özellikli sürümlerinde görünmeyecektir). Her raporda küçük, orta ve ağır füzeler hakkında bilgilerin yanı sıra takvimdeki sonraki üç fırlatmaya hızlı bir bakış yer alacak.

Rocket Lab uçan tankı yeniden kullanacak. Çarşamba Roket Laboratuvarı dedi ki Daha önce fırlatılan Electron roketinin birinci aşama tankını, yeniden başlatma aşamasına hazırlık amacıyla ilk kez üretim hattına geri getiriyor. Şirket bunu, Electron'u dünyanın ilk küçük yeniden kullanılabilir roketi yapma arayışının bir parçası olarak “önemli” bir başarı olarak nitelendirdi. Bu aşama, bu yılın başlarında 31 Ocak'ta “Türünün Dörtlüsü” misyonunun bir parçası olarak başarıyla başlatıldı ve kurtarıldı.

Yeniden kullanım için yolu çoğaltın …Sahne artık son hazırlıklardan geçecek ve yeniden kullanım için sıkı kalifikasyondan geçecek. Rocket Lab'ın kurucusu ve CEO'su Peter Beck, “Bu aşamayı ilk kez standart üretim akışına geri iterken temel önceliğimiz, sistemlerimizin ve kalifikasyon süreçlerimizin atmosferik güçlendiricilerin büyük ölçekli ön kabulüne uygun olmasını sağlamaktır” dedi. . Bu aşamayı başarıyla geçip uçuşa kabul edilmesi durumunda yeni yılda tekrar uçma fırsatlarını değerlendireceğiz.” (Ken Penn tarafından sunulmuştur)

READ  NASA, Mars'ta bir kış harikalar diyarını keşfediyor - küp şeklindeki karla dünya dışı bir tatil sahnesi

Virgin Orbit IP'si LinkedIn'de satılıyor. Bu haftaki yazımızda Sosyal ağ sitesi LinkedIn'de eski Virgin Orbit CEO'su Dan Hart, Virgin Orbit IP kütüphanesinin lisanslanmaya hazır hale geldiğini söyledi. Hart, “Uçuşta kanıtlanmış LauncherOne IP, fırlatma programlarını hızlandırabilir ve ultra hızlı sistem geliştirmeyi yıllarca hızlandırabilir ve önemli maliyet tasarrufları sağlayabilir” diye yazdı. “Yenilikçi tasarımlar, bileşen/alt sistem sağlayıcılarına ürün yelpazesini anında genişletme olanağı da sağlayabilir.”

Düşük ve düşük bir fiyata sizinki …IP kitaplığı, FAA sertifikalı uçuş sonlandırma sistemi, Newton 3 ve Newton 4 motorları, aviyonikler, uçak gövdeleri ve daha fazlası dahil olmak üzere her türlü özelliği içerir. Hart, münhasır olmayan bir lisans için tüm fikri mülkiyet haklarına erişimin bedelinin 3 milyon dolar olduğunu söyledi. Bu fiyatın iyi olup olmadığı hakkında hiçbir fikrim yok.

Eric Berger'in uzay haberlerini takip etmenin en kolay yolu haber bültenine kaydolmaktır; onun hikayelerini gelen kutunuza toplayacağız.

Virgin Galactic Boeing'e meydan okuyor. Virgin Galactic, kısmen Boeing'in kötü performans gösterdiğini ileri sürerek yeni bir ana uçak geliştirme projesi nedeniyle Boeing'e karşı dava açtı. Uzay haberleri. Geçen hafta ABD Kaliforniya Merkez Bölgesi Bölge Mahkemesinde açılan dava, Boeing'in Virgin Galactic'e karşı dava açmasından iki hafta sonra, Virgin'in projeyle ilgili 25 milyon dolardan fazla faturayı ödemeyi reddettiği ve ticari sırları kötüye kullandığı iddiasıyla geldi.

Boeing'in kendi rekorundan alıntı … Anlaşmazlık, Virgin'in mevcut VMS'sinin yerini alacak yeni bir uçak geliştirmeye yönelik 2022'de duyurulan bir proje etrafında dönüyor Havva Havadan fırlatma platformu olarak. Virgin, davasında Boeing'in projenin ilk aşamalarında “kalitesiz ve eksik” çalışmalar yaptığını iddia ediyor. Şikayette, “Boeing'in Virgin Galactic ile yaptığı anlaşmayla ilgili başarısızlıkları, Boeing'in zayıf kalite kontrol ve kötü yönetim sicili ile tutarlıdır” ifadesine yer veriliyor. (EllPeaTea tarafından sunulmuştur)

READ  Tom Holland: Papağan yüzlü bir Psittacosaurus dinozoru satın aldığınızda neden sevinçten dans ettiniz?

Donanma ihaleyi Büyük Ayı'ya verdi. Roket tahrik girişimi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Donanmanın Standart Füze Programı için yeni nesil katı roket motorlarını geliştirmek amacıyla katı yakıtlı roket motorlarını geliştirmek ve test etmek için ABD Donanması ile bir sözleşme imzaladığını söyledi. Reuters'in raporları. Anlaşma, ABD Donanması tarafından, bunların üretimi için endüstriyel tabanı genişletmeyi amaçlayan bir dizi model motor sözleşmesinin bir parçası.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tedarikçi tabanını genişletmek Anlaşma, Donanmanın Gazze ve Yemen'de devam eden çatışmalar ve Ukrayna'daki savaş nedeniyle füzelere olan talebin arttığını görmesi üzerine geldi. Ursa Major'ın kurucusu Joe Lorente, “Katı roket motoru üretimine yönelik yeni yaklaşımımız, Ursa Major'ın bu kritik ulusal ihtiyacı karşılamak için ölçeği ve maliyet etkinliğini artırarak, yüksek performanslı motorları ölçeğe göre hızla geliştirmesine olanak tanıyor” dedi. (Ken Penn tarafından sunulmuştur)