Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Oregon AG, izinsiz ipotek hacizleri nedeniyle ödeme işlemcisi ACI ile ülke çapında anlaşmaya vardığını duyurdu

Oregon AG, izinsiz ipotek hacizleri nedeniyle ödeme işlemcisi ACI ile ülke çapında anlaşmaya vardığını duyurdu

SALEM, Oregon (KTVZ) – Oregon Başsavcısı Ellen Rosenblum, Salı günü ödeme işlemcisi ACI Worldwide ile 20 milyon dolarlık bir anlaşma yapıldığını duyuran 50 eyalet başsavcısına katıldı. Oregon, 2021’de 2,3 milyar dolarlık yetkisiz ipotek ödemelerinin işlenmesine yol açan bir test hatasını çözen anlaşmadan yaklaşık 200.000 dolar alacak.

Halk arasında Bay Cooper olarak bilinen Nationstar Mortgage, müşterilerine, Otomatik Takas Odası sistemi aracılığıyla aylık ipotek ödemelerini elektronik olarak planlayıp ödeyebilmeleri için ACI’nın Speedpay ürününü tanıttı.

Sistemlerinin test edilmesi, yüz binlerce ipotek sahibinin hesaplarından izinsiz para çekilmesine yol açtı. Hata, Oregon’daki 4.888 tüketici hesabını etkiledi.

AG, “Araştırmamız, bu yıkıcı olaydan ACI’nın gizlilik ve veri güvenliği prosedürleri ile Speedpay platformuna ilişkin teknik altyapıdaki önemli kusurların sorumlu olduğunu gösterdi. ACI, müşterilerinin verilerinin gizliliğine daha fazla değer vererek daha iyisini yapmalı” dedi. Rosenblum.

Etkilenen tüm tüketiciler başka yollarla tamamen iyileşmiştir veya iyileşecektir. ACI test hatasından etkilenen Oregonlular toplu dava uzlaşmasıyla bağlantılı olarak talep formları da sunmak isteyebilir ve bunu 13 Kasım 2023 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir. Toplu dava uzlaşmasıyla ilgili daha fazla bilgiye şu adresten ulaşabilirsiniz: https://achloanpaylitigation.com/.

ACI, test hatasının etkisini azaltmak için düzeltici adımlar atarken, bazı durumlarda tüketiciler söz konusu fonlara erişemedi ve kredili mevduat veya yetersiz fon ücreti ödemek zorunda kaldı. Eyaletler ve bölgelerle yapılan mali anlaşmaya ek olarak, bugünkü anlaşma, ACI’nin gelecekte yaşanabilecek olayları önlemek için gerekli adımları atmasını gerektirmektedir; buna ACI’nın sistemleri veya yazılımları test ederken gerçek tüketici verileri yerine yapay olarak oluşturulmuş verileri kullanmasını zorunlu kılmak; ve ACI’nın her türlü test veya geliştirme çalışmasını tüketici ödeme sistemlerinden ayırmasının zorunlu kılınması.