Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

China Country Park kupon ödemesine ilişkin ödemesiz süre sona erdi

China Country Park kupon ödemesine ilişkin ödemesiz süre sona erdi

HONG KONG, 18 Ekim (Reuters) – Country Garden Holding’e (2007.HK) yapılacak 15 milyon dolarlık kupon ödemesine ilişkin ödemesiz sürenin sona ermesi, Çin’in en büyük özel mülkiyet geliştiricisinin dış borcunda temerrüde düştüğü beklentilerini artırdı.

Gizli bilgileri görüşmek üzere kimliğinin belirtilmesini reddeden dilimin tahvil sahiplerinden biri, ödemesiz süre sona erdiği için kupon ödemesi almadığını söyledi.

Country Garden yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Alacaklılarla bir anlaşma yapılmadan Eylül 2025’te vadesi dolacak bir tahvil ödemesinde temerrüde düşmek, Country Garden’ın temerrüde düşen düzinelerce Çinli geliştiriciye katılması anlamına geliyor ve bu da dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin yaklaşık dörtte birini oluşturan emlak sektörünü kasıp kavuran krizi derinleştiriyor .

Şirket geçen hafta dış borç yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği konusunda uyardı ve bunun “ilgili ödemesiz sürelere” dahil olduğunu ve ödeme yapılmamasının alacaklıların geri ödemeyi hızlandırmak veya icra takibi başlatmak zorunda kalmasıyla sonuçlanabileceğini söyledi.

Yaklaşık 11 milyar dolarlık offshore tahvillerle Country Garden’ın temerrüdü, Çin’in en büyük kurumsal borç yeniden yapılandırmalarından birinin yolunu açacak.

Country Garden, son birkaç hafta içinde diğer üçüncü taraf ödemelerini de düşürdü, ancak bunlarda henüz 30 günlük ödemesiz süreler görülmedi.

Ancak şirket, iç borç açısından daha iyi bir durumda ve geri ödeme uzatmaları sayesinde biraz nefes alabiliyor.

Kaynaklar, geçen ay, uzatmayı planladığı sekiz tahvilden sonuncusu olan yerel tahvillerin geri ödemesini uzatmak için alacaklılardan onay aldığını söyledi.

10,8 milyar yuan (1,48 milyar ABD doları) değerindeki sekiz tahvil üç yıl süreyle uzatıldı.

Salı günü yayınlanan bir CreditSights raporu, devlet bağlantılı Çinli geliştiricilerin hala finansman piyasalarına erişime sahip olduğunu, özel şirketlerin ise yeni sermaye elde etmek için çabaladığını ortaya çıkardı.

READ  Havayolları neden bagaj ücretlerini artırıyor ve havaalanında daha fazla ücret alıyor?

Raporda şunlar belirtiliyor: “Ev satın alanlar devletle bağlantılı geliştiricilere karşı önyargılı olmaya devam ettikçe, henüz temerrüde düşmemiş özel sektör tarafından işletilen geliştiricilerin, yetersiz sözleşmeli satış üretimi ve finansmana erişim eksikliği nedeniyle baskı altında olmaları nedeniyle hayatta kalmayı giderek daha zorlayıcı bulmaları muhtemeldir.

Bir temerrüt, Country Garden’ın dış alacaklılarının şirketin mali danışmanlarıyla müzakerelere başlamasının yolunu açacak. Borcun büyüklüğü nedeniyle yeniden yapılandırma süreci birkaç ayı bulabilir.

Çin’in emlak piyasasına yönelik kasvetli görünüm, borçların yeniden yapılandırılması nedeniyle dış alacaklıların kabul etmek zorunda kalabileceği şartları muhtemelen daha da kötüleştirecek.

Çarşamba günkü veriler, Çin’deki emlak yatırımının yılın ilk dokuz ayında %9,1 oranında düştüğünü gösterdi. Taban alanına göre satışlar %7,5 azaldı.

Eylül ayı ulusal yeni ev fiyatları Perşembe günü açıklanacak.

JPMorgan’a göre, Çin’deki ev satışlarının %40’ını oluşturan geliştiriciler, 2021’den bu yana borç yükümlülüklerini yerine getiremedi. Çoğu özel olan bu şirketler, yaklaşık 110 milyar dolar değerinde yüksek getirili offshore tahvil ihraç etti.

Hong Kong’un Hang Seng Anakara Emlak Endeksi (.HSMPI) bu yıl şu ana kadar %40 düştü.

(1 $ = 7,3110 Çin yuanı)

(Hong Kong’da Claire Jim ve Xie Yu tarafından raporlanan – Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanan) Yazan: Scott Murdoch. Düzenleyen: Sonali Paul ve Edwina Gibbs

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar