Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Orta Doğu’daki ABD kuvvetleri saldırıların “büyük bir şekilde tırmanmasına” hazırlanıyor

Orta Doğu’daki ABD kuvvetleri saldırıların “büyük bir şekilde tırmanmasına” hazırlanıyor

Pentagon Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Suriye’deki güçlerin El-Tanf garnizonu yakınında iki insansız hava aracını daha düşürdüğünü ve böylece geçen hafta Irak ve Suriye’deki ABD kuvvetlerine yönelik teyit edilen saldırıların toplam sayısını dörde çıkardığını duyurdu.

ABD, Hamas’a karşı mücadelesinde İsrail’i desteklemek ve diğer militanların saldırılarını caydırmak için varlıklarını Orta Doğu’ya kaydırırken, yakındaki Amerikan güçlerine yönelik saldırı girişimlerinin sayısı keskin bir şekilde arttı.

Halka açık konuşma yetkisi olmayan üst düzey bir askeri yetkili, Pazartesi günü gazetecilere şunları söyledi: “ABD Merkez Komutanlığı genelinde çeşitli yerlerde aslında son üç gündür saldırılarda bir artış oldu”. “Dolayısıyla bu, ek güç koruma önlemlerine ihtiyaç duyulduğunun açık bir göstergesidir ve bakanın talimatı da budur” diye ekledi.

Üst düzey bir savunma yetkilisi gazetecilere verdiği demeçte, Pentagon’un hâlâ paylaşmak üzere son saldırıların tam listesini hazırladığını söyledi.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırının ardından ABD, iki uçak gemisi taarruz grubunun yanı sıra bir deniz seferi birimine sahip bir amfibi hazır grupla birlikte Doğu Akdeniz’e gitme emri verdi. Çok sayıda Hava Kuvvetleri savaşçısı da bölgeye nakledildi ve 2.000 askere de günün 24 saati konuşlanmaya hazırlanma emri verildi.

Başlangıçta İsrail’e yönelik daha fazla saldırıyı caydırmayı amaçlayan hamleler, artık IŞİD’e karşı misyonlar için halihazırda bölgede bulunan (Irak’ta 2.500 asker ve Suriye’de 900 asker de dahil olmak üzere) ABD güçlerini korumaya yönelik daha büyük bir çabanın parçası haline geldi.

Savunma Bakanı Lloyd Austin de Cumartesi günü A’yı etkinleştirdi Yüksek İrtifa Saha Savunma Bataryası Amerikan kuvvetlerini korumak için ABD Merkez Komutanlığı’ndaki bölgelere Patriot füzeleriyle donatılmış ek hava savunma taburları gönderildi.

Üst düzey bir savunma yetkilisi gazetecilere verdiği demeçte, “Amerikan güçlerine ve personeline karşı yakın gelecekte çok daha büyük bir tırmanma potansiyeli görüyoruz” dedi. Şunu da açık konuşalım: Yol İran’a çıkıyor. İran, bölgedeki milisleri ve vekil güçleri finanse etti, silahlandırdı, donattı ve eğitti.

READ  Radyoaktif kapsül Batı Avustralya'da kayıp ve arama çalışmaları sürüyor

ABD Merkez Komutanlığındaki ABD kuvvetleri son yıllarda ara sıra drone saldırılarına tanık olurken, geçen hafta bu saldırılarda önemli bir artış görüldü.

Bu yılın başlarında benzer bir saldırı dalgası sırasında Amerikalı bir müteahhidin öldürülmesi, ABD güçlerinin misilleme amaçlı bir saldırı başlatmasına neden oldu. Savunma yetkilileri bu sefer aynı eylemi yapmayı planlayıp planlamadıklarını söylemediler.

“Bu hükümetteki üst düzey liderlerimizden duyduklarınızı bir kez daha tekrarlayayım: Kendimizi savunma hakkımızı her zaman saklı tutuyoruz ve yurt dışındaki güçlerimizi ve çıkarlarımızı korumak için gerektiğinde harekete geçmekten asla çekinmeyeceğiz.” Savunma yetkilisi söyledi. “Herhangi bir yanıt bizim seçtiğimiz zamanda ve şekilde gelecektir.”

Megan Myers, Military Times’ın Pentagon büro şefidir. Hizmet üyelerini etkileyen operasyonları, politikayı, personeli, liderliği ve diğer konuları kapsar.