Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin, İsrail’e uluslararası yasalara uyma çağrısında bulundu

Çin, İsrail’e uluslararası yasalara uyma çağrısında bulundu
  • Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Pazartesi günü İsrailli mevkidaşı Eli Cohen’e yaptığı telefon görüşmesinde, “Her ülkenin meşru müdafaa hakkı vardır, ancak her ülke uluslararası insancıl hukuka uymalı ve sivillerin güvenliğini korumalıdır” dediği bildirildi.
  • Wang, Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile görüşmeden önce Cohen ve Filistin Ulusal Otoritesi’ndeki mevkidaşı Riyad el Maliki ile temaslarda bulundu.

İsrail’in 23 Ekim 2023’te Gazze’nin Han Yunus kentinde güney Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırıları sırasında yıkılan binaların genel görünümü.

Ahmed Hasaballah | Getty Images Haberleri | Getty Images

Çin, İsrail’i uluslararası insani hukuka uymaya ve İslami Direniş Hareketi’ne (Hamas) karşı savaşında Filistinli sivillerin güvenliğini korumaya çağırdı ve iki taraf arasında barış görüşmeleri yapılması çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Pazartesi günü İsrailli mevkidaşı Eli Cohen ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Her ülkenin kendini savunma hakkı vardır, ancak her ülke uluslararası insani hukuka uymalı ve sivillerin güvenliğini korumalıdır” dedi.

“o kadar [any resolution] Bu barışa yol açar ve Çin bunu güçlü bir şekilde destekleyecektir. o kadar uzun [any resolution] Şöyle ekledi: “Eğer bu Filistin-İsrail uzlaşmasına yol açarsa, Çin her türlü çabayı gösterecektir.” Wang’ın Cohen’le görüşmesini okuyun.

İsrail’in Hamas’a karşı savaşı üçüncü haftasına girdi ve Filistinli silahlı grubun 7 Ekim’de güney İsrail’e sürpriz bir saldırı başlatmasının ardından geldi. Buna karşılık İsrail, Hamas kontrolündeki Gazze Şeridi’ni bombaladı.

Çatışma şu ana kadar İsrail’de en az 1.400 kişinin ölümüne yol açtı ve misilleme amaçlı hava saldırıları Gazze Şeridi’nde 5.000’den fazla kişinin ölümüne yol açtı. CNBC bu sayıları bağımsız olarak doğrulayamadı.

Wang, Hamas’a açık ve açık bir şekilde atıfta bulunmaktan kaçınarak, “Mevcut Filistin-İsrail çatışması tüm dünyayı etkiliyor ve savaş ile barış arasında önemli tercihleri ​​içeriyor.” dedi.

READ  Kraliçe Elizabeth'in koronavirüs testi pozitif çıktı

Çin ayrıca “daha güvenilir, geniş tabanlı ve etkili” bir uluslararası barış zirvesinin bir an önce düzenlenmesi çağrısında bulundu. Reuters’in haberine göre teklif, “Filistin ile İsrail arasında barış için bir zaman çizelgesi ve yol haritası oluşturmak amacıyla barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasını” amaçlıyor. Okumalar Pazartesi günü yapılan ayrı bir telefon görüşmesinde Wang, Filistin Ulusal Otoritesi’nden mevkidaşı Riyad el Maliki ile bir araya geldi.

Hamas, Filistin topraklarındaki iki ana siyasi güçten biri; diğeri ise daha önce Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi olarak bilinen El Fetih’ti. El Fetih, İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da Filistin Ulusal Yönetiminin kontrolünü elinde tutuyor.

İsrail ile Hamas arasındaki savaşa ilişkin daha fazla CNBC yayını

Wang’ın Pazartesi günkü çağrıları, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Başkan Joe Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan ile görüşmek üzere bu hafta Washington’a gitmeye hazırlanırken geldi.

Wang, 15 Ekim’de Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan Al Saud’a, İsrail’in eylemlerinin “meşru müdafaanın ötesine geçtiğini” ve uluslararası toplumun “toplu cezalandırmayı” durdurma çağrısına yanıt vermesi gerektiğini söylemişti. Gazze’deki insanlar.