Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Osmanlı Türklerinin cesetleri yine ayinlerle, dualarla defnedildi

Selanik

Osmanlı Türklerinin cesetleri yine ayinlerle, dualarla defnedildi

10 ay önce bir Rum köyünde yapılan kazılarda bulunan Osmanlı Türklerinin cesetleri, birkaç ay sonra İslami törenlerle nihayet toprağa verildi.

sınıf = “cf”>

Şubat ayında Yunanistan’ın kuzeyindeki Simandra köyünde bir okulun bahçesinde spor salonu inşaatı sırasında bir Osmanlı-Türk-Müslüman mezarlığı keşfedilmişti.

Mezarlıkta yapılan kazıların ardından yetkililer, 1923 Nüfus Transfer Anlaşması’ndan önce bölgede yaşayan bir Türk topluluğuna ait 201 ceset buldu.

Yerel yetkililer, cesetlerin aylarca soğuk hava deposunda bekletildiği için cesetlerin belediye mezarlığında yeniden mezarlarla defnedileceğini halka anlattı.

Türk makamlarının çabaları sonucunda, 7 Aralık’ta Atina Camii’nden İmam Zaki CD Muhammed’in dualarıyla 201 ceset mezarlığa defnedildi.

Yunanistan, Yunan halkının imparatorluktan bağımsızlığını kazanmayı başardığı 1829 yılına kadar yüzyıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altındaydı.

Mezarın bulunmasının ardından Ankara’dan mezarları açıklaması ve yerinde inşaatı durdurması ve İslami törenlere göre gömmesi istendi.

Türkiye, savaş,

READ  John Turk'ün son kitabı Kenya'yı ve büyük soruları araştırıyor - The Free Press