Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Otuz yıl boyunca NPR haberlerini aktaran Mike Schuster 76 yaşında öldü

Otuz yıl boyunca NPR haberlerini aktaran Mike Schuster 76 yaşında öldü

Editörün notu: Daniel C. Stanford Üniversitesi’nde Doğu Asya araştırmaları alanında öğretim görevlisi, eski dış muhabir ve Mike Shuster’ın arkadaşı olan Snyder, Moskova büro şefiydi. Hıristiyan Bilim Monitörü 1990’larda Schuster orada bulunuyordu. Bu tahmin şunları sağlar:

Ulusal Halk Radyosu’nun ödüllü yabancı muhabiri ve diplomatı Mike Schuster Pazartesi günü hayatını kaybetti. Muhabir ve editör olarak otuz yılı aşkın bir süre boyunca çalışmaları tüm dünyaya yayıldı ve onu modern tarihin en önemli olaylarından bazılarının görgü tanığı haline getirdi.

Ailesi, Schuster’in Parkinson hastalığının komplikasyonları nedeniyle Güney Kaliforniya’daki evinde öldüğünü söyledi. 76 yaşındaydı.

Shuster’ın 1970’lerin başında Afrika’da başlayan uzun bir kariyeri vardı; burada beş ay boyunca Angola İç Savaşı’nı takip etti ve bölgeyi dolaştı, daha sonra Kurtuluş Haber Servisi için çalıştı.

1980’de NPR’ye katıldı ve ev sahipliği yaptı. 3000’den fazla hikayeKörfez Savaşları, İsrail ve Filistin’deki çatışmalar, Bosna’daki iç savaş, Kosova’daki savaş ve Sovyetler Birliği’nin çöküşünü kapsayan bir haber.

Kıdemli bir diplomatik muhabir olarak Schuster, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi, kitle imha silahları, terörizm ve Pasifik bölgesini ele aldı. İran’a sık sık – 2004’ten sonra en az yedi kez – gitti ve orada önemli zaman geçiren birkaç Amerikalı muhabirden biriydi.

Schuster kariyerine New York’ta NPR’de başladı. Artık meşhur olan bir davada, kötü şöhretli gangster John Gotti’nin davasıyla ilgili yaptığı haber, Shuster’ın dinleyicilerin Gotti’nin FBI telefon dinleme kayıtlarına kaydedilen konuşmalarını duymaları gerektiği konusunda ısrar etmesinin ardından FCC’nin küfürlerin yayınlanmasına yönelik yasağını gevşetecek dönüm noktası niteliğinde bir mahkeme kararına yol açtı.

1989’da Londra’ya gönderildi. Oradan, Berlin Duvarı’nın açıldığının duyurulmasından bu ülkenin ortak para biriminin yaratılmasına kadar Almanya’nın birleşmesini ele aldı ve bunu daha sonra “tarihteki en olağanüstü hikaye” olarak tanımladı. ” benim hayatım.”

READ  Lahey'deki Ukraynalı lider Zelensky, Putin'in adaletle yüzleşmesi gerektiğini söyledi

Bu süre zarfında, halkın seyahat özgürlüğü konusundaki coşkusundan Komünist Partinin gerilemesine ve bağımsızlığını yeni kazanan ülkedeki ilk özgür seçimlere kadar devrimin izini sürmek için her ay Almanya’ya gitti.

Günlük haberler için kaydolun!

WPR’nin e-posta bülteniyle güncel kalın.

Schuster, Londra’da bulunduğu süre boyunca Birinci Körfez Savaşı’nı da haber yaptı.

1991’de Ulusal Halk Radyosu’nun büro şefi olarak Moskova’ya taşındığında başka bir tarihi anı yakalama fırsatı buldu. Sovyet komünizminin sonunu, Sovyetler Birliği’nin çöküşünü ve yeni bağımsız devletlerin yükselişini ele aldı. Rusya’nın en uzak noktalarından iç savaşın harap ettiği Tacikistan’a gitti.

Diplomatik bir muhabir olarak Schuster, NPR’nin İkinci Körfez Savaşı ve Irak’taki savaş da dahil olmak üzere Orta Doğu’ya ilişkin haberlerinin şekillenmesine yardımcı oldu. Sık sık İsrail’den yazıyordu; burada 2006’da Hizbullah’la savaşı, 2005’te Gazze’den çekilmeyi ve 2000’de patlak veren ikinci intifadayı aktarıyordu.

2004’ten başlayarak, 2009 İran seçimleri ve bunu takip eden kitlesel protestolar hakkında saha raporları da dahil olmak üzere yoğun bir şekilde İran’a seyahat etti. 2007’de bir hafta süren dizisi “Ali’yi destekleyenler“, Şii inancının ve siyasetinin tarihini araştırıyor, İslam inancının karmaşıklıklarına ve Batı dünyası üzerindeki etkisine nadir ve kapsamlı bir bakış sunuyor.

Schuster haberciliğiyle çok sayıda ödül kazandı. 11 Eylül ve sonrasını konu alan haberleriyle Peabody Ödülü alan NPR Haber ekibinin bir parçasıydı. Aynı zamanda Irak Savaşı’nı haberleştirdiği için Alfred I. duPont-Columbia Üniversitesi Ödüllerini alan NPR Haber ekiplerinin bir parçasıydı (2007 ve 2004); 11 Eylül ve Afganistan’daki savaş (2003); ve Körfez Savaşı (1992).

Schuster, 2003 yılında “Orta Doğu: Çatışma Yüzyılı” dizisiyle onurlandırıldı ve Yabancı Basın Kulübü’nün Lowell Thomas Ödülü’nü aldı ve Ulusal Manşetler Ödülleri’nde belgesel habercilik alanında birincilik ödülünü aldı. Ayrıca 1999’da Yurtdışı Basın Kulübü’nden mansiyon ödülü ve 1998’de SAJA Gazetecilik Ödülü’nü aldı.

READ  Güney Afrika sel: canlı güncellemeler

Schuster, 2013 yılında NPR’den emekli olduktan sonra serbest yapımcı ve yazar oldu. Büyük Savaş Projesi, Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden bir yüzyıl sonra tarihini ve etkisini anlatan bir web sitesi, blog ve podcast. Başkanın Birinci Dünya Savaşı Yüzüncü Yıl Komisyonu’nda görev yaptı. Çok sayıda televizyon dizisi projesinde çalıştı ve Kaliforniya Üniversitesi Burkell Uluslararası İlişkiler Merkezi’nde kıdemli araştırmacı olarak görev yaptı.

Schuster, uzun süredir ortağı olan Stephanie Boyd, kardeşi Lee Shuster, yeğeni Corey Shuster ve yeğeni Amanda Shuster tarafından hayatta kaldı.

7 Temmuz 1947’de Philadelphia’da Maurice Merle Schuster ve Beatrice Rita Gerber Schuster’ın oğlu olarak dünyaya geldi. Massachusetts’teki Williams College’a gitti.