Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Özel: ABD, İran Kudüs Gücü ile bağlantısı olduğu iddiasıyla Türk iş adamına yaptırımlar uyguluyor

Özel: ABD, İran Kudüs Gücü ile bağlantısı olduğu iddiasıyla Türk iş adamına yaptırımlar uyguluyor

WASHINGTON (Reuters) – Biden yönetimi Perşembe günü, önde gelen Türk iş adamı Sitke Ayan ve onun şirketler ağına, onu İran Devrim Muhafızları adına petrol satma ve kara para aklama konusunda kolaylaştırıcılık yapmakla suçlayarak yaptırımlar uyguladı.

ABD’nin önlemleri, iki ülke arasındaki ilişkilerin Suriye politikası konusundaki anlaşmazlık ve Ankara’nın Rus hava savunma sistemlerini satın alması da dahil olmak üzere bir dizi sorun nedeniyle gergin olduğu bir zamanda geldi.

Hazine Bakanlığı, ilk olarak Reuters tarafından bildirilen bir açıklamada, Ayan şirketlerinin İran petrolü için uluslararası satış sözleşmeleri yaptığını, sevkiyatları düzenlediğini ve İran Devrim Muhafızları’nın bir kolu olan İran’ın Kudüs Gücü adına gelirlerin aklanmasına ve İran petrolünün kaynağının durdurulmasına yardım ettiğini söyledi. . .

Ayaan’ın Çin, Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki alıcılara yüz milyonlarca dolar değerindeki İran petrolünü satmak için iş sözleşmeleri imzaladığını” sözlerine ekledi ve daha sonra geliri Kudüs Gücü’ne iade ettiğini sözlerine ekledi.

Ayan Bahauddin Ayan’ın oğlu ve ortağı Kasım Öztaş ile iş ağına dahil olan iki Türk vatandaşının yanı sıra Cebelitarık merkezli bir holding şirketi olan ASB Group ve bir geminin de aralarında bulunduğu 26 şirkete de isim verildi.

Setke Ayan, Reuters’in yorum talebine e-posta yanıtında, “Yasal haklarımızı herkese karşı savunacağız” dedi.

İran ile iki ticari faaliyette bulunduğunu sözlerine ekledi. Bunlar, 2010 yılında yaptırımlarla sona eren petrol ve petrol ürünleri ticareti ve 2009’dan 2015’e kadar ödeme sorunları nedeniyle bıraktığı İran elektriğinin Türkiye’ye satışıydı.

Hayatımın hiçbir noktasında resmi İran devlet kurumları dışında hiç kimseyle çalışmadım” dedi.

Bahadin ve Ayan’ın oğlu Öztaş’a yorum için hemen ulaşılamadı. Ayan’ın ASB Grubu ve Türkiye İletişim Departmanı, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

READ  Bir Rus mahkemesi Hazar petrol boru hattının durdurulmasına karar verdi, ancak ihracat hala devam ediyor

Hazine, tespit edilenlerin tüm ABD varlıklarını dondurdu ve genellikle Amerikalıların onlarla iş yapmasını yasakladı. Belirtilen kişilerle belirli işlemlerde bulunan kişiler de cezaya tabidir.

Washington, Ankara’nın terörist olarak gördüğü ancak ABD destekli Suriye ordusunun büyük bölümünü oluşturduğu Suriye Kürt Halk Koruma Birimlerine (YPG) karşı olası bir kara saldırısına hazırlandığını söylemesinin ardından, geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi kuzey Suriye’ye askeri bir saldırıdan kaçınması konusunda uyardı. Demokratik Güçler. .

Tahran ile 2015 nükleer anlaşmasını yeniden canlandırma çabaları sekteye uğrarken, Washington İran’a yönelik kapsamlı yaptırımlar peşinde koşuyor ve baskıyı artırmanın yollarını arıyor.

Başkan Joe Biden, eski Başkan Donald Trump’ın 2018’de anlaşmadan çekilmesinin ardından İran’ın nükleer anlaşmaya geri dönmesini müzakere etmeye çalıştı.

2015 anlaşması, uluslararası yaptırımların kaldırılması karşılığında İran’ın nükleer silah geliştirmesini zorlaştırmak için İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetini sınırladı. İran, nükleer silah edinme arzusunu reddediyor.

(Humeyra Pamuk ve Daphne Psalidakis’in bildirdiği); Ezgi Erkoyon ve Darren Butler’ın ek raporlaması; Howard Güller ve Clarence Fernandez tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.