Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna: Rusya nükleer santrale füze rampası yerleştirdi

Ukrayna: Rusya nükleer santrale füze rampası yerleştirdi

Ukraynalı yetkililer Perşembe günü, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın Zaporizhia nükleer santraline çok sayıda füze rampası yerleştirdiğini ve bunun Avrupa’nın en büyük atom santralinin Ukrayna topraklarına ateş etmek ve radyasyonu artırmak için bir üs olarak kullanılabileceğine dair korkuları artırdığını duyurdu. tehlikeler.

Ukraynalı nükleer enerji şirketi Energoatom, yaptığı açıklamada, istasyonu işgal eden Rus kuvvetlerinin altı nükleer reaktörden birinin yakınına çok sayıda Grad füze rampası yerleştirdiğini söyledi. Saldırı sistemlerinin Ruslar tarafından gizlice inşa edilen ve “nükleer ve radyasyon güvenliğinin tüm koşullarını ihlal eden” yeni “koruyucu yapılara” yerleştirildiğini söyledi.

İddia bağımsız olarak doğrulanamaz.

Sovyetler Birliği’nin çoklu roketatarları, 40 kilometreye (25 mil) kadar menzillerde füzeleri ateşleyebiliyor ve Energoatom, Rus kuvvetlerinin Dinyeper Nehri’nin karşı kıyısına saldırmasını sağlayabileceklerini söyledi, çünkü her iki taraf da neredeyse her gün diğerini suçluyor. Nikopol ve Merhanets şehirlerinin bombardımanı. Fabrika, Ukrayna’nın güneyinde Kremlin tarafından yasadışı bir şekilde ilhak edilmiş bir bölgede bulunuyor.

Zaporijya İstasyonu, savaşın ilk günlerinden itibaren Rus kontrolü altındaydı. Rusya ve Ukrayna birbirlerini santrali bombalamakla ve radyoaktif emisyonları riske atmakla suçluyor. Altı reaktörün tamamının kapatılması nedeniyle nükleer erime riski büyük ölçüde azalmış olsa da, uzmanlar tehlikeli radyasyon salınımının hala mümkün olduğunu söylüyor. Reaktörler, reaktör soğutma sistemlerini ve diğer güvenlik sistemlerini çalıştırmak için gereken harici güç kaynaklarını kesmeye devam ettiği için kapatıldı.

Birleşmiş Milletler’in nükleer bekçisi olan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, tesise müfettişler yerleştirdi ve çatışmanın her iki tarafını da tesisin çevresinde askerden arındırılmış bir bölge üzerinde anlaşmaya ikna etmeye çalışıyor. Ajans, bildirilen Grad kurulumuyla ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi. Ukrayna daha önce Rusları fabrikada ağır silahlar bulundurmakla suçlamıştı. Kremlin, iddia edilen Ukrayna saldırılarından korumak için tesisin kontrolünü elinde tutması gerektiğini söyledi.

READ  Çin, ABD'nin Hamburg liman anlaşmasına müdahale etmeye "hakkı olmadığını" söyledi

Son dokuz aydır devam eden savaşta Zaporijya’daki çıkarlara yeniden odaklanan Kremlin, savaşın nasıl sona erdirileceğine dair yeni sinyaller gönderiyor. Perşembe günü, Kiev’in defalarca reddettiği koşullara atıfta bulunarak askeri çatışmayı sona erdirmenin Ukrayna cumhurbaşkanına bağlı olduğunu söylerken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Batılı eleştirilere rağmen savaşmaya devam etme sözü verdi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “(Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr) Zelensky ne zaman bitebileceğini biliyor. İsterse yarın da bitebilir” dedi.

Ukrayna savaşı, Rusya ile dünyadaki çoğu ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasına neden oldu, ancak esir değişimi gibi bazı alanlarda sınırlı işbirliği devam ediyor. Perşembe günü, aylardır üzerinde çalışılan dramatik bir takasla Rusya, NBA yıldızı Brittney Grenier’i serbest bıraktı. Amerika Birleşik Devletleri tutuklu bir Rus silah tüccarını serbest bırakırken.

Kremlin uzun süredir Ukrayna’nın çatışmayı sona erdirmek için Rusya’nın şartlarını kabul etmesi gerektiğini söylüyor. Kiev’in, 2014 yılında Moskova tarafından yasadışı bir şekilde ilhak edilen bir Ukrayna yarımadası olan Kırım’ı Rusya’nın bir parçası olarak tanımasını ve Moskova’nın Ukrayna’daki diğer toprak kazanımlarını kabul etmesini talep etti.

Zelenskiy ve diğer Ukraynalı yetkililer, savaşın işgal altındaki topraklar restore edildiğinde veya Rus kuvvetlerinin bu toprakları terk ettiğinde sona ereceğini söyleyerek bu şartları defalarca reddettiler.

Çatışmada hedeflerine ulaşmasının beklediğinden daha uzun sürdüğünü kabul eden Putin, Çarşamba günü Ukrayna’daki çatışmanın “uzun bir süreç olabileceğini” söylerken, Moskova’nın toprak kazanımlarını “Rusya için önemli bir sonuç” olarak nitelendirdi.

Gazetecilerle yaptığı bir konferans görüşmesinde Peskov, Moskova’nın yeni toprakları ele geçirmeyi amaçlamadığını, ancak referandumlarda alelacele Rusya’ya dahil ettikten birkaç hafta sonra Ukrayna’da bıraktığı bölgelerin kontrolünü yeniden kazanmaya çalışacağını söyledi – Ukrayna ve Batı bunu reddediyor. Yasadışı güneş Kiev ve Kharkiv bölgelerinden önceki çekilmelerin ardından geçen ay Rus kuvvetleri, Ukrayna’nın yasa dışı olarak ilhak ettiği dört bölgeden biri olan Herson şehrini ve Herson bölgesinin bazı kısımlarını terk etti.

READ  Avrupa için Rus olmayan yeni bir enerji kaynağı için anlaşmaya varıldı

Perşembe günü Putin, Batı’nın tepkisine bakılmaksızın Ukrayna’da belirtilen hedeflere ulaşılacağına söz verdi.

Putin, “Tek yapmamız gereken bir hamle yapmak ve tüm evrende çok fazla gürültü, gevezelik ve bağırış var. Bu, savaş görevlerini yerine getirmemizi engellemeyecek” dedi.

Rusya’nın Ukrayna enerjisine ve diğer önemli altyapıya yönelik saldırılarını, 8 Ekim’de Kırım’ı anakara Rusya’ya bağlayan büyük bir köprünün bomba yüklü araçla bombalanmasına ve Kremlin’in Ukrayna tarafından gerçekleştirildiğini iddia ettiği diğer saldırılara meşru bir yanıt olarak nitelendirdi. Putin, Ukrayna’nın doğu Ukrayna’da Rusya tarafından kontrol edilen bölgelere su tedarikini kesme hamlesine de atıfta bulundu.

Putin, ülkenin en yüksek madalyasını alan askerlerle yaptığı toplantıda, “Enerji altyapısına yönelik saldırılarımızla ilgili şu anda çok fazla gürültü var.” dedi. “Evet, yapıyoruz. Ama kim başlattı? Kırım köprüsünü kim vurdu? Kursk nükleer santralinin elektrik hatlarını kim havaya uçurdu? Donetsk’e kim su sağlamıyor?”

Ukraynalı yetkililer saldırıların sorumluluğunu üstlenmekten kaçınırken, Ukraynalı yetkililer bulguları memnuniyetle karşıladı ve Ukrayna’nın müdahalesine işaret etti.

Çoğunlukla Rusya tarafından ilhak edilen bölgelerde şiddetli çatışmalar devam ediyor. Zelensky’nin ofisi, Çarşamba günü Ukrayna’da 11 sivilin öldürüldüğünü söyledi.

Donetsk bölgesi, son çatışmaların merkez üssü oldu. Ukraynalı yetkililer, sivillere insani yardım dağıtılırken Rus topçularının Yampel kasabasını bombaladığını söyledi. Yetkililer, bölgenin başkenti Donetsk’in 35 km batısındaki Korachov’da binaların hasar gördüğünü söyledi.

Moskova’nın Rusya sınırındaki tamamen ilhak edilmiş Donbass bölgesini ele geçirme hedefine rağmen Ukrayna’nın elinde kalan Bakhmut kasabası da dahil olmak üzere bölgedeki bir düzineden fazla kasaba ve köy bombalandı.

Diğer gelişmelerde:

– Uluslararası Kızıl Haç Komitesi, temsilcilerinin ilk kez Rus güçleri tarafından tutulan Ukraynalı savaş esirlerini ziyaret ettiğini söyledi. Rus savaş esirlerine de ziyaretler yapıldı. Kızıl Haç, tutukluların durumunu kontrol ederek onlara kitap, kişisel hijyen malzemeleri, battaniye ve sıcak tutan giysiler verdi ve yakınlarıyla iletişime geçti.

READ  Rusya, Putin'in Ukrayna'da Wagner'e katılabilmeleri için hükümlüleri affettiğini kabul etti

– Bölge valisi, Rus gemilerine ait hava savunma sisteminin Rus Karadeniz Filosunun üssü olan Sivastopol bölgesinde bir insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi. Kırım’da bulunan Sivastopol’a ve Karadeniz Filosuna savaşın başlamasından bu yana çok sayıda saldırı düzenlendi.

– Rus yetkililer, Ukrayna güçlerinin Ukrayna sınırındaki Belgorod bölgesini bombaladığını söyledi. Vali Vyacheslav Gladkov’a göre, bombalama Ukrayna sınırına 50 kilometre (31 mil) uzaklıktaki Yakovlevo’daki elektrik hatlarına zarar verdi. Gladkov herhangi bir zayiat veya zayiat bildirmemesine rağmen, yerel Telegram haber kanalı, bir askeri üste çıkan yangının birkaç Rus askeri personelini öldürdüğünü veya yaraladığını bildirdi. Ukraynalı yetkililer, sınır ötesi saldırılar hakkında yorum yapmama politikasını sürdürdü.

___

Jurass Karmano, Estonya, Tallinn’den katkıda bulundu.

AP’nin Ukrayna’daki savaşı haberini takip edin: https://apnews.com/hub/russia-ukraine