Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

‘Pak-Türkiye-Kazak Biyoteknoloji Gençlik Forumu’ Eylül’de Yapılacak – Son Haberler – The Nation

‘Pak-Türkiye-Kazak Biyoteknoloji Gençlik Forumu’ Eylül’de Yapılacak – Son Haberler – The Nation

İSLAMABAD – Müslüman ülkelerin küresel biyoteknoloji pazarındaki payını artırmaya vurgu yaparak Eylül ayında üç günlük bir ‘Pakistan-Türkiye-Kazakistan Biyoteknoloji Gençlik Forumu’ düzenlenecek.

COMSTECH’ten bir yetkili, 13-15 Eylül tarihleri ​​arasında düzenlenecek forumun COMSTECH – OIC Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Daimi Komitesi, İslam Gıda Güvenliği Örgütü (IOFS) ve İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) tarafından desteklendiğini söyledi. İşlemci.

İİT ülkelerinden akademisyenler, öğrenciler ve araştırmacıların foruma katılması muhtemeldir.

Küresel biyoteknoloji pazarının 2024 yılına kadar yıllık %7,7 büyüme oranıyla 775 milyar ABD doları piyasa değerine ulaşması bekleniyor.

Biyoteknoloji araştırma ve geliştirme harcamalarının artması, hükümetlerin olumlu girişimleri, küresel gıda güvenliği ve gelişen teknolojilere duyulan ihtiyaç bu büyümeyi etkileyen faktörlerden bazıları.

Ne yazık ki, Müslüman ülkelerin bu küresel biyoteknoloji pazarındaki payı çok azdır ve arttırılması gerekmektedir.

Önerilen bu Üçlü Gençlik Forumu (Pakistan-Türkiye-Kazakistan), Müslüman ülkeler arasında tarımsal biyoteknoloji alanında mükemmelliği ve kapasite geliştirmeyi teşvik edecektir. Yetkili, “Tarımsal Biyoteknoloji” forumunun temasının genç katılımcılara araştırma hedeflerini ilerletmek için daha iyi bilgi ve kaynaklar sağlamayı amaçladığını söyledi.

Gençlik Forumu, biyoteknoloji araştırmalarında en son uygulamaları ve kanıta dayalı uygulamaları teşvik ederek tarımsal biyoteknoloji ve inovasyon dünyasını işbirliği yapma ve dönüştürme arzusuna ilham verecek. Etkinlik, üç ülkeden genç ve deneyimli bilim insanlarının bilgilendirici konuşmalarını içerecek.

Etkinlik, Pakistan, Türkiye ve Kazakistan’dan genç katılımcılar arasında birçok ağ oluşturma fırsatını teşvik edecek açılış konuşmaları, genel oturumlar, sözlü ve poster sunumları, tartışmalar ve diğer eğitim ve sosyal etkinlikleri içerecektir.

Yetkili, forumun bu hızla büyüyen alandaki en son gelişmeleri tartışmak ve dünya çapındaki profesyonellerin ve toplulukların artan taleplerine yanıt vermenin yollarını bulmak için genç araştırma topluluğu içinde etkileşimi kolaylaştırmayı amaçladığını vurguladı.

READ  Drake ve Jack Harlow, Turks ve Caicos'ta en iyi hayatlarını yaşıyor

Bu gençlik forumu, katılımcıların kayıt formlarındaki tercihlerine bağlı olarak karma bir etkinlik olarak planlanmıştır.

Forumda tartışılan konular arasında genom düzenleme ve yeni yetiştirme teknolojileri, mahsul ve hayvancılıkta büyük ölçekli genetik ve genetik seçim, hızlı genetik kazanç için hızlı üreme, Cas proteinlerinin çeşitleri ve bunların potansiyel uygulamaları ve yüksek verimli genomik yer alıyor.