Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Pakistan ve Türkiye, Durk Lala dizisini birlikte yaratmayı planlıyor

İslamabad

Pakistan Başbakanlık Ofisi tarafından yayınlanan resmi açıklamaya göre, Pakistan ve Türkiye tarihi bir televizyon dizisi üretmek için ortak bir proje üzerinde çalışmayı düşünüyorlar.

Başbakan Imran Khan, planı Perşembe günü Khan ile İslamabad’daki ofisinde görüşen önde gelen Türk yönetmen Kemal Decton ve ekibiyle görüştü.

Türk televizyonunun sevilen dizisi Diriliş: Ertuğrul’un yönetmenliğini yapan Tekden, Perşembe günü erken saatlerde beş günlük bir ziyaret için Pakistan’a geldi.

Khan, Türk ekibini memnuniyetle karşıladı ve tarihi Erdukrul dizisinin yapımındaki çalışmalarını övdü.

İki taraf, Balkan Savaşı sırasında alt kıtada Müslümanların oynadığı rolü göstermek için Durg Lala adlı ortak bir televizyon dizisini de tartıştı.

Peştuca’da “ağabey” olarak anılan Lala, 1920’lerde Türkiye’ye giden ve emperyalist güçlere karşı savaşan alt kıta Müslümanlarının rolünü vurguluyor.

Türk tarafına yardım eden Müslümanların çoğu, 20. yüzyılın başlarında Osmanlı İmparatorluğu’nu destekleyen bir kampanya olan Hilafet hareketinin bayrağı altında günümüz Pakistan’ından seyahat etti.

Türkiye ve Pakistan, Türkiye’nin bağımsızlık savaşına yardım ve yataklık ederek tarihi ilişkiler yaşadılar.

Toplantıya Enformasyon Bakanı Senatör Shipley Faraz, Keşmir Komitesi Başkanı Shehrir Afridi ve Türk ve Pakistan film endüstrisinin önde gelen oyuncuları katıldı.

Afridi, önerilen dizi hakkında Başbakan’a bilgi verdi ve Durg Lala’nın Hilafet hareketinde kilit bir rol oynadığını söyledi.

1920’lerin başında kurulduğunda Anadolu Ajansı’nın ilk muhabirlerinden Abdur Rehman Peşaveri’den bahseder.

1886’da Pakistan’ın Hayber-Pahtunhva eyaletinin başkenti Peşaver’de varlıklı bir Samtani ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Peşaver, Balkan Savaşı sırasında Türkiye’ye yardım etmek için memur olmak için okulu bıraktı.

“Bu diziler [Turk Lala] Genç kuşağımıza kahramanlarımızı öğreteceğiz, “dedi.

Tecten, Khan’ın devlet tarafından işletilen Pakistan televizyonunda Türk oyunlarını yayınlama hareketine övgüde bulundu.

“Hem Başbakan Khan hem de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gençlerin herhangi bir ülkenin kalkınmasında kilit bir rol oynayabileceği konusunda aynı vizyona sahip. [youth] Onları tarih ve kültürleri konusunda eğitmemiz gerekiyor.”

READ  Grand Turk'te eşek tarafından tekmelenen adam karnavalı suçladı

Türkiye’de her yıl 30 Haziran’ı Türk Lala’nın milli günü olarak görüyoruz” dedi.

Önerilen dizinin altını çizerek, Pakistan ve Türkiye arasındaki tarihi ilişkide yeni bir sayfa açacağını ve iki ülke gençliğinin kahramanlarının tarihsel rolünü öğreneceğini söyledi.

Programda konuşan Khan, Erdoğan’ın hikayesi nedeniyle Pakistan’da çok popüler olduğunu söyledi.

Pakistan oyunlarının ve filmlerinin 1980’lere kadar tüm dünyada çok popüler olduğunu söyledi.

Khan, “Müslümanlar alt kıtayı yönettiğinde … tarihimizin altın çağıydı. Ama ne yazık ki genç neslimiz bunu bilmiyordu.” dedi.

Bu “altın çağ” hakkında birkaç TV dizisinin daha oluşturulmasını önerdi ve kampanyaya karşı çıktı.

Geçen ay Khan, halka açık bir şekilde insanların Yunus Emre: Aşkın Yolkulu’yu izlemesini önerdi.

Gişe rekorları kıran dizinin adı, Pakistan televizyonunda Urduca dublajıyla şimdiden geniş bir izleyici kitlesini çeken Aşka Giden Yol anlamına gelen Rah-i-Isaac.

Pakistanlıları kasıp kavuran rekor kıran tarihi drama Diriliş: Ertuğrul’u takip ediyor.

Güney Asya ülkesinde zaten bilinen bir isim olan Erdukrul, geçtiğimiz hafta yaklaşık 11 milyon aboneye ulaşan Urduca YouTube kanalıyla bir rekora daha imza attı.

Anadolu Ajansı internet sitesi, AA Haber Yayın Sistemi (HAS) üzerinden abonelere verilen mesajların sadece bir kısmını içermektedir ve kısaltılmış haldedir. Abonelik seçenekleri için bizimle iletişime geçin.