Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Palm Beach’teki temizlikçiler yoğun talep nedeniyle yılda 150.000 dolar kazanıyor

Palm Beach’teki temizlikçiler yoğun talep nedeniyle yılda 150.000 dolar kazanıyor

New York ve diğer yüksek vergili eyaletlerden Florida’ya kitlesel zenginlik göçü, Florida’nın elit yerleşim bölgelerinde, özellikle de Palm Beach’te yerli çalışanlar için rekor bir talep yarattı. İşe alım kurumlarına göre uşakların (artık “ağırlama yöneticileri” veya “mülk yöneticileri” olarak adlandırılıyor) yanı sıra dadılara, aşçılara, şoförlere ve kişisel güvenliğe olan talep de arttı.

Ancak zengin ev sahipleri için en büyük kaosu yaratan şey, ev hizmetlilerinin eksikliğidir. Florida’ya gelen pek çok varlıklı göçmen büyük evler satın almıştı ve artık onları temizleyecek insanlara ihtiyaç duyuyordu. Oteller, tatil köyleri ve işletmeler de temizlikçiler için rekabet ediyor. Sonuç: Bazı kurumlara göre, bir temizlikçinin tipik ücreti 2020’de saat başına yaklaşık 25 dolardan bugün 45 dolara ya da 50 dolara yükseldi.

Palm Beach, Miami, New York ve diğer yerlerde şirket içi personel çalıştıran The Wellington Agency’nin kurucusu April Berube, “30 yıldır işe alım yapıyorum ve hiç böyle bir şey görmedim” dedi. “Özellikle Palm Beach ve Miami’de çok fazla insanın hareket ettiğini gördük.”

Palm Beach’te varlıklı evlerde deneyimi olan temizlikçiler genellikle yılda 120.000 ila 150.000 dolar arasında kazanıyor; bunun yanı sıra 401(k) planları, sağlık hizmetleri ve fazla mesai dahil sosyal yardımlar da var.

Berube, “Bir hizmetçi için bu harika” dedi. “Bizim için bu çok zor. Bu ciddi bir kıtlık.”

Lily Pond Services’in kurucusu Melissa Psitos, yakın zamanda Florida’dan yılda 75.000 dolara bir hizmetçi tutmayı ümit eden bir müşterisi olduğunu söyledi. Piyasa için makul bir miktar olan 110.000 $ ödediler. Genellikle diğer temizlikçilerin ve çamaşırhane personelinin yönlendirilmesine yardımcı olan yönetici bir hizmetçi, daha fazlasını başarabilir. Psitos, Palm Beach’te fazla mesai dahil yılda 250.000 dolar kazanan ve ailesiyle birlikte çeşitli evlere seyahat eden bir ev yöneticisi tanıdığını söyledi.

READ  AppLovin, Unity Video Oyun Yazılımını 17.5 Milyar Dolarlık Bir Anlaşmayla Satın Almayı Teklif Etti

“Yeterli malzeme yok” diye ekledi.

Zengin ev sahipleri arasındaki ihale savaşları yaygınlaştı. İş bulma kurumları internetin her yerinde ve West Palm Beach’te “yardım aranıyor” ilanları yayınlıyor. Müşteriler giderek daha fazla hayal kırıklığı yaşıyor.

Berube, “İlk başta şoktaydılar ve ‘Bu kadar para ödememe imkan yok’ dediler” dedi. “Onlara rakam vermek benim için bile rahatsız edici. Ama daha az ücretle, daha az deneyime sahip birini işe almaya çalıştıklarında her zaman bize dönüp ‘Dersimi aldım’ diyorlar. Bu deneyimin bedelini ödemeye hazırız.

Berube, varlıklı ev sahiplerinin çok özel becerilere ihtiyaç duyduğunu söyledi: Evin içinde sessizce ve fark edilmeden hareket etmekten, antikaları, sofra takımlarını ve güzel sanat eserlerini dikkatlice temizlemeye, hassas çamaşırları düzgün bir şekilde yıkamaya ve ütülemeye kadar.

“İyi evlerde çalışmak için ihtiyaç duyduğunuz belirli araçlar ve beceriler var” dedi.

Berube, bu kadar az sayıda nitelikli adayla, gelişmiş ev işleri becerilerini öğretmek ve daha fazla ev hizmetçisi yetiştirmek için bir okul açmayı düşündüğünü söyledi.

“Çok isterdim ama zamanım yok çünkü çalışan bulmakla meşgulüz.”

CNBC’nin gelecekteki basımlarını almak için kaydolun Zenginlik içinde Robert Frank’la haber bülteni.