Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Live Nation: ABD Adalet Bakanlığı, TicketMaster sahibine karşı dava açtı

Live Nation: ABD Adalet Bakanlığı, TicketMaster sahibine karşı dava açtı

Görüntü kaynağı, Getty Images

Fotoğrafa yorum yapın, Live Nation Entertainment hayranlardan, yasa koyuculardan, sanatçılardan ve rakiplerden eleştirilere maruz kaldı

  • yazar, Peter Hoskins
  • Rol, İş muhabiri

ABD Adalet Bakanlığı’nın perşembe günü eğlence devi Live Nation’a karşı dava açması planlanıyor; konuyla ilgili birçok kaynak, BBC’nin ABD’li ortağı CBS News’e doğruladı.

Kaynaklar, davacıların ana şirket Ticketmaster’ın iş uygulamalarına itiraz etmesinin beklendiğini söyledi.

Çoğu durumda, Adalet Bakanlığı rekabet sorunlarıyla ilgili dava açtığında, bir şirketi işlerinin bir kısmını bölmeye veya çalışma şeklini değiştirmeye zorlamaya çalışır.

Adalet Bakanlığı BBC ile temasa geçtiğinde yorum yapmaktan kaçındı. BBC ayrıca Live Nation’dan yorum talep etti.

Hikayeyi ilk yayınlayan Washington Post, birçok eyalet başsavcısının federal hükümete hukuki mücadelede katılacağını söyledi.

Davada, konserler düzenleyen, bilet satan ve mekan sahibi olan şirketin rakiplerini sıkıştırdığı ve müşteri seçeneklerini zayıflatarak fiyatların yükselmesine yardımcı olduğu iddiası bekleniyor.

Bu hamle, Adalet Bakanlığı Antitröst Dairesi tarafından yıllarca süren bir soruşturmanın ardından geldi. 2022’de CBS News, Adalet Bakanlığı’nın şirketi ve onun Ticketmaster birimini araştırdığını bildirdi.

Live Nation Entertainment, ABD merkezli etkinlik organizatörü Live Nation ile bilet satış ve dağıtım şirketi Ticketmaster’ın 2010 yılında birleşmesiyle kuruldu.

O dönemde Adalet Bakanlığı, canlı eğlence sektörünü kontrol edebilecek bir dev yaratacağı yönündeki endişelere rağmen anlaşmayı onaylamıştı.

Live Nation Entertainment hayranlardan, yasa koyuculardan, sanatçılardan ve rakiplerden artan eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

Şirket, Amerika Birleşik Devletleri ve dünya çapındaki canlı eğlence etkinlikleri üzerinde çok fazla etkiye sahip olmakla suçlanıyor.