Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Papa Francis, İtalya’da evcil hayvanların çocukların yerini almaması gerektiği konusunda uyardı

  • Sofia Piteza’nın yazdığı
  • BBC Haberleri, Roma

Fotoğraf başlığı,

Papa Francis, Roma’da İtalya’nın demografisini inceleyen ulusal konferansta hamile kadınları kutsadı

Papa Francis, İtalya’da bir aile kurmanın yalnızca zenginlerin karşılayabileceği “muazzam bir çaba” haline geldiği konusunda uyardı.

İtalya’daki demografik krizle ilgili bir konferansta konuşurken, birçok ailede evcil hayvanların çocukların yerini aldığını söyledi.

Ayrıca sahnede düzinelerce genç erkek üzerinde “Bunu yapabiliriz” yazılı tişörtler vardı – insanları daha fazla çocuk sahibi olmaya ikna etmeye gönderme.

İtalya, Avrupa Birliği’ndeki en düşük doğurganlık oranlarından birine sahip ve doğum sayısı geçen yıl 400.000’in altına düştü – yeni bir düşük.

Papa, Roma’da yaptığı konuşmada, düşük doğum oranının gelecek için umutsuzluğa işaret ettiğini, genç nesillere belirsizlik, kırılganlık ve istikrarsızlık duygusu yüklediğini söyledi.

“İstikrarlı bir iş bulmanın zorluğu, fahiş kiralar ve yetersiz ücretler gerçek sorunlardır” dedi.

Papa, bazı evlerde çocukların yerini evcil hayvanların aldığı konusunda uyardı ve bir kadının çantasını nasıl açıp ondan “çocuğunu kutsamasını” istediğini anlattı.

Ancak o bir çocuk değil, küçük bir köpekti.

“Sabrımı kaybettim ve ona ‘Bir sürü aç çocuk var ve sen bana bir köpek mi alıyorsun?’ dedim.” Kalabalıktan bir alkış dalgasına yol açarak ekledi.

Japonya, Güney Kore, Porto Riko ve Portekiz gibi birçok ülkede doğum oranları yavaşlıyor.

Ancak azalan nüfus, avro bölgesindeki üçüncü büyük ülke olan İtalya için büyük bir endişe kaynağı.

Ülke, 2050 yılına kadar nüfusunun yaklaşık beşte birini kaybedebilir. Bu arada, nüfus hızla yaşlanıyor – İtalya’daki asırlıkların sayısı son 20 yılda üç katına çıktı.

Uzmanlar, nüfus krizinin ülkeyi yoksullaştıracağı konusunda uyarıyor. Ekonomi Bakanı Giancarlo Giorgetti, 2042 yılına kadar İtalya’nın düşük doğum oranının GSYİH’yı %18 azaltacağını söyledi.

İtalya’da kadınların daha az çocuk sahibi olmasının birçok nedeni var.

Gençler istikrarlı işler bulmakta zorlanıyor ve çocuk bakımı destek sistemi genellikle yetersiz, bu da annelerin iş ve aile hayatını dengelemesini zorlaştırıyor.

Save the Children hayır kurumuna göre her 10 anneden altısının koruyucu ailelere erişimi yok.

Birçok hamile kadın bırakmak zorunda kalıyor ve bazıları hamile kalınca işten atılıyor.

Fotoğraf başlığı,

Papa, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile sahneye çıktı.

Papa Francis ile birlikte konuşan Başbakan Giorgia Meloni, İtalya’nın düşük doğum oranının “ulusal bir acil durum” olduğunu söyledi.

Her ikisi de tepeden tırnağa beyazlar giymiş iki liderin birlikte sohbet ederkenki görüntüsü, sorunun çok acil olduğunu, siyaseti veya dini aştığını göstermek için İtalya’da oldukça sembolikti.

“Sorunu çözmek mutlak bir öncelik. İtalya’nın parlak bir geleceğe dönmesini istiyoruz” dedi.

Eylül seçimlerinde en çok kadın oyu alan ancak kendisini feminist olarak görmeyen Meloni, anneleri ve aileleri söyleminin merkezine yerleştirdi.

Düşen doğum oranları sorununu ele almak için bir bakanlık kurdu ve hükümeti, insanları gelir vergisinden muaf tutarak çocuk sahibi olmaya teşvik edeceğini ima etti.

Papa Francis, politikacıları “İtalya’nın kedere düşmesini önlemek için ileriye dönük çözümler” bulmaya çağırdı.

Konuşmasının sonunda birkaç hamile kadın karınlarına dokunup onları kutsasın diye sahnede sıraya girdi.

Kısa bir süre sonra, bir grup çocuk, muhtemelen etkinliğin organizatörleri tarafından düzenlenen bir grup kucaklaşmasında papanın etrafını sardı.

Demografik krizler hakkında daha fazlası: