Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya, Ukrayna’nın İngiliz Bakhmut’a seyir füzeleri gönderme çabalarını yalanladı | Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

Rusya, Ukrayna’nın İngiliz Bakhmut’a seyir füzeleri gönderme çabalarını yalanladı |  Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

Birleşik Krallık, Ukrayna’yı bir Rus işgaline karşı savunmak için uzun menzilli Storm Shadow seyir füzeleri sağlayacağını duyurdu.

Rusya, Ukrayna kuvvetlerinin Bakhmut için kanlı savaşta bir ilerleme kaydettiğini reddederken, Birleşik Krallık Ukrayna’ya uzun menzilli seyir füzeleri tedarik eden ilk ülke oldu.

Ukrayna aylardır Batılı müttefiklerinden uzun menzilli füzeler talep etti, ancak destekçileri daha gelişmiş silahların Rus topraklarındaki hedefleri vurmak ve çatışmayı daha da tırmandırmak için kullanılabileceğinden korktukları için yalnızca kısa menzilli silahlar aldı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD tarafından tedarik edilen yaklaşık 80 km’lik (50 mil) HIMARS’a kıyasla 250 km’den (150 mil) fazla menzile sahip olan Storm Shadow seyir füzelerinin Ukrayna’ya gönderileceğini söyledi.

Wallace, Kiev’e Storm Shadow füzelerinin teklif edildiğini açıklarken parlamento üyelerine “Rusya sivilleri öldürürken seyirci kalmayacağız” dedi.

Wallace, seyir füzelerinin Ukrayna topraklarında kullanılmak üzere gönderildiğini söyledi, bu da Kiev’den Rusya içindeki hedefleri vurmak için kullanılmayacağına dair güvence aldığı anlamına geliyor.

Kremlin daha önce İngiltere’nin bu tür füzeleri tedarik etmesi için “ordumuzdan uygun bir yanıt” alınması gerektiğini söylemişti.

Perşembe günü, Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Bakhmut için aylarca süren mücadelede ilerleme kaydettiği yönündeki haberleri yalanlamak zorunda kaldı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “Ön hattın çeşitli noktalarında bir ‘atılım’ ile ilgili olarak Telegram’da yapılan bireysel açıklamalar gerçeğe uymuyor” dedi.

Moskova yanlısı askeri blog yazarları, uzun zamandır beklenen Ukrayna karşı saldırısının sessizce başladığını belirtirken, Wagner Grubu başkanı Yevgeny Prigozhin bu hafta Rus kuvvetlerinin Bakhmut’un bazı bölgelerinden çekildiğini ve Ukrayna kuvvetlerinin kuzeye ve güneye ilerlediğini söyledi. Ülkenin. Kent, saldırının başlangıcı olduğunu da söylerken.

Salı günü mesajlaşma uygulaması Telegram’da yayınlanan bir videoda Prigozhin, Rus kuvvetlerinin komutanlarının “aptallığı” nedeniyle Bakhmut’taki mevzilerinden kaçtığını söyledi.

READ  Rus kuvvetleri Mariupol'da Ukrayna kuvvetleriyle savaşmayı bağladı: Birleşik Krallık

“Bugün cephe hattının çökmesi için her şey yapılıyor” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rus güçlerinin gün içinde çok sayıda Ukrayna saldırısını püskürttüğü belirtilirken, devam eden çatışmanın Donetsk’in doğusundaki Malinivka yakınlarında gerçekleştiği ve hava kuvvetleri ile topçu birliklerinin katıldığı belirtildi. Rus kuvvetlerinin Bakhmut’un “batı kısımlarını özgürleştirmeye devam ettiğini” de sözlerine ekledi.

Washington merkezli bir düşünce kuruluşu olan Savaş Araştırmaları Enstitüsü, Prigozhin ve Rusya Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’nın Bakhmut’taki hamlelerine tepkilerinin, uzun zamandır beklenen Ukrayna karşı saldırısı hakkında “Rus bilgi alanında artan paniği yansıttığını” söyledi.

Düşük kaliteli Rus kuvvetlerinin Bakhmut çevresindeki kanatlara konuşlandırılması, Rusya Savunma Bakanlığı’nın [Ministry of Defence] Orada çok sayıda Ukrayna kuvvetini kuşatma hedefinden büyük ölçüde vazgeçti.

Zelensky: Zihinsel olarak hazırız

Ukrayna karşı saldırısının çoktan başladığı yönündeki spekülasyonların ortasında, Başkan Volodymyr Zelensky’nin Ukrayna’nın Rusya’ya yönelik operasyonun başlayabilmesi için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söylediği aktarıldı.

Zelensky, BBC’ye “Zihinsel olarak hazırız…” dedi. “Ekipman açısından, henüz her şey gelmedi” dedi.

“ile [what we have] Devam edebilir ve başarılı olabiliriz. Ama çok insan kaybediyoruz. Bence bu kabul edilebilir bir şey değil. Bu yüzden beklememiz gerekiyor. Perşembe günü “Hala daha fazla zamana ihtiyacımız var.” dediği aktarıldı.

Birleşik Krallık’taki Bath Üniversitesi’nde güvenlik alanında kıdemli öğretim görevlisi olan Patrick Bury, Zelensky’nin yorumlarına şaşırmadığını söyledi.

Saldırıyı başlatmadan önce “Eğer Zelensky iseniz, ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olmak için elinizden gelen her şeyi yaparsınız” dedi.

READ  Ukraynalı komutan durum 'kritik' olarak Mariupol tesisinde uluslararası tahliye çabası emretti

“Öte yandan, çamura bağlı olarak önümüzdeki birkaç hafta içinde başlarsa hiç şaşırmam. …geçen hafta itibariyle, hala orada geçirdikleri en yağışlı baharlardan biriydi. yıllar içinde…

Ukraynalı askeri analist Oleksandr Musienko, Kiev’in müttefiklerinin, karşı saldırının “Rus kuvvetlerinin tamamen tahliyesine ve işgal altındaki tüm bölgelerde Rusya’nın nihai yenilgisine yol açmayabileceğini” anlamaları gerektiğini söyledi.

Musienko, Ukrayna Radyosu NV’ye “Savaşın gelecek yıla kadar sürmesine hazır olmalıyız – yoksa bu yıl sona erebilir” dedi.

“Her şey muharebelerin nasıl gelişeceğine bağlı. Karşı saldırının nasıl gelişeceğini garanti edemeyiz.”