Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Papa gizli bir barış misyonundan ve Ukraynalı çocuklara yardımdan bahsediyor

Papa gizli bir barış misyonundan ve Ukraynalı çocuklara yardımdan bahsediyor

Papalık Uçağında (AP) — Papa Francis Pazar günü, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına yönelik gizli bir barış “misyonu”nun başladığını açıkladı, ancak ayrıntı vermedi ve Vatikan’ın esir alınan Ukraynalı çocukların dönüşünü kolaylaştırmak için yardım etmeye istekli olduğunu söyledi. Savaş sırasında Rusya’ya.

Francis, Macaristan’dan dönerken havadan düzenlediği basın toplantısında, “Her şeye hazırım,” dedi. “Devam eden halka açık olmayan bir görev var; halka açık olduğunda bunun hakkında konuşacağım.”

Francis, bu hafta sonu Budapeşte’de Macaristan Başbakanı Viktor Orban veya Macaristan’daki Rus Ortodoks Kilisesi temsilcisiyle yaptığı görüşmelerde barış önerileri hakkında konuşup konuşmadığı sorulduğunda ayrıntı vermedi.

Ukraynalı çocukların sınır dışı edilmesi Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana endişe kaynağı oldu. Francis, Vatikan’ın şimdiden bazı mahkum takaslarına aracılık ettiğini ve aileleri yeniden birleştirmek için “insani olarak mümkün olan her şeyi” yapacağını söyledi.

Francis, “Bütün insan hareketleri yardımcı olur. Zalimce hareketler bize yardımcı olmaz,” dedi.

Mart ayında Uluslararası Ceza Mahkemesi tutuklama emri çıkardı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Çocuk Komiseri, onları Ukrayna’dan çocukları kaçırmakla suçlayarak savaş suçu işlemekle suçladı. Rusya, çocukların güvenlikleri için götürüldüğünü söyleyerek herhangi bir yanlış yapmayı reddetti.

Geçen hafta Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, Francis ile Vatikan’da bir araya geldi ve ondan Ukraynalı çocukların geri dönmesine yardım etmesini istedi. Rus işgalinden sonra çekilmiş.

Dinleyicilerin ardından Yabancı Basın Derneği’ne konuşan Shmyhal, “Tutuklu, tutuklanan ve suçlu bir şekilde Rusya’ya sınır dışı edilen Ukraynalıları ve Ukraynalı çocukları ülkelerine geri göndermemiz için Hazretlerinden yardım istedim.”

Francis, Holy See’nin bazı mahkum değişimlerini kolaylaştırdığını, elçilikler aracılığıyla çalıştığını ve Ukrayna’nın Ukraynalı çocukların aileleriyle yeniden bir araya gelme talebine açık olduğunu kaydetti.

READ  ABD, Ukrayna'daki Rus savaşına yaklaşımını nasıl değiştiriyor?

Esir takası iyi gitti. Bunun için de iyi gidebileceğini düşünüyorum. Aile birleşiminden bahsetti. Vatikan bunu yapmaya hazır çünkü doğru olan bu” dedi. “İnsanca mümkün olan her şeyi yapmalıyız.” ___

AP dini haberleri, Lilly Endowment Inc. tarafından finanse edilen The Conversation US ile Associated Press işbirliğiyle desteklenmektedir. Ve bu içerikten yalnızca AP sorumludur.