Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Filipinler ve Çin, Güney Çin Denizi’nde Balıkçılık Haklarını Tartışacak – Marcus

  • Marcus, “Balıkçılık Alanları Haritası”nı Çin’e tanıtmaya çalışıyor
  • Marcos, Filipinler’in askeri harekat için kullanılmayacağını söyledi

MANİLA (Reuters) – Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr., deniz anlaşmazlıkları konusunda Pekin ile “doğrudan bir iletişim hattı” kurulması için bastırırken, Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki balıkçılık haklarını görüşmeyi kabul ettiğini söyledi.

Çin’in Güney Çin Denizi’nde Filipinlilerin balıkçılık hakları hakkında “oturup” konuşmayı kabul ettiğini söyleyen Marcos, Filipin Sahil Güvenlik ve Dışişleri Bakanlığı’ndan “bunların bir haritasını bir araya getirmelerini” istediğini de sözlerine ekledi. balıkçılık operasyonları” Pekin’e sunulacak.

Marcos, Washington’a giden bir uçakta gazetecilere yaptığı açıklamalarda, iki ülke arasındaki son deniz çatışmasıyla ilgili düşünceleri sorulduğunda, Filipinler ile Çin arasında “doğrudan bir iletişim hattının” kesin olarak kabul edilmesi gerektiğini de söyledi. .

Pazartesi günü ofisi tarafından yayınlanan sözlerinde, “Kapsayıcı öncelik, deniz bölgelerimizi korumaktır” dedi.

Manila’daki Çin Büyükelçiliği, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Filipinler, kıyıdan 105 deniz mili (195 km) açıkta bulunan eski anlaşmazlıklar için bir parlama noktası olan Filipinler kontrolündeki Than Thomas Shoal yakınlarında bir Filipin sahil güvenlik devriyesi sırasında yakın zamanda meydana gelen bir olayın ardından Cuma günü Çin sahil güvenliğini “saldırgan taktikler” ile suçladı.

ABD, Çin’i Güney Çin Denizi’nde Filipin gemilerini taciz etmeye son vermeye çağırırken, Pekin ilgili ülkelerle denizcilik anlaşmazlıklarını dostane istişareler yoluyla çözmeye hazır olduğunu söylerken, Washington müdahaleye karşı uyarıda bulundu.

Marcus, “Bu bizim … kaçınmayı umduğumuz türden bir şey ve bu sefer biraz daha tehlikeliydi çünkü çok yakındılar,” dedi. Bu, her iki tarafta da kayıplara neden olabilir.”

Çin, anakarasından 1.500 kilometreden (930 mil) fazla uzanan ve Vietnam, Filipinler, Malezya ve Brunei’nin münhasır ekonomik bölgeleriyle kesişen haritalarda “dokuz çizgili bir çizgi” ile neredeyse tüm Güney Çin Denizi üzerinde egemenlik iddia ediyor. ve Endonezya. 2016 yılında uluslararası bir tahkim kararı, yasal dayanağı olmadığı için bu çizgiyi reddetti.

READ  Atina yakınlarında Yunan orman yangınları şiddetleniyor; Evler, hastane tahliyesi

Başkan Joe Biden ile 1 Mayıs’ta Washington’da yaptığı görüşmeden önce Marcos, ülkesinin askeri harekat için bir “basamağı” olmasına izin vermeyeceğini de söyledi.

Çin Manila öyle olduğunu söyledi ateşi körüklemek Pekin’in ABD’yi Tayvan’la içişlerine karışmakla suçlamasıyla, Washington’un Filipinler’deki daha fazla askeri üsse erişmesine izin vermesinin ardından bölgesel gerilimlerin artması.

(Enrico dela Cruz tarafından bildiriliyor)

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.