Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Papa’nın Hayırlı Cuma ayininin metni Ukrayna protestosunun ardından iptal edildi

Papa'nın Hayırlı Cuma ayininin metni Ukrayna protestosunun ardından iptal edildi

Philip Bolilla tarafından

ROMA (Reuters) – Bir Ukraynalı ve Rus kadın, İyi Cuma günü Papa Francis’in “Haç Yolu” ayinine katıldı, ancak yazdığı meditasyon, Ukraynalıların savaşın uygunsuz hale getirdiğini protesto etmesi üzerine iptal edildi.

Roma’daki Colosseum’daki Via Crucis geleneksel alayı, bu hafta başlarında programın iki arkadaşın, bir Roma hastanesinde bir hemşire ve bir öğrenci hemşirenin katılacağını gösterdiğinde tartışmalara yol açtı.

Mum ışığında hizmet, Haç’ın 14 Durağından, İsa’nın ölüme mahkum edilmesi ile gömülmesi arasındaki aşamalardan oluşur. Genellikle, haçı bir istasyondan diğerine taşıyanların dünya olaylarını yansıtması için belirlenir.

Ukrayna’da Bizans Ayini ile Katolik Kilisesi’nin başkanı olan Binbaşı Başpiskopos Svyatoslav Shevchuk, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı askeri saldırganlığının bağlamını dikkate almadığı” için onların dahil edilmesini uygunsuz ve belirsiz olarak nitelendirdi.

İki kadın tarafından yazılan meditasyonun orijinal metni bombalamalara rağmen ölüm, değerlerin kaybı, öfke, teslimiyet ve uzlaşmadan bahsediyor.

Shevchuk, Vatikan tarafından onaylanan metnin “tutarsız ama özellikle Rus güçlerinin şehirlerimize ve köylerimize yönelik beklenen ikinci ve en kanlı saldırı bağlamında bir saldırı” olduğunu söyledi.

Ukrayna’nın Vatikan Büyükelçisi Andrey Yurash da memnuniyetsizliğini dile getirdi.

Cuma gecesi, orijinal 200 kelimelik metnin yerini iki cümle aldı: “Ölüm karşısında sessizlik en anlamlı kelimedir. Hepimiz sessizce dua edelim ve her birimizin kalbinden dünyada barış için dua edelim. “

Sonra birkaç bin kişilik bir kalabalık, orijinal, daha uzun meditasyonu okumak için gereken süre kadar sessiz kaldı.

Francis oturdu ve beyaz bir sandalyede oturan alayı izledi.

Son duasında Allah’tan “düşmanların karşılıklı mağfireti tatmaları için tokalaşmalarına izin vermesini ve bir kardeşin kardeşine karşı kaldırdığı elini çekmesini, böylece şimdi olduğu yerden ahenk çıkması için Allah’tan dilemiştir. nefret.”

READ  Prens Harry'nin anı kitabı "Step Up" satış rekorları kırıyor

Savaşın başlangıcından bu yana, Francis, 25 Mart’ta barış için özel bir küresel etkinlik gibi, yalnızca duada Rusya’dan açıkça bahsetti. Ancak Rusya’nın eylemlerine karşı olduğunu fetih, saldırganlık ve vahşet sözleriyle açıkça ortaya koydu.

Moskova, Ukrayna’daki bu önlemleri, toprak işgalini değil, ülkenin silahsızlandırılmasını ve “silahsızlandırılmasını” amaçlayan bir “özel askeri operasyon” olarak tanımlıyor. Francis bu tanımı zımnen reddetti.

Ukrayna’daki savaşın, Papa’nın Kutsal Hafta’da kalan faaliyetlerine gölge düşürmeye devam etmesi bekleniyor.

Cumartesi akşamı, Francis katedralde Paskalya Ayini yönetecek.

Hıristiyan ayin takviminin en önemli günü olan Paskalya Pazarında, Aziz Petrus Meydanı’nda ayin yapacak ve ardından yılda iki kez “Urbi et Orbi” (şehre ve dünyaya) mesajını ve kutsamasını iletecek.

(Philip Pullella tarafından Rapor; Nick Ziminsky tarafından kurgulanmıştır)