Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Demokratik Kongo Cumhuriyeti ordusunun ‘darbe girişimini’ engellemesi sırasında üç kişinin öldüğü bildirildi | Askeri haberler

Demokratik Kongo Cumhuriyeti ordusunun ‘darbe girişimini’ engellemesi sırasında üç kişinin öldüğü bildirildi |  Askeri haberler

Ordu, güçlerin “darbenin beşiğine yol açtığını” ve aralarında yabancıların da bulunduğu faillerin tutuklandığını söyledi.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkentinde, askeri üniformalı silahlı kişiler ile üst düzey bir siyasetçinin korumaları arasında çıkan silahlı çatışmanın ardından, ordunun darbe girişimi olarak tanımladığı olayda üç kişinin öldüğü bildirildi.

Pazar günü erken saatlerde başlayan çatışmada ölenler arasında iki polis memuru ve saldırganlardan biri de vardı.

Kamerhi’nin sözcüsü Michel Mutu Muhima, sosyal medyada silahlı kişilerin federal milletvekili ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti Ulusal Meclis başkanlığı adayı Vital Kamerhi’nin Kinşasa’daki evine saldırdığını ancak korumaları tarafından durdurulduğunu söyledi.

Sözcü X’e şunları yazdı: “Sayın Vital Kamerhi ve ailesi güvende ve sağlam.”

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki bir askeri sözcü televizyonda yaptığı konuşmada, başarısız devralmanın faillerinin tutuklandığını söyledi.

Tuğgeneral Sylvain Ekeng gazetecilere verdiği demeçte, darbe girişiminin “Kongo savunma ve güvenlik güçleri tarafından daha başlangıç ​​aşamasında durdurulduğunu” söyledi. [and] “Durum kontrol altında.”

El Cezire’den Alain Oyekani, ordunun, darbe girişiminin arkasındaki kişilerin çoğunlukla yabancılar veya yurt dışında ikamet eden Kongo vatandaşları olduğunu söylediğini bildirdi. Uikani, ordunun ayrıca bazı şüphelilerin ABD ve Kanada pasaportu taşıdığını söylediğini de sözlerine ekledi.

Oyekanye, “Bu kişilerle Kinşasa’daki yerel ordu veya güvenlik güçleri arasında hiçbir bağlantı yok” dedi.

Saldırının, faillerin son derece korunaklı bir yere girip hükümetin önde gelen bir üyesine saldırmayı nasıl başardıkları konusunda bölge sakinleri arasında endişelere yol açtığını da sözlerine ekledi.

Yerel medya başlangıçta silahlı adamları Kongolu askerler olarak tanımladı, ancak daha sonra bunların askeri üniformalı birkaç kişiyle çevrili canlı bir videoda görünen sürgündeki muhalefet lideri Christian Malanga ile bağlantılı olduklarını bildirdi.

Malanga, Başkan Felix Tshisekedi’ye atıfta bulunarak, “Felix, sen çıktın. Biz senin için geliyoruz” dedi.

READ  Ukrayna, Mariupol'da on binlerce kişinin öldürüldüğünü söyledi ve Rusya'yı suistimal etmekle suçladı

Bölgeden çekilen video görüntülerinde askeri kamyonların ve ağır silahlı adamların mahalledeki ıssız sokaklarda yürüdüğü görülüyor.


Olay, Cumartesi günü yapılması planlanan ancak ertelenen parlamento liderliği seçimleriyle ilgili olarak Tshisekedi liderliğindeki iktidar partisini kasıp kavuran bir krizin ortasında meydana geldi.

Cuma günü Tshisekedi, Ulusal Meclis’e hakim olan partisi arasındaki krizi çözmek amacıyla milletvekilleri ve iktidar koalisyonu Kutsal Ulus Birliği’nin liderleriyle bir araya geldi.

“Bu kötü uygulamaların devam etmesi halinde Millet Meclisini feshedip herkesi yeni seçimlere göndermekten çekinmeyeceğini” söyledi.

Tshisekedi, Orta Afrika ülkesinde daha önceki tartışmalı seçim eğilimlerinin ardından, muhalefetin şeffaflık eksikliği nedeniyle yeniden seçim çağrısı yaptığı bir dönemde, Aralık ayında kaotik bir oylamayla yeniden cumhurbaşkanı seçildi.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki ABD Büyükelçiliği, “silah sesleri” üzerine dikkatli olunması yönünde bir güvenlik uyarısı yayınladı.